۴۴ عنوان حزبی در استان سمنان ثبت شده است

دکتر خجسته پور با بیان اینکه کار حزبی یعنی عبادت کردن گفت میدواریم همه افرادی که در احزاب مختلف و با سلیقه های مختلف مشغول فعالیت هستند و زمان زندگی خود را در این مسیر صرف می کنند بهره لازم و کافی را از این عبادت که همان خدمت به خلق است ببرند .

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان دکتر خجسته پور طی گفتگویی گفت احزاب حلقه واصل بین جامعه و حکومت هستندکه مطالبات مردم را دسته بندی می کنند و به حکمرانان آن جامعه می دهند، و کشور ما هم استثنا نیست و در این راستا گام هایی را از بدو شکل گیری نظام جمهوری اسلامی برداشته است.
 در این بیش از ۴۰ سالی که از پیروزی نظام جمهوری اسلامی می گذرد فراز و نشیب های بسیاری داشتیم و قوانین چندبار اصلاح شد
هم اکنون شرایط برای فعالیت حزبی تا حدودی هموار است.
چالش هایی را در فعالیت حزبی به معنای عام در کشور داریم که این امر ریشه در تاریخ تحولات اجتماعی این کشور دارد.
 تاقبل از اینکه قانون جدید اعمال شود مابیش از ۸۰۰ عنوان حزبی در کشور داشتیم
پس از اینکه قانون جدید تثبیت شد و مقرر گردید احزاب خود را با قانون جدید تطبیق دهند در حال حاضر بیش از ۱۰۰ عنوان حزبی در کشور داریم.
 از دو زاویه می توان نگاه کرد وجود بیش از ۱۰۰ عنوان حزبی نشانه پویایی احزاب است اما از زاویه دیگر وقتی کشور خودمان را با کشورهایی در این زمینه سال هاست که سابقه فعالیت حزبی دارند مقایسه می کنیم بیانگر این است که ما هنوز نتوانستیم سیستم حزبی را در کشور نهادینه کنیم.
زمانی که فعالان حزبی ما اشاره می کنند ۲۰ تا ۳۰ حزب در کنار یکدیگر قرار می گیرند و یک جبهه را تشکیل می دهند یعنی می خواهیم در همون مسیر حرکت کنیم  اما تا اینکه به آن نقطه برسیم یک راه طولانی را در پیشرو داریم و فعلا باید با همین وضعیت و قانون موجود فعالیت کنیم.
 احزاب کار کردهای مختلفی از بحث آموزش تاجامعه پذیر کردن اعضا ی یک حزب و سایر افراد جامعه دارند
  مشارکت در کسب قدرت  در سطح نظام و جامعه موجود و مشارکت جدی در انتخابات از مهمترین کارکرد احزاب در همه کشورها است.
‌ارتباط تنگاتنگی بین احزاب و انتخابات وجود دارد  به طوریکه در همه کشورها مشاهده می کنیم متولی احزاب و انتخابات معمولا یک نهاد واحد است و این نشان دهنده  وجود هم افزایی بین احزاب و انتخابات است.
‌احزاب نقش بسزایی در برگزاری یک انتخابات پرشور  و مشارکت حداکثری دارند.
انتخابات فصل شکوفایی و عضو گیری احزاب است و بسیاری از احزاب عضو گیری را از فعالیت ستادی انتخاباتی خود شروع می کنند.
انتخابات فصل بهار احزاب محسوب می شود.
 در آستانه دو انتخابات به صورت همزمان هستیم
 یک انتخابات در سطح ملی یعنی ریاست جمهوری که محورهای سیاسی در آ ن تاثیر گذار است و یک انتخابات در سطح محلی یعنی پارلمان های شهری و روستایی و در واقع شوراهای اسلامی شهری و روستایی که پیگیر  جوامع شهری و روستایی هستند.

همزمانی دو انتخابات فرصتی خوبی برای گره زدن مسائل محلی به مسائل ملی است.‌

 می توان از ظرفیت های ملی برای توسعه محلی بهره بگیریم.

 کمتر از ۴۰ روز دیگر به زمان برگزاری انتخابات بیشتر نمانده است

ما به دنبال برگزاری انتخاباتی با چهار ویژگی سلامت، امنیت، مشارکت و رقابت هستیم و در هر چهار مولفه احزاب می توانند نقش بسزایی داشته باشند.

 اگر می خواهیم جامعه ای رو به رشد داشته باشیم و نقش احزاب دیده شود  همین بستر انتخابات است.

 احزاب، مردم، نظام جمهوری اسلامی و در رأس آن ولی فقیه موافق مشارکت حداکثری هستندو کسانی که به  هر نحوه ، شیوه و کار کارکردی به دنبال کم کردن مشارکت هستندشک نکنند که در مسیر نظام جمهوری اسلامی و مسیر رهبری حرکت نمی کنند و هر اقدامی که صورت گیرد و باعث کاهش مشارکت مردم در انتخابات شود قطعا در راستای اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی نیست.

 انشالله بتوانیم نتیجه و میوه مشارکت حداکثری مردم را در زندگی مردم، سفره مردم، آزادی های اجتماعی، مدنی و سیاسی مردم ببینیم.

فعالان سیاسی در راستای ایجاد شعبه استانی اقدام کنند.

46

کد خبر 1513549

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =