مدیریت مصرف مهمترین گام برای جلوگیری از تنش آبی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: کشاورزان باید الگوی مصرف و الگوی کشت را رعایت کنند تا در شرایط خشکسالی دچار چالش نشویم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از قزوین؛ یداله ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای قزوین در خصوص وضعیت آبی استان و جاری شدن آب در کانال در شرایط کم آبی سال جاری اظهارکرد: بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی امسال به دلیل کاهش بارش ها با خشکسالی مواجه خواهیم شد، لذا باید ضمن مدیریت منابع آبی موجود، اقدامات مؤثری نیز در خصوص صرفه جویی در مصرف به عمل آوریم تا بتوانیم از ایجاد تنش آبی در استان جلوگیری کنیم.

ملکی با اشاره به جاری بودن آب در کانال های آبیاری دشت قزوین در شرایط خشکسالی هم گفت: در سال گذشته کم آبی امسال را پیش بینی می کردیم، لذا با همکاری دستگاه های اجرایی، کارشناسان و بهره برداران توانستیم نسبت به مدیریت اصولی مصرف و ذخیره مناسب آب های زیرزمینی اقدام کنیم و امسال و در شرایطی که شاید آب کانال در این ایام باید قطع و یا بشدت کاهش می یافت، توانستیم آب مورد نیاز کشاورزان را تامین نماییم که این خود اتفاق مبارکی است.

او یادآورشد: علیرغم جاری بودن آب در کانال آبیاری دشت قزوین بهره برداران باید در سال جاری با مدیریت صحیح مصرف از بروز هرگونه چالش و مشکل جلوگیری به عمل آورند.

ملکی افزود: تعهد ما از سال گذشته تامین ۶۰درصد آب کشاورزی است اما متاسفانه شاهد کشت چند برابری در دشت قزوین هستیم که تامین آب این میزان سطح کشت امکان پذیر نیست، لذا انتظار می رود کشاورزان و بهره برداران شرایط کشور و مشکلاتی که در سایر دشتهای کشور ایجاد شده را رصد کرده و تجربه کسب کنند و قدردان جاری بودن آب در کانال باشند و با رعایت الگوی مصرف و الگوی کشت جوری برنامه ریزی کنند تا در فصول مختلف سال دچار چالش نشویم.

او گفت: در شرایط «تر سالی» شاید تامین آب مورد نیاز کشاورزان نگرانی زیادی نداشته باشد اما در شرایط خشکسالی که امسال در آن به سر می بریم وجود آب در کانال یک کار مدیریت شده است که باید شکرگزار آن باشیم و این منبع حیاتی را درست و اصولی مصرف کنیم تا در ادامه مسیر دچار چالش و کمبود نشویم.  

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: امسال فقط می توانیم آب مورد نیاز کشت تعهد شده را تامین کنیم و ضمن عدم تخصیص آب برای سایر کشت های مازاد، برای تامین آب کشت تابستانه نیز فعلاً برنامه ای نداریم و تصمیمی گرفته نشده، لذا از کشاورزان درخواست می کنیم از کشت تابستانه جداً خودداری کنند تا در ماههای آینده دچار کم آبی نشویم.

 این مقام مسئول همچنین در پایان بیان کرد: ۱۰۰حلقه چاه تلفیقی در استان داریم که در مواقع بحران و کم آبی وارد مدار می شوند که در حال حاضر ۵۰حلقه چاه را وارد مدار کرده ایم تا در کنار ۱۷۰میلیون مترمکعب آب که از سد طالقان برای کشاورزان تامین شده، نیاز آبی کشاورزان، بهره برداران، باغات و کشت های ریشه دار را تامین کنیم تا در این زمینه دچار چالش نشویم.

46

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1514172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =