۱ نفر
۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۴۵
آمار تازه از تعداد کلاهک‌های هسته‌ای انگلیس

فارس نوشت: یک سازمان غیرانتفاعی که در زمینه مسائل جهانی مرتبط با سلاح‌های هسته‌ای فعالیت می‌کند گزارش داده انگلیس در حال حاضر ۲۲۵ کلاهک هسته‌ای در اختیار دارد.

«بولتن دانشمندان اتمی» نوشته زرادخانه هسته‌ای انگلیس متشکل از ۲۲۵ کلاهک هسته‌ای است که ۱۲۰ عدد از آنها آماده استقرار روی زیردریایی‌های هسته‌ای مجهز به موشک‌های بالیستیک این کشور هستند.

مطابق این گزارش، این برآورد بر اساس اطلاعات علنی موجود درباره اندازه زرادخانه هسته‌ای انگلیس، گفت‌وگو با مقام‌های این کشور و تحلیل ساختار نیروهای هسته‌ای لندن انجام شده است.

انگلیس هنوز اسناد مربوط به اندازه زرادخانه هسته‌ای خود را از رده محرمانه خارج نکرده است، اما «ویلیام هیگ»، وزیر خارجه اسبق انگلیس درمصاحبه‌ای سال ۲۰۱۰ اعلام کرد دولت انگلیس طی سال‌های آتی حداکثر کلاهک‌های هسته‌ای موجود در زرادخانه تسلیحاتی این کشور را به حداکثر ۲۲۵ کلاهک خواهد رساند.

وزارت دفاع انگلیس سال ۲۰۱۳ مدعی شد که کاهش کلاهک‌های هسته‌ای این کشور به ۲۲۵ کلاهک در همان سال ۲۰۱۰ انجام شده است.

دولت انگلیس در اکتبر ۲۰۱۰ در سند «بررسی راهبردی مسائل دفاعی و امنیتی» اعلام کرد قصد دارد تعداد کل کلاهک‌های موجود در زرادخانه تسلیحاتی خود را به حداکثر ۱۸۰ کلاهک برساند.  در همین سند در سال ۲۰۱۵ مقرر شده بود که تعداد کلاهک‌ها تا اواسط سال ۲۰۲۰ به رقم یاد شده کاهش پیدا کنند.

با وجود این، بولتن دانشمندان اتمی نوشته به نظر می‌رسد طی این سال‌ها علی‌رغم این اظهارات شمار کلاهک‌های هسته‌ای موجود در زرادخانه انگلیس تقریباً در عدد ۲۲۵ ثابت مانده و تغییر نکرده است. انگلیس، کلاهک‌های از رده خارج‌شده را به انبار منتقل کرده اما آنها را منهدم نکرده است.

دولت انگلیس اسفندماه گذشته اعلام کرد قصد دارد زرادخانه تسلیحاتی خود را توسعه دهد. این مسئله با اعتراض ایران و چند کشور دیگر روبروشد. لندن اعلام کرده بود دولت انگلیس که بررسی‌های انجام شده در زمینه سیاست دفاعی و خارجی نشان می‌دهد نمی‌تواند به تعهداتش برای کاهش زرادخانه اتمی خود پایبند باشد.

در گزارش دولت انگلیس در آن زمان با اشاره به آنچه «تهدیدهای تروریستی» خوانده شد تصریح شده بود انگلیس شمار کلاهک‌های خود را تا حداکثر ۲۶۰ کلاهک افزایش خواهد داد.

روزنامه تلگراف گزارش داد، در صورت عملی شدن افزایش تعداد کلاهکهای اتمی بریتانیا، برای نخستین بار از پایان جنگ سرد به این سو خواهد بود که شمار کلاهک‌های اتمی این کشور افزایش پیدا می‌کند.

311311

کد خبر 1514880

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =