عراق باید از اماکن دیپلماتیک ایران صیانت کند/هدف از گفتگوی تهران و ریاض امور دوجانبه منطقه‌ای است

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره حمله به سرکنسولگری ایران در کربلا، گفت: از همان ابتدا با مراجع ذیربط عراق از طریق سرکنسولگری و سفارت‌مان در بغداد تماس گرفته شد و با متعرضان برخورد شده است، انتظار داریم دولت عراق به وظایف خود عمل کند.

به گزارش ایرنا، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه صبح دوشنبه در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران که به‌شکل مجازی برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن عید سعید فطر، گفت: در هفته گذشته، گفت‌وگوی نماینده ویژه ایران در امور یمن را با همتای سوئدی‌اش را داشتیم که درباره آخرین تحولات و راهبردها صحبت شد. همچنین وزیر خارجه سوریه با ظریف صحبت کرد.

وی با بیان اینکه وزیر خارجه سوریه از وزیر امور خارجه برای سفر به دمشق دعوت کرد که ظریف قبول کرد، اظهار داشت: مذاکرات وین در حال انجام است و روز گذشته نیز ظریف به کمیسیون امنیت ملی مجلس رفت.

وزارت امور خارجه دیشب یادداشت اعتراضی به سفارت عراق داد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به پرسشی درباره حمله به سرکنسولگری ایران در کربلا تصریح کرد: عده‌ای تعرضی به نمایندگی ایران در کربلا داشتند. از همان ابتدا با مراجع ذیربط با عراق از طریق سرکنسولگری و سفارت‌مان در بغداد تماس گرفته شد و با متعرضین برخورد شده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران این حمله را به شدت محکوم می‌کند، خاطرنشان کرد: امیدواریم دولت عراق در وظایف خود در صیانت از نمایندگی‌های دیپلماتیک براساس کنوانسیون وین ۱۹۶۱ با دقت عمل کند. همچنین وزارت امور خارجه دیشب یادداشت اعتراضی را به سفارت عراق داد و انتظار داریم دولت عراق به وظایف خود عمل کند.

مشارکت‌کنندگان در ترور سردار سلیمانی مسئولیت کیفری دارند

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره گزارش منتشر شده از سوی یاهونیوز ابراز داشت: مسیر پیگیری‌های پرونده ترور شهید سلیمانی در قوه قضاییه، مجامع بین‌المللی و گفت‌وگوهای دوجانبه سیاسی، حقوقی و امنیتی با دولت عراق پیگیری می‌شود. بسیاری از گزارش‌ها از ما پوشیده نیست و راستی‌آزمایی‌ها درباره آنها انجام می‌شود.

خطیب‌زاده ادامه داد: کسانی که مستقیم و غیرمستقیم در هر کشوری که باشند و در این ترور مشارکت داشته باشند، قطعا مسئولیت کیفری، قضایی و جزایی دارند و در مسیر خود با آنها برخوردهای لازم را از طریق مجاری ذیربط دنبال می‌کنیم.


داغدار افغانستان هستیم

وی درباره حملات تروریستی روزهای اخیر در افغانستان بیان کرد: این حملات و پرپر شدن این جان‌ها و دختران افغانستان که مظلومانه و معصومانه با زبان روزه، قربانی این خشونت تکفیری‌ها شدند، دل و جان انسان را به درد می‌آورد. ما داغدار افغانستان هستیم. اتفاقات یک سال اخیر به ویژه چند هفته اخیر ما را ناراحت می‌کند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه تحولات افغانستان را از نزدیک پیگیری کرده و نگران افغانستان هستیم، یادآور شد: ضمن تسلیت و همدردی با خانواده قربانیان و هچنین دولت و ملت افغانستان، لازم است از فضای برادری استفاده شود و در برابر تفکر داعشی و تکفیری همه متحد شوند.

خطیب‌زاده با بیان اینکه برای افغانستان آینده‌ای آباد، آزاد و باثبات آرزومندیم، عنوان کرد: این مسئله تنها از طریق گفت‌وگوهای اصلی گروه‌های افغانستان و دولت این کشور انجام می‌شود. ایران همواره آماده است از این گفت‌وگوها حمایت کند و مسائلی که آن را تسهیل می‌کند، حمایت کند.

مذاکرات وین در تهران تصمیم‌گیری می‌شود 

خطیب‌زاده درباره امکان تمدید توافق ایران و آژانس گفت: آنچه سید عباس عراقچی در  مصاحبه گفتند، این است که قانون مجلس الزام‌آور است و توافق ایران و آژانس در ۲۱ می به پایان می‌رسد. طبیعی است چون عجله‌ای برای سرانجام رساندن این گفت‌وگوها نداریم و اجازه فرسایشی شدن را هم نمی‌دهیم، نمی‌خواهیم هیچ تاریخی مانع از این شود که به طور دقیق دستورالعمل‌های اجرایی تهران عملیاتی نشود.

وی افزود: ایشان گفتند یکی از انتخاب‌ها می‌تواند این باشد که اگر مسیر گفت‌وگوها درست باشد و تهران با آن موافق باشد، با هماهنگی دو طرف این توافق تمدید شود. تیم مذاکره‌کننده تصمیم‌گیر نیست و تصمیم‌گیری در تهران انجام می‌شود.

باید از رفع کدورت‌ها میان ایران و عربستان استقبال کنیم

این دیپلمات ارشد درباره تایید گفت‌وگوهای ایران و عربستان از سوی یک مقام سعودی اظهار داشت: هدف گفت‌وگوها مسائل دوجانبه و منطقه‌ای بوده است. همواره از این گفت‌وگوها در هر سطحی استقبال می‌کنیم. این سیاست جدیدی نیست. باید منتظر نتایج ماند.

خطیب‌زاده درباره دلیل چرخش عربستان به گفت‌وگو با ایران و جدی بودن ریاض در گفت‌وگوها تصریح کرد: در روابط بین‌المللی به جای اینکه به نیت‌خوانی بپردازیم، باید به عملکردها پرداخته شود. تنش‌زدایی و روابط میان دو کشور اسلامی در منطقه خلیج فارس به نفع دو ملت و منطقه است.

وی با تاکید بر اینکه فکر می‌کنیم باید از رفع کدورت‌ها و موضوعاتی که بین دو کشور بوده است، استقبال کنیم، ابراز داشت: امیدواریم با تغییر فضا به مفاهمه معنی‌داری درباره روابط دوجانبه و منطقه برسیم. مساعی جمیله خود را در این باره به کار خواهیم گرفت.

هیچ منبع آگاهی در وزارت امور خارجه نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره آخرین تحولات مذاکرات وین و انتشار برخی اخبار از سوی منابع آگاه ابراز داشت: وزارت امور خارجه به خاطر جایگاه حرفه‌ای خود در مسائل داخلی کمتر ورود می‌کند و به صبر و شکیبایی در این مسائل معروف است. هیچ منبع آگاهی ما در وزارت امور خارجه نداریم. همه رسانه‌ها بدانند هر منبع آگاهی از وزارت امور خارجه نیست.

خطیب‌زاده با بیان اینکه مواضع ما صریح و نشاندار است، عنوان کرد: انتظار جدی ما از رسانه‌ها این است که مانند همیشه همراه مردم و مصالح عالیه آنها باشند. قطعا براساس دستورالعمل‌ها برای تیم مذاکراتی عمل خواهیم کرد. باید مدیریت انتظارات درباره نتایج رفع تحریم‌ها انجام شود تا در فضای آرامش کار جلو برود. این موضوع امنیت ملی است و از طریق مجاری فرادستگاهی پیگیری می‌شود.

ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد

وی درباره ادعای نیروی دریایی آمریکا مبنی بر توقیف یک کشتی حامل تسلیحات نظامی در دریای عرب که متعلق به ایران است و به سوی یمن می‌رود، یادآور شد: ایران تنها حضور دیپلماتیک در یمن دارد این گزارش ها به هیچ وجه تایید نمی‌شود.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره رفع تحریم‌ها در مذاکرات وین بیان کرد: گفت‌وگوها در وین چون در فاز نگارش در حوزه هسته‌ای و رفع تحریم‌ها شده است، با دقایق و جزییات مختلفی روبه‌رو است. این جزییات اجازه نمی‌دهد در فضای عمومی وارد اعلان شویم چون گفت‌وگوها در حال انجام است و هر روز به نتایج متفاوتی می‌رسد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه آمریکا در چارچوب تعهدات خود بخش عمده‌ای از کاری که باید انجام دهد و ما هم آنها را ضروری می‌دانیم، قبول کرده انجام دهد، گفت: درباره بخشی هم که قبول نکرده، اعلام کردیم باید همه موارد لیست مد نظر ایران، برای از بین بردن برجام بوده است و لذا اینکه آنها بخشی، گروهی و اشخاص یا با برچسب‌های مختلفی باشد پیگیری می‌کنیم.

وی اضافه کرد: البته پوشیده نیست اختلافات جدی هم وجود دارد. گزارش‌ها در تهران بررسی می‌شود و هر روز مواضع به تیم مذاکره‌کننده اطلاع داده می‌شود.دستورالعمل‌هایی که در تهران تهیه می‌شود، چارچوب گفت‌وگوهای وین است.


بازداشت و حکم دادگاه بلژیک علیه اسدی غیرقانونی است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره نهایی شدن حکم اسدالله اسدی توسط محاکم قضایی بلژیک اظهار داشت: بازداشت ایشان از همان ابتدا غیرقانونی بود. براساس کنوانسیون‌های بین‌المللی کل فرایند قضایی فاقد مشروعیت قانونی و قضایی است. حکم صادره دادگاه مشروعیتی ندارد و به رسمیت شناخته نمی‌شود.

به گفته خطیب‌زاده، کشورهایی که در این مسئله دخیل بودند، آنها را در این مسئله مسئول می‌دانیم. فکر می‌کنیم آقای اسدی هرچه زودتر باید از حقوق دیپلماتیک خود برخوردار شود. به جهت اینکه این حکم فاقد مشروعیت بوده اسدی و وکیلش اعتراضی به این حکم ندارد و دولت بلژیک موضع ایران را می‌داند.

سفر ظریف به امارات در دستورکار است 

خبرنگاری پرسید که آیا قرار است محمد جواد ظریف به امارات سفر کند که این دیپلمات ارشد پاسخ داد: با امارات روابط دیپلماتیک داریم که هیچ وقت قطع نشده است. امارات از شرکای اصلی اقتصادی ما در منطقه است. گفت‌وگوهای مختلفی در یک سال اخیر به اشکال مختلف میان دو کشور برقرار بوده است. سفر ظریف به امارات در دستورکار بوده است و وقتی فضا مهیا شود، این سفر انجام می‌شود.

ذوالنوری نظرات شخصی خود را بیان می‌کند 

وی همچنین درباره ادعای مجتبی ذوالنوری مبنی بر اینکه فایل صوتی ظریف موجب عدم همکاری روسیه و چین در مذاکرات وین شده است، تصریح کرد: آقای ذوالنوری نظرات شخصی خود را بیان می‌کند که از قضا، زاویه جدی با اتفاقات وین دارد.

بر گفتگوی بین‌الافغانی تاکید داریم

خطیب‌زاده درباره خروج نظامی آمریکا و امکان تصرف هلمند توسط طالبان و افزایش خشونت‌ها در این کشور خاطرنشان کرد: امنیت ملی افغانستان ارتباط نزدیک و وثیقی با امنیت ملی ایران دارد. طبیعی است تحولات این کشور را با دقت پیگیری کنیم. حضور چندین میلیون افغانستانی در ایران و سرمایه‌گذاری ایران در این کشور در سال‌های اخیر برای ثبات در امنیت ملی و توسعه افغانستان موجب شده کنشگر فعالی در این باره باشیم.

وی با تاکید بر اینکه ایران همواره از ظرفیت‌های خود برای تسهیل گفت‌وگوهای بین الافغانی استفاده کرده است، ابراز داشت: تنها راه افغانستان آباد و با ثبات، یک دولت فراگیر با خواست مردم افغانستان است. هیج بازیگر منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای حق ندارد برای آینده مردم افغانستان تصمیم‌گیری کند و ما همواره در کنار مردم و دولت افغانستان بوده‌ایم.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، گزارش‌هایی که این روزها دریافت می‌کنیم، مثبت نیست. نماینده ویژه ایران به صورت دائم با مقامات این کشور و دیگر کشورها در تماس است و امیدواریم از بحران دیگر در افغانستان با کمک گروه‌های افغانستانی جلوگیری کنیم.

با مردم مظلوم فلسطین همدردی می‌کنیم

خطیب‌زاده درباره تعرض اخیر رژیم صهیونیستی به سرزمین‌های اشغالی بیان کرد: با مردم مظلوم فلسطین ابراز همدری می‌کنیم. جهان اسلام بیش از هر زمان دیگری باید به سبعویت رژیم صیهونیستی پاسخ دهد. سازمان ملل و دیگر مجامع بین‌المللی در این باره مسئولیت قطعی دارند و باید این اقدامات مقابله کنند.

وی ادامه داد: ماهیت اسرائیل خونخواری و تجاوز است و تنها از طریق برخورد مشترک کشورها و مجامع بین‌المللی می‌توان با آن مقابله کرد. ما با دقت در حال پیگیری تحولات در سرزمین‌های اشغالی هستیم.

برجام پلاس را هم نمی‌پذیریم 

این دیپلمات ارشد در پاسخ به این سوال که چه تحریم‌هایی در مذاکرات وین رفع خواهد شد، یادآور شد: آنچه باید تعلیق و برداشته شود، در برجام آورده شده است. مذاکرات جدیدی درباره برجام نمی‌کنیم. برجام پلاس را هم نمی‌پذیریم. طبیعی است تمامی اختلافات برای انطباق تعهدات آمریکا در رفع موثر تحریم‌ها است و نه رفع تحریم‌ها روی کاغذ.

به گفته رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه، اینکه آمریکا از چه مسیری رفع تحریم‌ها را انجام می‌دهد، موضوع ایران نیست بلکه باید رفع موثر تحریم‌ها را دیده و راستی‌آزمایی کنیم و بعد ما اقدامات جبرانی خود را متوقف خواهیم کرد. موضع جمهوری اسلامی برجام نه یک کلمه کم و نه یک کلمه بیش است.

مسیر بسیار قابل توجهی در تفاهم و توافق در وین پیموده شده است

خطیب‌زاده همچنین درباره ادعای یک رسانه ترکیه‌ای مبنی بر انتقال جنگجویان از سوریه به یمن از سوی ایران عنوان کرد: درباره گزارش‌های بی‌نام و نشان اظهارنظر نمی‌کنیم. حضور ایران در یمن دیپلماتیک و برای رفع آلام مردم یمن است. مسیر حل یمن قطعا سیاسی و دیپلماتیک است. یمن راه حل نظامی ندارد. ما این مسئله را در راه‌حل چهار ماده‌ای خود اعلام کردیم و مسیر همان است.

وی درباره موانع توافق در مذاکرات وین گفت: آمریکا باید تصمیمی در واشنگتن بگیرد. این، تصمیمی سیاسی است که دولت بایدن، آیا می‌خواهد به برجام متعهد باشد یا آنکه می‌خواهد از میراث شکست‌خورده ترامپ استفاده کند. این تصمیم باید گرفته شود و آن را اعلام کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه در مسیر فنی برای آنکه دقیق باشیم، گفت‌وگوها از سختی خاص خود برخوردار است، اظهار کرد: مسیر بسیار قابل توجهی در تفاهم و توافق پیموده شده است. آنچه باقی مانده می‌تواند هم سهل و هم سخت باشد. سخت است، اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را نگیرد و سهل است، اگر آنها تصمیم بگیرند از سیاست شکست‌خورده ترامپ فاصله بگیرند. در مساله تحریم‌ها و هسته‌ای اختلافاتی داریم که با تصمیم واشنگتن قابل حل است.

ظریف در موضوعات شخصی خود اظهارنظر می‌کند 

خطیب‌زاده در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا ظریف برنامه‌ای برای حضور در انتخابات دارد، تصریح کرد: من سخنگوی وزارت امور خارجه هستم و ظریف در موضوعات شخصی خود اظهارنظر می‌کند. او اظهارنظر کرده و همه هم شنیده‌اند.

وی درباره نشست روز گذشته کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با ظریف و اظهارات برخی نمایندگان درباره استیضاح ظریف نیز خاطرنشان کرد: جلسه دیروز مبتنی بر سوالات نمایندگان درباره فایل صوتی و مذاکرات وین بود و ظریف نیز پاسخ داد. پیش از این گمانه‌زنی‌هایی است که عنوان می‌شود. مجلس نیز از همه حقوق خود برخوردار است.

این دیپلمات ارشد درباره نقش آمریکا در خشونت‌های اخیر افغانستان ابراز داشت: جای تاسف است که چنین فضایی را در افغانستان شاهدیم. دل همه ما به درد آمده است. ما داغدار اتفاقات افغانستان هستیم. اگر تجاوز آمریکا به این کشور نبود، سال‌ها خشونت و جنگ در افغانستان هم نبود، اگر اجازه داده می‌شد فضای اداره در این کشور فراگیر و اصیل باقی بماند، کمتر شاهد چنین اتفاقاتی در افغانستان بود. به عنوان همسایه افغانستان، تمام تلاش خود را خواهیم کرد که شاهد چنین اتفاقاتی در افغانستان نباشیم.

آب باید موضوع همکاری بین کشورهای منطقه باشد 

خطیب‌زاده درباره گزارش منتشرشده‌ای مبنی بر اینکه اقلیم کردستان عراق اقدام به سدسازی در رودخانه زاب کرده است، عنوان کرد: موضوع آب بیش از اینکه به موضوع منازعه در منطقه ما شود، باید به موضوع همکاری تبدیل شود. از هر اقدام یکجانبه که منافع کشورهای منطقه را در نظر نگیرد، امتناع کردیم و دیگران را هم از انجام آن پرهیز دادیم.

وی با بیان اینکه دولت مرکزی عراق طرف حساب ایران است، یادآور شد: همواره گفت‌وگوهایی شده است و درباره همکاری‌های آبی گفت‌وگوهای جدی داشتیم. گفت‌وگوهای جدی با همه کشورهای همسایه بوده و همچنان ادامه دارد و البته مسوولیت مستقیم را وزارت نیرو دارد و آنها درگیر این موضوعات هستند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره حمل بار از ایران به قره‌باغ و واکنش‌های صورت گرفته در جمهوری آذربایجان در این باره بیان کرد: همه را دعوت می‌کنم در فضای همکاری پس از جنگ و توافقات انجام شده کمک کنند. فضا باید حفظ شود و از هر گونه گزارش‌های تایید نشده اجتناب شود.

رییس مجلس حتما همکاران خود را درباره فرآیند مذاکرات وین مطلع می‌کند

خطیب‌زاده درباره مذاکرات وین و در جریان قرار گرفتن نمایندگان مجلس از روند گفت‌وگوها، گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگوهای فنی در وین کاملا روشن است. تیم مذاکراتی در چارچوب سیاست‌های عالیه نظام و دستورالعمل‌های اجرایی تهران عمل می‌کند و گزارش‌ها را به‌شکل روزانه به مراجع ذیربط ارسال می‌کند.

وی با بیان اینکه شورای عالی امنیت ملی که رییس مجلس عضوی از آن است، در جزییات کامل گفت‌وگوها قرار دارد، اظهار داشت: اساسا دستورالعمل‌ها را شورای عالی امنیت ملی به تیم مذاکراتی می‌دهد و رییس مجلس هم حتما همکاران خود را درباره این فرآیند مطلع می‌کند. وزیر امور خارجه نیز روز گذشته در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور داشت و توضیحات مبسوطی را به نمایندگان ملت داد.

دولت آمریکا همچنان دل در گرو میراث مسموم و شوم دولت ترامپ دارد 

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره اظهارات مطرح شده به نقل از مقام‌های آمریکایی مبنی بر اینکه واشنگتن فقط تحریم‌های برجامی را برمی‌دارد، تصریح کرد: تهران تصمیم خودش را سال ۲۰۱۴ گرفت و بر همان تصمیم تا امروز باقی است. درباره دور جدید گفت‌وگوهای فنی مجددا تهران صریح و شفاف گفته که اگر همه تحریم‌ها برداشته شود و انتفاع ایران از رفع تحریم‌ها راستی‌آزمایی شود، قطعا ایران به همه تعهداتش منطبق بر برجام، نه بیش و نه کم عمل خواهد کرد.

خطیب‌زاده افزود: این تصمیمی است که واشنگتن نگرفته و همچنان دل در گرو میراث مسموم و شوم دولت قبلی آمریکا و دولت ترامپ دارد. دولت بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا همچنان می‌خواهد دل در گرو میراث شکست‌خورده فشار حداکثری داشته باشد یا دوست دارد از آن فاصله بگیرد و به تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگردد.

وی با بیان اینکه برای واشنگتن تصمیم سختی نیست اگر بتواند قبول کند که به حقوق بین‌الملل و امضای خودش پایبند باشد، خاطرنشان کرد: ما منتظر آن روز هستیم که واشنگتن این تصمیم را بگیرد. بازگشت آمریکا به برجام کاملا به خود آمریکا برمی‌گردد، ۱۰۰ درصد آن براساس اراده و اقدام آمریکا خواهد بود. منتظر می‌مانیم که این اقدام را ببینیم و راستی‌آزمایی کنیم.


بیانیه گروه هفت کمک‌کننده به فضای شکل‌گرفته در وین نیست

این دیپلمات ارشد درباره برگزاری نشست گروه هفت و صدور بیانیه‌ای در آن که به یکسری موضوعات درباره ایران اشاره شده بود، ابراز داشت: واقعا جای تأسف دارد در حالی که جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده که حرمت قطعی برای تولید، انباشت و استفاده از هرگونه سلاح کشتار جمعی از جمله هسته‌ای دارد چنین اظهاراتی تبدیل به بیانیه می‌شود.

خطیب‌زاده با تاکید بر اینکه در فضایی که در وین شکل گرفته، این گونه بیانیه‌ها به هیچ وجه کمک‌کننده نیست و نافی فضایی است که الان در وین وجود دارد، بیان کرد: گروه هفت و سران این کشورها فراموش کرده‌اند طرفی که از برجام خارج شد و سعی کرد قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را بی اعتبار و همه را به خاطر پایبندی به این قطعنامه تنبیه کند، شریک امروزشان و شریک دیروزشان آمریکا بود.  

وی با اشاره به بی‌عملی اروپا در انجام تعهدات برجامی‌شان یادآور شد: همین کشورهای اروپایی در بی عملی مطلق با آمریکا در تروریسم اقتصادی آمریکا بر ضد ملت ایران در میانه فراگیری کرونا همراهی کردند و آمریکا با وقاحت کامل تلاش کرد که این فشار حداکثری را بر ضد ملت ایران اعمال کند.  

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه قطعا این یادآوری برای آنها خوب است و فکر می‌کنم حافظه‌شان آنقدر ضعیف نیست که یکی دو سال قبل را فراموش کرده باشند، عنوان کرد: همین امروز که در خدمت شما هستم هنوز تحریم‌ها و تروریسم اقتصادی آمریکا پابرجاست و هنوز کشورهای اروپایی به هیچ کدام از تعهداتشان ذیل برجام در رفع تحریم‌ها و انتفاع ایران از رفع تحریم‌ها عمل نکردند.  

هیچ تخلفی از قطعنامه ۲۲۳۱ در برنامه موشکی ایران نیست 

خطیب‌زاده اضافه کرد: در مورد موضوعات دیگری که در بیانیه پشت سر هم ردیف کردند، جمهوری اسلامی ایران در خصوص امنیت ملی خودش با هیچ کشوری اهل مصالحه نیست.  

وی با اشاره به قطعنامه ۲۲۳۱ گفت: ‌موشک‌های جمهوری اسلامی ایران و برنامه دفاعی ایران جزیی از سیستم دفاعی ایران هستند و واقعا هیچ تخلفی از قطعنامه ۲۲۳۱ در برنامه موشکی ایران نیست. قطعنامه ۲۲۳۱ کاملا روشن است و اقدامات ایران نیز در همین حوزه کاملا منطبق بر آن است.

رییس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه با یادآوری استانداردهای دوگانه حقوق‌بشری کشورهای غربی اظهار داشت: بدترین رفتار استفاده ابزاری و سیاسی از موضوع و مفهوم عالی مثل حقوق بشر است که متاسفانه کشورهای اروپایی و آمریکا استاد در سوءاستفاده از آن برای مطامع کوته‌بینانه سیاسی خودشان هستند.  

به گفته خطیب‌زاده، آنچه امروز در یمن، عراق و افغانستان و در کشورهای آفریقایی و در بسیاری از کشورهای دیگر رخ می‌دهد نتیجه حقوق‌بشر ساختگی همین کشورهاست که در قالب بمب، موشک و سلاح به این کشورها صادر کردند و امروز به دروغ داعیه دار حقوق بشر شدند. آنها را دعوت می‌کنم به بازنگری صادقانه در مواضع و رفتار خودشان.

310 310

کد خبر 1513270

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
    0 0
    "صیانت از اماکن دیپلماتیک" ...