موشک چینی کجا سقوط کرد؟/ چینی‌ها:اقیانوس، آمریکایی‌ها:هنوز مشخص نیست

اظهار نظرهای متناقضی درباره محل سقوط موشک چینی منتشر شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مرکز فضایی چین گفته است که بقایای موشکشان که در حال حرکت به سمت زمین بود در اقیانوس هند سقوط کرده است.

رسانه‌های دولتی چین اعلام کرده‌اند که بخش اصلی موشک در هنگام عبور از جو نابود شده است و زباله‌های آن صبح امروز در غرب مالدیو و در اقیانوس هند سقوط کرده است.

موشک چینی کجا سقوط کرد؟/ چینی‌ها:موشک به اقیانوس خورد، آمریکایی‌ها:هنوز مشخص نیست

تا قبل از این گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره مکان احتمالی تصادف موشک با زمین وجود داشت و مسئولان آمریکایی هشدار داده بودند که سقوط موشک با زمین در مناطقی منجر به مرگ افراد بشود. از سویی مسئولان چینی تاکید می‌کردند که خطر این موضوع بسیار کم است.

مسئولان چینی حالا گفته‌اند که ساعت ۱۰:۲۴ دقیقه به وقت پکن در روز یکشنبه موشک چینی که در حال سقوط به سمت زمین بود وارد جو شده است و این اتفاق هیچ زخمی یا خسارتی نداشته است. آن‌ها می‌گویند این زباله فضایی ۲۰ تنی وارد اقیانوس هند شده است. اما از سویی فرماندهی فضایی آمریکا اعلام کرده است که موشک از روی شبه جزیره عربی وارد جو شده زمین شده است و با عدم تایید صحبت‌های مرکز فضایی چین آن‌ها گفتند که هنوز معلوم نیست که موشک به خشکی یا دریا برخورد کرده است. 

مرکز فضایی اسپیس ترک هم که از اطلاعات ارتش آمریکا استفاده می‌کند اعلام کرده که موشک قبل از این که در اقیانوس هند سقوط کند، در آسمان عربستان مشاهده شده است.

بازگشت بدون کنترل موشک به سطح زمین، منجر به انتقاداتی از سمت آمریکا شد و آن‌ها می‌گفتند که امکان سقوط موشک در بخش پرجمعیت زمین وجود دارد. وبسایت‌های اروپایی و آمریکایی مسیر بازگشت آن را ردیابی کردند و در فضای مجازی بحث‌های زیادی درباره محل سقوط آن انجام شد.

حتی وزیر دفاع آمریکا هم از این اتفاق به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرآنلاین، این زباله فضایی، بخش عظیمی از یک موشک چینی است که چندی پیش به فضا پرتاب شد. این بخش موشک حدود ۳۰متر طول و ۲۲ تن وزن دارد و کارشناسان پیشبینی کرده بودند که در روزهای ابتدایی همین هفته وارد اتمسفر شده و به زمین برخورد می‌کند. 

10 روز پیش این بخش موشک در مداری از 160 تا 375کیلوکتری سطح زمین از موشک جدا شده بود و آرام آرام ارتفاعش کاهش پیدا کرد.

مدل‌های مختلفی که درباره زباله‌های فضایی ساخته‌ شده‌اند پیشبینی کرده بودند که بخش زیادی از موشک قبل از رسیدن به زمین، در اتموسفر می‌سوزد. اگرچه این احتمال هم وجود داشت که فلزات داخل موشک که نقطه ذوب بیشتری دارند، به زمین برسند.

به همین دلیل از چین بخاطر سهل‌انگاری که در عدم کنترل جسمی به این بزرگی شده انتقاداتی صورت گرفته است.

اگرچه رسانه‌های چینی هم می‌گیوند که گزارش غربی‌ها در مورد خطرات احتمالی این اتفاق بیش از اندازه بوده و آن‌ها پیشبینی کرده بودند که این موشک به اقیانوس برخورد می‌کند.

گفتنی است تقریبا ۷۵درصد اشیائی که به فضا می‌روند دوباره به مدار زمین برمی‌گردنند و تا ژانویه ۲۰۱۹ اعلام شده بود که بیش از ۱۲۸میلیون زباله فضایی با اندازه‌ای کمتر از یک سانتی‌متر، ۹۰۰هزار زباله با اندازه یک تا ۱۰سانتی‌متر و حدود ۳۴هزار شی با اندازه‌ای به بیش از ۱۰سانتی‌متر در فضا وجود دارد.

اما برخورد زباله فضایی با این وسعت و وزن با زمین، اتفاقی نادر است است و تنها دربرخورد ایستگاه فضایی «اسکای‌لب» ناسا و ایستگاه فضایی «سالیوت ۷» شوروی با زمین از این موشک سنگین‌تر بودند. ایستگاه فضایی ناسا در سال ۱۹۷۹ در بخشی از استرالیا سقوط کرد و ایستگاه فضایی شوروی هم در روستایی در آرژانتین سقوط کرد.

اسکای‌لب اولین ایستگاه فضایی موفق زمین بود که ۵ سال پس از پرتابش به فضا مدارش شروع به کوچک‌تر شدن کرد و بعد در استرالیا و اقیانوس هند سقوط کرد. سالیوت ۷ هم ایستگاه فضایی بود که بعد از ۷ سال در آرژانتین سقوط کرد. البته این دو اتفاق هیچ کدام پیامد جانی نداشتند.

براین اساس در واقع پس از ده‌ها سال دوباره زباله فضایی با این بزرگی با زمین برخورد کرده است که البته خوشبختانه به گفته مسئولان کشور چین این حادثه در جایی بدون جمعیت و آب‌های اقیانوس رخ داده است.

47237

کد خبر 1512952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =