۰ نفر
۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۳:۵۹
نقص در انتخابات ریاست جمهوری

مقام معظم رهبری در فرمایشات اخیرشان، نخستین اولویت را به مشارکت حداکثری مردم اختصاص دادند.

با توجه به فرمایشات رهبرانقلاب، در ابتدا باید مشارکت مردم در انتخابات صورت بگیرد تا انشاءالله دولت با پشتوانه رای مردم، فعالیت خود را ادامه دهد. دولتی که با پشتوانه رای مردم روی کار نیاید اما رای باکیفیت داشته باشد، همچنان رای اکثریت را ندارد و کار آن دولت مشکل خواهد شد.

حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای از واجب واجبات است. امید است که با توجه به شرایط کرونا، روی مشارکت حداکثری کار شود که مردم با اشتیاق پای صندوق‌های رای بیایند.

همچنین می‌بایست در میان کاندیداها، انواع سلیقه‌های سیاسی وجود داشته باشد. کاندیداها نیز باید در سفرهایی که به استان‌ها دارند، مردم را برای حضور در انتخابات ترغیب کنند.  مردم یکسری مشکلات اقتصادی دارند. بر همین اساس، کاندیداها باید برنامه‌ها اقتصادی مدونی داشته باشند تا مردم با حضور پای صندوق‌های رای، سرنوشت چهار ساله خود را رقم بزنند.

مردم بیشتر هم در دوران قبل و هم الان، کاندیداها را در مناظرات تلویزیونی می‌شناسند. متاسفانه مشکلی که در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، این است که کاندیداها از زمانی که کاندیدا شدن خود را اعلام می‌کنند تا زمانی که تایید صلاحیت شوند، کمتر از یک ماه است. به همین دلیل، نه کاندیدا می تواند برنامه‌های خود را مفصلا تعریف کند و نه مردم می‌توانند آن چنان که باید، کاندیداها را بشناسند.

این یک نقص در قانون انتخابات ما است. کاندیداها در بسیاری از کشورها از یک یا دو سال قبل، تبلیغات خود را شروع می‌کنند اما در کشور ما کمتر از یک ماه است. انتخابات شوراهای شهر و روستا زودتر از انتخابات ریاست جمهوری شروع به فعالیت کرد. برای انتخابات ریاست جمهوری باید فرجه‌ای چهار تا شش ماه وجود داشته باشد تا بتواند برنامه‌های خود را ارائه دهد.

* نماینده مردم سمیرم در مجلس دهم و یازدهم

۲۷۲۱۵

کد خبر 1514330

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =