نوع رابطه علی مطهری با رهبر انقلاب بعد از رئیس جمهور شدن /درباره رقابت ورزشکاران با اسرائیل باید نظام تصمیم بگیرد

علی مطهری گفت: مقام رهبری هماهنگ کننده قوا هستند. رابطه ما گفتگو است. نظراتمان را بیان می کنیم و تلاش می کنیم قانع کنیم. اگر هم قانع نشدند، بهترین راه این است با مردم حرف بزنیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی مطهری میهمان اولین کلاب هاوس انتخاباتی خبرگزاری خبرآنلاین بود. مرجان احمدی از کاندیدای احتمالی 1400 پرسید؛« شما از تشکیل دولت مقتدر صحبت می کنید. بر فرض اینکه رئیس جمهور شدید جایگاه شما ایجاب می کند با شخص رهبری هماهنگ شوید. شما چه مناسباتی با ایشان خواهید داشت و مناسبات شما با آقایان رئیسی و قالیباف در مجلس و قوه قضاییه چطور خواهد بود؟». مطهری پاسخ داد: دولت مقتدر که گفتیم بر اساس قانون اساسی است. اگر قانون اساسی اجرا شود و نهادهای دیگر در امور اجرایی دخالت نکنند دولت مقتدر خواهد بود.

وی افزود: طبیعی است نباید در کار قوای دیگر دخالت کنیم. رابطه با رهبری هم روشن است. مقام رهبری هماهنگ کننده قوا هستند. رابطه ما گفتگو است. نظراتمان را بیان می کنیم و تلاش می کنیم قانع کنیم. اگر هم قانع نشدند، بهترین راه این است با مردم حرف بزنیم. بگوییم نظر ما این بود ولی چون رهبری اصرار داشتند ما اطاعت کردیم. مثلا درباره انتخاب وزیر اگر مقام رهبری درباره فرد خاصی اصرار دارند، مانند وزیر دفاع که باید ایشان نظر بدهند- به نظرم درباره سایر وزرا باید رئیس جمهور به مردم بگوید این انتخاب من نیست و انتخاب رهبری است.

مطهری گفت: همه چیز باید روشن باشد و مردم بدانند. ولی این که همه چیز پشت پرده باشد من قبول ندارم. گاهی در مجلس با رئیس مجلس اصطکاک پیدا می کردم. مثلا اگر استیضاحی بود و 50 نماینده امضا کرده اند و نامه ای از طرف مقام رهبری می آمد که استیضاح به صلاح نیست، می گفتم باید اعلام شود که نمایندگان باید امضای خود را پس بگیرند. نه این که ناگهان امضا را پس بگیرند و مردم بگویند آنها با همدیگر ساختند و آپارتمان گرفتند. درباره دولت هم اینطور است. اگر تصمیم گرفته شد که تصمیم دولت نبود رئیس جمهور باید به مردم بگوید این نظر من نبود و نظر مقام رهبری بود. درباره روابط با سایر قوا هم فکر نمی کنم مشکل و اصطکاکی باشد و تعامل می کنیم.

عرفان حاج بابایی هم از علی مطهری پرسید؛‌« شما در باره مسایل سیاسی و فرهنگی زیاد حرف زدید و مواضعتان روشن است. درباره حوزه ورزش برنامه خاصی دارید؟ اصلا برای شما دغدغه است؟ مثلا درباره رقابت ورزشکاران ایرانی و اسراییلی در دولت شما چه رویکردی دارد؟». مطهری گفت:‌ حوزه ورزش بسیار مهم است. خودم هم اهل ورزش هستم. در تیم فوتبال مجلس بودم و همیشه مسابقه می دادم. با وزارت ورزش هم به تناسب حضور در کمیسیون فرهنگی ارتباط نزدیک داشتم. ورزش قهرمانی بسیار در روحیه و نشاط مردم اثر دارد. باید بسیار به مسایلی از جمله حضور در جام جهانی اهمیت بدهیم. اگر نتوانیم وارد شویم مردم افسرده می شون یا مثلا تیم پرسپولیس به فینال آسیا رسید و نزدیک فینال چند بازیکن اصلی را از دست داد. کسی توجه نکرد این موضوع ملی است نه باشگاهی. باید می رفتند و حساس می شدند و قهرمان می شدند.

وی گفت:خیلی بی خیال چند بازیکن را از دست دادند و شکست خوردند. اینها بسیار مهم است. دولت نباید در انتخابات فدراسیونها دخالت کند. درباره رقابت با اسراییل ها این یک موضوع کلان است و باید کل نظام تصمیم بگیرد که چه باید کرد. این برای ورزشکاران خیلی سخت است. ورزشکاری که امید به مدال دارد ولی جاهایی خود را باید به شکست بکشد کار سختی است. کاری باید مانند پوریای ولی انجام دهد. از سوی دیگر مسابقه دادن به اینها به معنی به رسمیت شناختن آنهاست. اینها باید بررسی شود. چون مقام رهبری اظهارنظر کردند به راحتی نمی شود نظر داد. ولی قابل بررسی است. این که مثلا دست می دهند یا نمی دهند با ورزشکاران اسراییلی که از سوی برخی کشورهای عربی انجام می شود که قابل بحث است.

سعید آگنجی، سوالش را اینگونه پرسید که «شما چرا حمایت مستقیم از آقای لاریجانی نمی کنید؟ اگر ایشان حضور پیدا کند رایزنی ایشان با رهبری خیلی نزدیکتر از شخص شماست. اگر آقای لاریجانی حضور پیدا کنند شما حاضر به حمایت هستید؟»

مطهری پاسخ داد؛« بحث حمایت از دکتر لاریجانی و شخصیت و سابقه ایشان مطلب روشنی است. ایشان یک فرد تواناست و تجربه و سوابق خیلی خوبی دارند. یکی از آن چیزهایی مورد نظر من است، در ایشان نمی بینم. مانند بحث حقوق شهروندی و خطاهایی که نظام در مقابل منتقدان دارد را ندیدم ایشان جایی وارد شود. تفاوت من با ایشان در مجلس همین بود. این ویژگی را ایشان ندارد که در مقابل رفتارهای اشتباه امنیتی و سیاسی بایستد.»

مطهری گفت:‌ایشان سوابق بسیار قوی تری از من و خیلی ها دارد ولی این که ایشان وارد شود یا نشود، من با ایشان صحبت نمی کنم. به فرض هم که وارد شود، باید دید چه کسی رای بیشتری دارد و این که چه کسی رایی دارد یا افراد به نفع همدیگر کنار می روند. این محاسبات بعدا انجام می شود.

2727

کد خبر 1512791

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =