چه شد که سر سعودی‌ها به سنگ خورد؟

به نظر می رسد که همانطور که بن سلمان در مقابل دوربین اعلام کرد، او آماده است تا آشتی با ایران را در پیش بگیرد.

مهسا مژدهی: بیست و هفتم اوریل شاهزاده بن سلمان در مقابل دوربین قرار گرفت و در حالی که نمی توانست تیک های صورتش را کنترل کند با لحنی آشتی جویانه گفت که خواهان روابط خوب با ایران است. این کلمات از دهان کسی که در سال های اخیر دست از دشمنی با ایران بر نمی داشت، توجه زیادی را به خود جلب کرد. ولیعهد عربستان هرچند در ادامه صحبت هایش مدعی شد که تهران رفتارهای منفی دارد که ریاض با کشورهای منطقه در حال گفتگو در مورد آنهاست، اما در حقیقت پالسی جدی به تهران داد که اماده است تا بالاخره اشتی را بپذیرد.

پیش از آنکه بایدن به کاخ سفید بیاید، عربستان سعودی به هر نوع پیشنهاد گفتگو با ایران، قاطعانه نه می گفت. تهران بارها با اعلام اینکه از گفتگو با کشورهای منطقه استقبال می کند و با مطرح کردن یک طرح صلح خواهان آن بود که مشکلات خاورمیانه به دست کشورهای منطقه حل شود. اما این پیشنهادات مورد استقبال طرف سعودی قرار نمی گرفت. با این حال بعد از انکه برخی رسانه های غربی مدعی گفتگوهای امنیتی بین تهران و ریاض در بغداد شدند، پسر ملک سلمان در گفتگویی با اعلام اینکه خواهان ایجاد روابط خوب با کشورمان است به نحوی بر روی خبرهای اخیر صحه گذاشت. حالا گفته می شود که دو کشور خود را برای گسترش گفتگو ها اماده می کنند. 

ریاض که دیگر حامی سرسختی در واشنگتن ندارد ناچار است تا مشکلات خود را در خود منطقه حل و فصل کند. بن سلمان با شکستی که در یمن خورده است به دنبال خروج از جنگ و بازسازی خود است. از سوی دیگر ایالات متحده هم دیگر چک سفید امضایی به ریاض برای حمایت از این کشور نمی دهد و بایدن به خاطر خطاهای حقوق بشری بن سلمان، حمایت از او را کاهش داده است. 
 

واکنش ها به چرخش بن سلمان چه بود؟

آنچه بن سلمان در تلویزیون گفت باعث واکنش هایی در میان کشورهای عربی و اسلامی شد. کمی بعد از انتشار آن تصاویر هم یک مجری تلویزیون و کارشناس آن به فارسی بینندگانشان را دعوت به تماشای برنامه کردند. یکی از نخستین واکنش ها مربوط به قطری ها بود.  «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر  در توییتی از اظهارات ولیعهد سعودی درباره برقراری روابط خوب با ایران استقبال و حمایت کرد.  وزیر خارجه قطر در توییتی نوشت: عمل به منشور سازمان ملل متحد و احترام به حاکمیت کشورها و عدم دخالت در امور آنها از مبانی اصلی کشورهای متمدن و سوپاپ اطمینان برای حفظ امنیت و صلح در منطقه و جهان است. ما از درخواست ولیعهد سعودی برای سیاست خارجی مبتنی بر حسن همجواری و گفت وگو از جمله با ایران حمایت می کنیم.

چه شد که سر سعودی‌ها به سنگ خورد؟

همزمان عمران خان،‌ نخست‌وزیر پاکستان، هم اعلام کرده از تصمیم ریاض برای صلح با ایران حمایت می‌کند.

نخست‌وزیر پاکستان چهارشنبه در توییترش اشاره کرد تصمیم صلح بین دو کشور جامعه بین‌المللی مسلمانان را تقویت خواهد کرد. خان در همین زمینه ایران را «همسایه» و عربستان سعودی را «نزدیک‌ترین دوست» پاکستان خواند.

«محمد بن زاید»، ولیعهد ابوظبی هم با انتشار توییتی، از مواضع مطرح شده در مصاحبه اخیر «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان حمایت و قدردانی کرد. بن زاید با انتشار توئیتی نوشت که مصاحبه ولیعهد عربستان بازتاب‌دهنده «مواضع متعادل و افکار عمیق و دیدگاه‌های حکیمانه و بلندپروازانه‌ای متناسب با توانایی‌های عربستان و جایگاه آن در منطقه و جهان است». او افزود که سران عربستان مسیر آینده‌ای درخشان برای این کشور و ملتش را به خوبی می‌دانند.

در تهران هم  سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز پنجشنبه ۲۹ آوریل در پاسخ به سوالی در خصوص اظهارات ولیعهد عربستان سعودی، اعلام کرد تهران از بهبود مناسبات با ریاض استقبال می‌کند. خطیب زاده در ادامه با اشاره به اینکه ایران و عربستان دو کشور مهم منطقه و جهان اسلام هستند، افزود: «با دیدگاه‌های سازنده و روش گفتگو محور، تهران و ریاض می‌توانند با پشت سر گذاشتن اختلافات وارد فصل تازه‌ای از تعامل و همکاری برای نیل به صلح و ثبات و توسعه منطقه‌ای شوند.»

بازتاب گفته های ولیعهد سعودی در رسانه ها

خبرگزاری رویترز در تحلیل سخنان وی نوشت: «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی موضع علنی آشتی‌جویانه‌تری را نسبت به ایران اتخاذ کرده و سعی دارد خصومت دیرینه را با توجه به ملاحظات اقتصادی متعادل و اختلافات با واشگتن درباره چگونگی مقابله با رفتارهای منطقه‌ای تهران را کمتر کند.

به نوشته رویترز، تنش‌ها بین ریاض و تهران بر سر جنگ یمن افزایش داشته و انصارالله یمن حملات علیه عربستان سعودی را در زمانی که سعودی در تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است، تشدید کرده است. طبق این گزارش، تنش‌ها بین دو قدرت منطقه‌ای بعد از حملات سال ۲۰۱۹ به تاسیسات نفتی سعودی که ریاض ایران را مقصر آن می‌داند، شدت بیشتری پیدا کرد. این در حالی است که تهران چنین ادعایی را رد کرده است.

فارین پالیسی هم دلیل گردش ۱۸۰ درجه‌ای ولیعهد عربستان را تلاش واشنگتن برای انتقال تمرکز خود از منطقه خاورمیانه عنوان کرد. این رسانه نوشت: نشانه های فزاینده ای وجود دارد که نشان می دهند، ایالات متحده بطور جدی در اندیشه انتقال تمرکز خود از خاورمیانه است. در اینجا آنچه آمریکا انجام نمی دهد مهم است: اینکه مثل گذشته پیوسته به شرکای امنیتی اش اطمینان دهد که هر رفتار بی پروایی هم داشته باشند، از پشتیبانی بی قیدو شرط واشنگتن برخوردار خواهند بود.

فارین پالسی در ادامه آورده است: کناره گیری واشنگتن از درگیرشدن در کشمکش ها و درگیری های شرکای خاورمیانه ای، قدرت های منطقه را وادار کرده تا به سراغ ظرفیت دیپلماتیک خود بروند. برخلاف پیش بینی های بدبینانه ساختار سیاست خارجی آمریکا، با آغاز روند خروج نظامی آمریکا از منطقه، نه تنها آشوب و آشفتگی سر بر نداشت بلکه دیپلماسی منطقه ای هم فعال شده است. 

بنابر نوشته فارین پالسی، خاورمیانه از آن جهت برای دولت بایدن یک اولویت است که بتواند راههایی را برای کاهش حضورش در آنجا پیدا کند... این است که ناگهان، دیپلماسی به گزینه ارجح شرکای امنیتی آمریکا در خاورمیانه تبدیل شد.

حسین ابراهیم در الاخبار هم به وجه دیگری از داستان پرداخت: «گزینه‌های محمد بن‌سلمان ولیعهد سعودی، روزبه‌روز کمتر و سخت‌تر می‌شود. چراکه وی نه حمایتی از طرف دولت جدید آمریکا دریافت کرده تا بتواند به راحتی برتخت پادشاهی بنشیند و نه توانسته راهی برای خروج از جنگ یمن بیابد که تبدیل به یک بحران داخلی بزرگ برای عربستان شده است. بن‌سلمان حتی نتوانسته از عادی‌سازی روابط با اسرائیل استفاده کرده و مذاکرات هسته‌ای ایران را که به سرعت درحال پیشرفت است متوقف کند؛ از این‌رو، بازگشایی خطوط تماس با تهران، یک گزینه منطقی و مطلوب برای سعودی‌ها در شرایط فعلی محسوب می‌شود.»

واکنش ها به اظهارات ولیعهد عربستان نشان می دهد که برای همگان واضح است که دیگر ادامه اختلافات با تهران برای ریاض ممکن نیست. با قطع حمایت بی چون و چرای واشنگتن از عربستان، این کشور دیگر نمی تواند به سیاست های یک جانبه گرایانه خود ادامه دهد. از سوی دیگر بسیاری معتقدند که واشنگتن هم دیگر نمی خواهد وقت و هزینه اضافی برای نگهبانی از امنیت سعودی ها خرج کند. 

>>> این مطالب را هم بخوانید:

منافع مشترک تهران و ریاض؛ مزاحمت‌های آنکارا مانع از صلح می‌شود؟
برای تعامل قوی با سعودی، رگ خوابشان را پیدا کنید
ظریف در منطقه و تغییر لحن عربستان؛پیام ایران چه بود؟
معمای مذاکره سعودی و ایران ؛ آیا گفتگوها جدی است؟

312 310

کد خبر 1512147

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • RS ۱۴:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  35 1
  فکر نکنم در سعودی مردم زباله گرد یا در بورس غارت شده باشند شما مطمئنی سر سعودی به سنگ خورد؟
  • ج IR ۱۳:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
   0 1
   اما تو آمریکا خیلی زباله گرد هست!
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  27 0
  کاش سر ما هم به سنگ می خورد
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  7 3
  ساده لوح نباشید عربستان و آمریکا ور وین . هردشون بازی یک پازل هستند
 • سس AU ۱۶:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  21 1
  سلام بنظرم یه عده با جملاتی مثل سر سعودی به سنگ خورد میخوان عامل ادامه اختلافات ایران با بقیه کشورها بشن .مثل همین نگارنده..میخوان از اب گل الود همیشه ماهی بگیرن .اگر ایران از در دوستی وارد بشه شما چه ضرر میکنید.
 • IR ۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  2 27
  موقعی بن سلمان تازه اومده بود رهبری فرمودند این جوان تازه به دوران رسیده بزودی میفهمه که با جنگ به جایی نمیرسه
 • فرشید IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  1 5
  میدونن اگه تحرینا برداشته بشه منابع مالی ایران ازاد بشه، همون بحرین و اماراتم دیگه کم کم باید بیخیالش بشن و برن نگران باشن دیر یا زود منتظر باشن تو خاک خودشون.... میخوان بازدارنگی داشته باشن. فارغ از اینکه چه با تحریم چه بی تحریم شرایط خاور میانه باید به نفع ما تغییر کنه و الا میزنیم زیرش...
 • US ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  0 6
  زهی خیال باطل.اونادرفکرخریدزمان هستن تاشماراتوباطلاق یمن گیربیندازن.
 • امیرعبدالرضایی IR ۲۱:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  4 0
  امان از روزیکه گربه عابد شود.!!!!!!!
 • DE ۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  19 2
  شاید هم سر جمهوری اسلامی به سنگ خورد!
 • دادا عرب IR ۲۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  12 0
  مقامات ایران هم شورشو درنیارند حالا که اقای بن سلمان خواهان دوستی با ایران است ما هم ازاول خواهان این بودیم که کشورهای منطقه باید باهم اتحاد داشته باشند خوبه به منطقه خوب جوان است دیرفهمیده شماهم کش ندین برین صحبت کنین این کشو یمن هم زودتر ازاین بلا نجات پیداکند حالا هی کش بدین مگه چی شده
 • رضا IR ۲۳:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  5 0
  واقعا که همه چیز را عوضی می بینید!انگار انتظار دارید که همیشه کشور از تعامل با جهان دور بماند و گرفتار فقر و بیکاری و ....بماند!
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  2 3
  معلوم نیست یهودی زاده سعودی باز چه نقشه ای تو کلشه
 • امیر IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۷
  2 3
  قرآن بالای نیزه عمر عاص بابن سلمان فرقی نداره
 • دیددبان IR ۰۰:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  2 2
  امیدوارم واقعا سرشون به سنگ خورده باشه
 • خندق DE ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  7 1
  در توهمات بسر میبرید شما ایرانی ها والا خیلی خوش خیال هستید
 • IR ۰۲:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  2 2
  سلام گرگ بی طمع نیس . مسئولین باید هشیار باشن که اینا دنبا برنامه ای خترناک با اون دولت جعلی صهنیوصت هستن و حالا که خظرسقوظ هس کردن برنامه دارن
 • IR ۰۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  2 2
  اقدامات جبرانی عربستان فقط مثلا تبادل چند دیپلمات جاسوس به داخل ایران است ؟ یا باید خسارات وارده علیه مردم یمن و سوریه را جبران کند ؟ نمی شه که ۹ سال خرابی و تروریست هزینه کنی و الان بگی بر میگردی
 • IR ۰۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  4 0
  امریکا دستور داده او هم اجرا کننده است فشار دولت کنونی امریکا باعث چرخش سیاست بن سلمان شده
 • IR ۰۷:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  2 5
  سرشون به سنگ نخورده تو جنگ کم آوردن
 • جابر GB ۰۹:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  3 0
  این بازی کثیف هرروز دنیا علیه ایران ایندفعه عربستان تفرقه انداز اومده بوی خون میده این تفاهم دولت مردان به گوش باشین توافق شود
 • باتقوا IR ۱۵:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  5 0
  مطمئنی سر سعودی ها به سنگ خورد؟!
 • IR ۱۶:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۸
  0 0
  صلح بهتر از جنگه
 • EC ۰۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
  0 0
  دلتان برا لگد و کشته شدن در جده تنگ شده ۱۵۰۰ نفر کشته شدن بس نیست تجاوز به ما بس نیست