در کربلا چه خبر است؟/فرمانده عملیات:کنسولگری ایران تحت کنترل است

فرمانده عملیات کربلا تاکید کرد که امنیت در این استان و ثبات اطراف ساختمان کنسولگری ایران پایدار و اوضاع تحت کنترل کامل است.

به گزارش ایرنا سرتیپ احمد زوینی در فیلمی که مقارن نیمه شب یکشنبه تا بامداد دوشنبه در شبکه های اجتماعی عراق بازتاب یافت از مقابل ساختمان کنسولگری ایران در کربلا اعلام کرد؛  مشکل امنیتی در این استان وجود ندارد و اوضاع از جمله امنیت و سالم بودن ساختمان کنسولگری) تحت کنترل است.

به گفته وی نیروهای امنیتی در اطراف ساختمان کنسولگری ایران هستند و مشکل امنیتی وجود ندارد.  

وی اظهار کرد : حتی در برخی خیابان های کربلا که عده ای لاستیک آتش زدند؛ تردد جریان دارد.   

این اظهارات در حالی بیان می شود که رسانه های نزدیک به عربستان سعودی از صدمه و آتش گرفتن دیوار ساختمان کنسولگری ایران در کربلا خبرسازی می کنند.

>>> بیشتر بخوانید:
آتش زدن دیوار کنسولگری ایران در کربلا

همچنین مجتبی کریمی سرکنسول ایران در کربلا طی گفت و گو با ایرنا هرگونه تعرض به ساختمان سفارت حتی در حد صدمه کوچک یا آتش گرفتن دیوار آن را کذب محض خواند.  

به گزارش ایرنا؛ ناآرامی محدود در برخی مناطق کربلا پس از ترور ساعاتی پیش "ایهاب الوزنی" از فعالان اجتماعی این استان آغاز شد.  

>>> بیشتر بخوانید:
تظاهرات در کربلا و بغداد به دنبال ترور اخیر

در همین ارتباط "محمد العیسی" نویسنده و روزنامه نگار عراقی در یادداشتی نوشت که اولین و مهمترین متهم ترور ایهاب الوزنی، موساد اسراییل است چراکه بیشترین بهره برداری را از آن می کند.

وی در این یادداشت که در برخی رسانه های عراق منتشر شد؛ آورده است که رژیم صهیونیستی از پیروزی های جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات اخیر وین بشدت ناراحت و درصدد بر هم زدن اوضاع است.
به گفته وی، رژیم غاصب صهیونیستی تصور می کند با دست زدن به این گونه عملیات ترور در کشورهایی که نظام سیاسی آن نزدیک به ایران است، می تواند بر روند مذاکرات هسته ای در وین اثر بگذارد.
برخی صاحب نظران عراق معتقدند که موساد توانسته است از طریق برخی عوامل خود برخی ناآرامی های اخیر عراق را طراحی و اجرا کند.  

در عین حال محمد العیسی نویسنده و روزنامه نگار عراقی، دیگر متهم احتمالی پرونده ترور این فعال اجتماعی عراق را گروه تروریستی داعش دانسته و افزوده است که داعش می خواهد آرامش عمومی استان های مرکز و جنوب عراق را برهم بریزد.  

سرکنسولگری ایران در کربلا ترور ایهاب الوزنی را محکوم کرده است.  

هسته های مخفی داعش طی ۲۴ ساعت گذشته در برخی مناطق عراق از جمله کربلا عملیات ایذایی و درگیری نظامی داشتند.  

خبرنگار ایرنا بامداد دوشنبه در تماس با "نصیف الخطابی" استاندار کربلا جزییات بیشتری از وضعیت این استان را خواستار شد که او گفتگو در این باره را به آینده نزدیک موکول کرد.

گفتنی است چندی پیش "علی المیالی" معاون استاندار کربلا در گفتگو با خبرنگار ایرنا از برنامه ترور برخی شخصیت ها در این استان با هدف ایجاد آشوب سخن گفته بود.

علی المیالی در این مصاحبه عنوان داشت که عوامل متخاصم قصد داشتند سرکنسول ایران در کربلا را مقابل مقر کنسولگری با قناسه (تک تیرانداز)  و ساختمان کنسولگری را با آرپی جی هدف قرار دهند.  

وی با یادآوری این که ترور سرکنسول ایران در کربلا فقط بخشی از پروژه آنها بوده است، اظهار کرد : قصد این گروه که با کشورها و کنسولگری های متعددی از کشورهای منطقه ارتباط داشتند، ایجاد نافرمانی مدنی و شورش در کربلا بوده است.   

وی تاکید کرد که این گروه با کشورها و کنسولگری های متعددی از جمله ترکیه و امارات ارتباط داشته‌اند.  

علی المیالی در همین ارتباط به تلویزیون العهد عراق هم گفت: برنامه های این گروه محدود به کربلا نبود، بلکه متهمان بدنبال ایجاد نافرمانی مدنی و رخنه در اعتراضات مردمی در سراسر استان کربلا بوده و در این راستا با کشورها و کنسولگری های متعددی از جمله ترکیه و امارات ارتباط داشته‌اند.

وی با اشاره به فعالیت جاسوسی این افراد بیان داشت که متهمان برای اجرای طرح شورش و کودتا با فردی به نام "علی" برای توطئه ترور در امارات تماس داشته و کارت‌های بانکی سوریه،  امارات،  آمریکا و سیم‌کارت تلفن همراه را نزد خود داشتند.  

المیالی سرکرده این گروه را شخصی با تابعیت آمریکایی - لبنانی معرفی کرد که بیشتر برنامه‌های مزبور را وی برعهده داشته است.

به گزارش ایرنا؛ همچنین ساعتی پیش خبرنگار تلویزیون الفرات عراق در استان دیوانیه ترور شد که خبرهای ضد و نقیضی از زنده بودن وی بازتاب یافته است.  

 طی دو سال گذشته و پس از اعتراضات مردم عراق چند نفر از فعالان اجتماعی و تحلیل گران سیاسی این کشور ترور شدند که هنوز قاتلان آنها مشخص نشده است اما علیرغم اینکه عاملان این ترورها مشخص نیست برخی رسانه ها سعی دارند با ایجاد شائبه هایی، رویکرد مدنظر خود را به فضای روانی و سیاسی جامعه عراق منتقل کنند.

از سوی دیگر  برخی خط‌های خبری هم در تلاشند تا با وقوع مسائلی  از این دست - که هنوز واقعیت و ماهیت حقیقی شان معلوم نیست - جو اجتماعی عراق را همانطور که ذکر شد؛ ناآرام کنند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دستور پیگیری ماجرا و شناسایی عاملان ترور اخیر را در اسرع وقت صادر کرد.

310 310

کد خبر 1513168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۹:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  29 14
  لعنت بر عراق بی نمک
  • IR ۱۲:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   1 0
   هه هه، حالا شما بروید براشون خیابان جارو بزنید، وارشگاه بسازید ، بیمارستان و مسکن مجانی بزنید، حقتون هست
  • آرکان IR ۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
   0 1
   لعنت بر وهابی ها و صهیونیست هایی که همیشه نانشان در اختلاف و درگیری کشورهای مسلمان و مخصوصا غرب آسیاست
 • IR ۱۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  38 3
  چرند نگو حقیقت مثل روز معلومه
 • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  47 1
  یه جوری شده هر وقت آقایان تکذیب می کنند یعنی موضوع صحت داره
 • IR ۱۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  7 28
  باید مثل روزهای گذشته اسرائیل را با انفجار و موشک و آتش سوزی و انتفاضه و... به خود مشغول کرد و منزوی ساخت تا رابطه ایران و آمریکا درست شود...
 • IR ۱۲:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  در اسرائیل فعال بشین ، چون اگه ما اونجا رو بهم نریزیم اونا منطقه رو بهم میریزن،
 • رسول IR ۱۴:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  رژیم اسراییل را از روی زمین محو کنیم تمام دنیا به آرامش میرسد.این آخرین رمق صهیونیستها را نشان مدهد که اینچنین دست و پا میزنند
 • ایرانی مفلوک IR ۱۴:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  هزاران میلیارد خسارت جانی و مالی که عراق در جنگ به ما زد چه شد کویت تا آخرین دلار را از عراق گرفت با اینکه کشته نداده بود
 • حسین علیمحمدی IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  0 1
  این دنیا چقدر زیبا بود اکر چیزی به اسم اسرایئل نبود تمام ناآرامی‌های تمام جنایت‌ها تمام مشکلات مردم های کشورهای دورنزدیک مخصوصا مسلمانان زیره سر این موجودات وحشی انسان نماهای که چیزی جوز ریختن خون بیگناه بلد نیستن انشاالله روزی میرسه به دست ملت مسلمان برای همیشه نابود خواهن شد
 • IR ۱۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  عرب نمک نشناس
 • یه آدم عادی IR ۲۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۰
  1 0
  من یک انقلابی ام،ولی واقعا نمک نشناس هستید،هعییی..