سناریوی اسرائیل در جنگ غزه؛دامی که ایران باید از آن پرهیز کند

کارشناس مسائل بین الملل در گفتگویی در خصوص سناریوی صهیونیست ها در تشدید درگیری ها در غزه گفت: یکی از اهداف اسراییل (نتانیاهو) با شروع، ادامه و فجایع غزه وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا به شدت در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن ترک میز مذاکره و به تعویق افتادن و یا شکست مذاکرات احیای برجام و لغو تحریم ها خواهد بود.دامی که ایران هوشمندانه باید آن را مدیریت کرده و از غلطیدن در آن و غلبه احساسات بر عقلانیت پرهیز کند.

ابوالفضل خدائی: تجاوز و کشتار رژیم صهیونیستی علیه مردم رنج دیده فلسطین در هشتمین روز، همچنان در سایه انفعال و حتی مواضع بین المللی کشورها و سازمان های مختلف ادامه دارد. اگرچه سازمان همکاری‌های اسلامی روز یکشنبه پس از برگزاری نشستی مجازی، جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم مظلوم فلسطین را با شدیدترین لحن محکوم کرد اما این موضع گیری و درخواست های دیگر مشابه تا کنون نتوانسته است آتش این تنش ها و درگیری ها را خاموش کند و رهبران مقاومت تنها راه را ادامه مقاومت می دانند. با تداوم این درگیری ها مشخص نیست منطقه در آینده نزدیک شاهد چه حوادثی خواهد بود و آیا در نهایت چشم اندازی برای پایان آن وجود خواهد داشت یا خیر. جاوید قربان اوغلی سفیر اسبق ایران در الجزایر در گفتگویی به تشریح تحولات در غزه در چند روز اخیر پرداخت که در ادامه مشروح آن را می خوانید:

ارزیابی شما از مواضع اعلامی سازمان های بین المللی به ویژه سازمان همکاری اسلامی و سایر نهادهای اسلامی در خصوص جنایات تل آویو چیست؟

سکون و انفعال سازمان همکاری های اسلامی و یا اتحادیه عرب مربوط به زمان حال نیست، ما پیش تر در جنگ ۳۳روزه و جنگ غزه شاهد چنین روند و مواضعی بودیم. بنابراین مساله فلسطین سالهاست که از اتحادیه عرب به طور خاص و برخی از کشورهای اسلامی به طور عام کنار گذاشته شده است و نگاه بی تفاوتی نسبت به این موضوع مهم دارند. از طرفی اضافه شدن چالش ها و مشکلات زیاد در کشورهای اسلامی در سالهای اخیر نیز بهانه ای دیگر برای این بی تفاوتی شده است. مسائلی مانند بهار عربی و یا ظهور داعش سبب شده تا مساله فلسطین در حاشیه قرار بگیرد. ضمن اینکه نمی توان از کشورهای عربی مانند مصر،اردن که پیشتر با اسرائیل صلح کردند و امارات، بحرین و غیره نیز که به طور آشکار با اسرائیل رابطه علنی برقرار کردند انتظار چندانی داشت. واقعیتی تلخ که در عرصه سیاسی منطقه به چشم می خورد.

در سایه این انفعال شاهد هستیم که مردم کشورهای دیگر نسبت به موضوع فلسطین به دلیل وجود فضای آزاد حساس تر هستند و با برگزاری تجمعات و تظاهرات اعتراض خود را نسبت به این جنایات نشان می دهند. این در حالی است که در برخی کشورهای عربی که به صورت پادشاهی و جمهوری های سلطنتی هستند، برگزاری تظاهرات برای مردم هزینه های زیادی دارد چرا که این حکومت ها اجازه چنین تظاهراتی را نمی دهند و آن را به شدت سرکوب می کنند. از همین رو زمینه برای مردم به منظور بروز احساسات و مطالبات وجود ندارد.

سناریوی خبیث صهیونیست ها در جنگ غزه؛دامی که ایران باید از آن پرهیز کند

بحث مهمی که این روزها درباره حمله به غزه مطرح است، بحث اشغال آن توسط اسرائیل است، به نظر شما این اقدام یا اشغال کرانه باختری در دستور کار این رژیم قرار دارد؟

خیر. شروع جنگ جدید در غزه را می توان با سناریوی نتانیاهو مرتبط دانست و از همین رو قرار نبود که جنگ غزه در این برهه اتفاق بیفتد. نتانیاهو وقتی همه راه ها را برای انصراف آمریکا جهت ممانعت از مذاکره با ایران انجام داد و به نتیجه ای رسید چنین سناریویی را کلید زد. وی تمام تلاش خود را انجام داد تا مذاکرات برجامی برای احیای آن صورت نگیرد که در آخرین اقدام اعزام هیات امنیتی این رژیم به آمریکا هم ثمری نداشت و اساسا تیر نتانیاهو به سنگ خورد. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم که سیاست های آمریکای بایدن در قبال اسرائیل لغو تمام آن سیاست هایی است که در دوره ترامپ انجام شده بود. بحث احیای کمک به فلسطینی ها، تحت فشار قرار دادن اسرائیل و ابراز نارضایتی از آن به روش های مختلف از جمله مسائل مورد توجه دولت بایدن است. مساله عادی سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل نیز از جمله مسائلی بود که بایدن آن را از اولویت خارج کرد. وجود چنین تحولاتی نشان داد که سیاست ها و اولویت های بایدن با ترامپ در زمینه تاکتیکی متفاوت است.

مسائل داخلی اسرائیل نکته بعدی است که طی آن نتانیاهو در تشکیل کابینه در زمان مقرر ناکام ماند و عملا دوران سیاسی خود را رو به پایان دید. فشارها درباره پرونده های فساد مالی و رشوه از جمله مسائل مهم دیگر است که نتانیاهو با آن دست و پنجه نرم می کند که در صورت محکومیت نخست وزیری او به نوعی در معرض تهدید قرار می گیرد. به همین دلیل اتفاقات اخیر را می توان سناریوهای برنامه ریزی شده نتانیاهو دانست که ابتدا از مساله تعویق انتخابات در در سرزمین های فلسطین شروع شد و سپس به ماجرای رای دادگاه عالی رژیم صهیونیستی مبنی بر خالی کردن خانه های فلسطینی ها در منطقه شیخ جراح کشیده شد که با خشم فلسطینی ها همراه بود که نهایتا به درگیری های فعلی کشیده شد. بحث محاصره غزه که پس از چندین سال زخم باز کرده است را می توان نقشه نتانیاهو دانست تا از این طریق آمریکایی ها را نیز با خود همراه کند و با واکنش تند واشنگتن، موجبات تاثیرگذاری آن بر مذاکرات وین را فراهم سازد. یکی دیگر از اهداف اسرائیل این است تا جامعه جهانی را نیز همراه خود کند که در تازه ترین اتفاق شاهد بودیم که سفر آقای ظریف به وین به دلیل برافراشته شدن پرچم رژیم صهیونیستی لغو شد. تل آویو به خوبی می داند که غربی ها در نهایت مجبور هستند تا از اسرائیل حمایت کنند. بنابراین باید گفت که به نظر نمی رسد بحث اشغال غزه در میان باشد این رژیم درصدد آن است تا با مطرح کردن حملات زمینی نوعی فشار روانی را به طرف مقابل در غزه وارد کند. در صورت ورود نیز شرایطی برای اسرائیل رقم خواهد خورد که بیرون آمدن از آن کاری بس دشوار خواهد بود. ضمن اینکه باید در نظر داشته باشیم اشغال غزه نقض صریح توافق اسلو است که اسرائیل حداقل در ظاهر ادعا می کند که به آن پایبند است.

با فراگیرتر شدن درگیری ها آیا آمریکا مجاب به آن می شود که به درگیری ها ورود پیدا کند؟

اگر بحث ورود سیاسی را مطرح کنیم که آنها به مساله ورود پیدا کرده اند و شاهد بودیم که حملات موشکی حماس را نیز محکوم کردند و اظهار داشتند که اسرائیل حق دفاع مشروع از خود را دارد. به لحاظ نظامی نیز اسرائیل توان مقابله با منطقه کوچکی به نام غزه را دارد و نیازی به کمک آمریکا در این زمینه ندارد. اما در صورت تشدید درگیری ها میزان حمایت سیاسی آمریکا از اسرائیل بیشتر خواهد شد و ممکن است مواضع خود را در شورای امنیت مطرح کنند و به اقدامات مشابه از این دست روی بیاورند. حتی ممکن است تلاش هایی در جهت برقراری آتش بس بین طرفین و جلوگیری از فجایع انسانی توسط شورای امنیت صورت گیرد که امکان دارد این تلاش ها با وتوی آمریکا روبرو شود و از همین رو امکان ورود نظامی به قضیه بسیار بعید به نظر می رسد.

در همین حال برخی از نمایندگان مسلمان کنگره با انتقاد از سیاست های آمریکا خواستار پایان درگیری ها و کشتار غیرنظامیان شدند، فکر می کنید این گونه موضع گیری ها تا چه حد می تواند بر تصمیم بایدن اثرگذار باشد؟

این بار اول نیست که نمایندگان مسلمان کنگره چنین اظهاراتی را بیان می کنند. اظهارنظر و موضع گیری های معدود نمایندگان مسلمانی که در کنگره حضور دارند همواره مسبوق به سابقه بوده است. اگرچه آنها در چارچوب قوانین کلی آمریکا حرکت می کنند اما به دلیل وجود آزادی می توانند نظرات خود را بیان کنند و شاهد هستیم که جنایات اخیر را که منجر به شهادت کودکان شده است محکوم می کنند. البته این فقط مختص اعضای مسلمانان کنگره نیست. بسیاری از غیرمسلمانان، روشنفکران، الیت ها و غیره منتقد شدید اسرائیل هستند و حداقل در مواضع اعلامی خود معتقدند که اسرائیل باید مساله دو دولت را به حق و حقوقی که برای آن مشخص شده است بپذیرد. مساله ای که خیلی از افراد در آمریکا و اسرائیلی ها آن را قبول ندارند.

در پی ادامه درگیری ها در مناطق اشغالی گروه های مقاومت در لبنان جلسه ای برگزار کردند فکر می کنید این مساله نشانه ای از گسترش درگیری ها در آینده نزدیک خواهد بود؟

پس از جنگ ۳۳روزه و از آن به بعد به نظر می رسد جنگ حزب الله و اسرائیل در قالب جنگ لفظی ادامه یافته است. این بدان جهت است که هر دو طرف به نوعی پذیرفته اند که هر جنگ دیگری بین این دو جنگ پرهزینه و زیان باری خواهد بود. ضمن اینکه افکار عمومی در لبنان نیز بر این مساله حساس است که بار دیگر تاوان و بهای دیگری را بپردازد. اگر حزب الله درصدد حمایت باشد طی این سالها اقدامات لازم و برنامه ریزی های مورد نیاز را برای حمایت از غزه و حماس انجام داده است.

در خصوص ایران چطور؟ آیا فکر می کنید با تشدید درگیری ها پای ایران نیز به این جنگ باز شود؟

به نظر نمی رسد در این مرحله ایران برنامه ای برای این کار داشته باشد. ضمن این که در این برهه نیاز و صلاح هم به این کار نیست چرا که در حین انجام مذاکرات برجامی هر گونه اقدام نظامی کل این پروژه را در معرض خطر قرار خواهد داد و ایران را از اولویت های اصلی خود دور می کند. همانگونه که در خصوص حزب الله عنوان کردم بالطبع ایران نیز برنامه های حمایتی از مقاومت داشته است اما ضرورتی برای سر و صدا راه انداختن و فریاد زدن در رابطه با آن نیست که بیشتر جز جنبه های تبلیغاتی و زیان بار قضیه به شمار می رود تا اینکه بخواهد به مساله کمکی کرده باشد. معتقدم که ایران باید تمام اهتمام خود را بر روی سازمان کنفرانس اسلامی و فشار بر آن بگذارد. رایزنی های رئیس جمهوری ایران و وزیر امور خارجه با همتایان خود در دیگر کشورهای اسلامی می تواند مفید باشد تا آنها با صراحت لهجه بیشتری وارد میدان شوند و اقدامات اسرائیل را محکوم و از مردم فلسطین و غزه حمایت کنند. ارزش این نوع از اقدامات سیاسی هم برای ما بیشتر خواهد بود و هم مردم غزه که در چنین شرایط اسف باری به سر می برند.

یکی از اهداف اسراییل (نتانیاهو) با شروع، ادامه و فجایع غزه وادار کردن ایران به عکس العمل تند است که در اینصورت آمریکا و اروپا به شدت در مقابل ایران خواهند ایستاد که حاصل آن ترک میز مذاکره و به تعویق افتادن و یا شکست مذاکرات احیای برجام و لغو تحریم ها خواهد بود.دامی که ایران هوشمندانه باید آن را مدیریت کرده و از غلطیدن در آن و غلبه احساسات بر عقلانیت پرهیز کند.

به نظر شما قدرت موشکی گروه های مقاومت در تغییر معادلات در منطقه نقش داشته است؟

آنچه که ناظران و تحلیلگران عنوان می کنند حاکی از قدرت نظامی و موشکی حماس در سالهای اخیر است. حماس در طی این مدت توانسته با تکنولوژی بسیار ساده این موشک ها را در داخل تونل ها تولید و آماده سازی کند. از طرفی غافلگیر شدن اسرائیلی ها در این جنگ اخیر کاملا محسوس است. تخمین کیفیت و کمیت قدرت موشکی حماس با وجود دسترسی اطلاعاتی وسیع در غزه و کرانه باختری برای اسرائیلی ها شوک آور بوده و برای اولین بار است که ما شاهد هستیم فرودگاه تل آویو و دیگر مکان ها بسته می شود. چنین مسائلی مردم اسرائیل را نیز سراسیمه می کند وقتی مشاهده می کنند سامانه گنبد آهنین نمی تواند بسیاری از موشک ها را رهگیری کند اعتماد به دولت خود را از دست می دهند؛ دولتی که همیشه به مردمش زندگی در آرامش مطلق را وعده می دهد. باید گفت که این مساله تنها به اسرائیل مربوط نیست چرا که این قدرت موشکی دنیا را نیز در شوک فرو برده است.

آیا امیدی برای آتش بس و صلح در کوتاه مدت وجود دارد؟

اگر حماس بتواند مقاومتی مانند جنگ ۳۳ روزه که حزب الله از خود نشان داد در پیش بگیرد در تصمیمات آتی اسرائیل تاثیرگذار خواهد بود. البته در این شرایط که غیرنظامیان و کودکان بی گناه در حال قتل و عام شدن هستند شاید توصیه به مقاومت امری درست نباشد اما مبارزه برای سرزمین بهایی است که مردم فلسطین طی سالها آن را پرداخته اند. بنابراین چگونگی مقاومت در این بین می تواند مهم باشد با توجه به اینکه اسرائیل در حال حاضر ادعا می کند که تمرکز خود را روی بمباران تونل های موشکی گذاشته است؛ چنانچه نتواند به موفقیتی دست یابد که احتمالش نیز زیاد است، آنگاه نه تنها این مساله بر تصمیم این رژیم بلکه بر تصمیم کشورهایی که در بحران فلسطین و مسائل خاورمیانه ذی مدخل هستند تاثیرگذار خواهد بود.

>>> این مطالب را هم بخوانید:

انتفاضه سنگ به پرتاب موشک رسید؛آیا این جنگ فراگیر خواهد شد؟
پیشنهاد ظریف به سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با جنایت اسرائیل
لیبرمن:در برابر حماس وضعمان این است،مقابل حزب‌الله و ایران چه خواهیم کرد؟!

310311

کد خبر 1515731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 93
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  يك سوال اينست كه چرا اين درگيريها درست زماني كه كابينه نتانياهو در حال سقوط است و ايران هم مذاكرات خوبي با آمريكا دارد، شروع مي شود؟
  • Ffxxx IR ۱۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   مذاکرات خوب؟ این همه مذاکره کردن نتیجش شد برجام نتیجه برجام چی شد؟ همین آمریکا به کدومشون عمل کرد؟
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   3 4
   شايد همين كه مي توانيم واكسن بخريم و پولهايمان را از بدهكاران بگيريم نشان از خوب بودن مذاكرات دارد
  • ناشناس IR ۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   3 2
   اسرائیل شدیداً ترس از فرسایشی شدن جنگ و تبدیل شدن به بن سلمانی دیگر مقابل یمنی ها است، بن سلمان هم قرار بود چند هفته حوثی ها را شکست بدهد.
  • ابی IR ۱۹:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   5 0
   واقعا مذاکرات از نظر شما خوب بود؟؟ یکی از خوبیهاش میشه لطف کنید بگید ماهم متوجه شیم
 • IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  اگه ما از این سناریو ها میترسیدیم هنوز شاه بود اینحا . این چیزا چیه؟ مصلحت اندیشی نداره مقاومت با جنایتکار .این هم یک روش حقه بازی برای تمدید حیات چرکین اسراییل هست .نخیر هر جا لازم باشد به دفاع از مظلوم خواهیم شتافت
  • OM ۱۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   کی از ملت مظلوم و فقیر ایران حمایت کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا جو نگیر نشید.
  • IR ۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   مگه ملت ایران الان زیر رگبار بمب های دشمنه ؟ وضعیت اقتصادی فقط ضعیفه اونهم به لیبرال ها برمیگرده اتفاقا این وضع به مخالفان غزه برمیگره یقه اونها را بگیر
  • IR ۱۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   15 1
   کاش یکی پیدا بشه از وضعیت تورم و میانگین درامد مردم فلسطین گزارش تهیه کنه که ببینن مردم ایران مظلوم هستند یا مردم فلسطین!!!
  • Ahmad IR ۱۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   10 2
   آدم عاقل اول مملکت خودش رو درست میکنه،ما نمیتونیم امنیت داخل رو تامین کنیم اونوقت شما میگی....شما فکر کن اونی که تاسیسات اتمی ما تو چنگشه وقتی پای جنگ رودرو وسط باشه چیکارها که نمیکنه،نه اقتصاد داریم و نه اعتبار بین المللی،وضعیت داخل رو هم که میدونی،فکر میکنی جنگ راحته؟
  • IR ۱۴:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   4 2
   پس منتظر چی هستی چرا نمی شتابی؟
  • IR ۱۴:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   2 0
   قبلا پناهنده ها میرفتند اروپا، الان عمان میرند، البته کشور بدی نیست، ولی آب و هوای بدی داره
  • IR ۲۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 1
   متاسفم که داخلی ها همسو بادشمن شرایطی ایجاد کردند . که شما بگید به خاطر مذاکرات که ریالی ارزش نداره وهمهدچیز ملت رو گرفته . نباید از مظلوم دفاع کنی
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  سوال میکنم این رژیم صهیونیستی دزدی هست که شتر دزد هست .دزدی که خاک فاسطین را دزدیده ایا ناموس نمیدزده؟ بزنید پدرش را در بیارید یک روز هم حرامه به ادامه حیات چرکین این رژیم خون اشام دزد
 • IR ۱۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  هر جا نیاز باشد وارد میشیم شما نیاز نیست پشت جبهه را خالی کنی
  • IR ۱۸:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   10 5
   وارد شو اژدها ملت فعلا تو شوک افزایش قیمت پتجاه درصدی نان هستن و دارن یکی یکی بابت واکسن هایی که حقشون بود و بهشون نرسید پرپر میشن
 • امین IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  برجام نافرجام فقط وقت ایران رو تلف کرد سناریوی آمریکا از برجام فقط وقت کشی برای عدم رسیدن ایران به سلاح هسته ای بود و بس
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   2 0
   آفرین دقیقا همینطوره که متاسفانه به هدفش هم رسید.
  • آسو IR ۰۰:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   0 0
   یعنی سران مملکت از جمله شخص اول مملکت دوروغ گفتن و فتوای دوروغ دادن و ما قصد نظامی گری هسته ای داشتیم؟
  • IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   0 0
   کل زندگیتون شده سلاح!
 • زینب IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  سوال این جاست که مردانی که از سراسر دنیا به طمع بهشت در داعش جمع شده بودند الان کجا هستند یعنی برای جنگ با اسراییل به بهشت نمی روند ،اسلام سعودی و پولی
  • جهاد AE ۱۱:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   61 6
   درود
  • GB ۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   8 2
   فکر نمیکنم سعودی از داعش حمایت کرده باشه از ایمیلهای هیلاری معلوم شد ترکیه بود و یک کشور دیگه
  • MD ۰۴:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   0 0
   شما بهشت نمیخوای بری؟شما چرا نمیری به مردم غزه کمک کنی؟نکنه شما دیگع به بهشت اعتقاد نداری؟!وای وای وای
  • mohamad_ketabtaneh IR ۱۰:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   0 0
   داعش اون هارو مسلمان نمیدونه برای همین در سوریه جنگ راه انداخت حتی ایران رو هم مسلمان نمیدونه یعنی تو اینارو نمیدونی داعش حکومتی بر پایه اهل تسنن و عقاید خودش میخاد از دنیا بی خبر
 • ایرانی IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  هر اسرائیل این سگ آمریکا خواست یه پارسی کند بلافاصله میز مذاکره رو وسط کشیدین
  • IR ۱۸:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   3 0
   انقدر احمقی که بجای واق میگی پارس
  • BlueForever IR ۲۰:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   1 0
   با درود آقا یا خانم به اصطلاح ایرانی ... سگ واق واق می کند نه پارس
  • دادگر IR ۰۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   2 0
   واژه های " پاس " و " واق " برای صدای سگ به کار می رود. واژه پاک و مقدس " پارس" را برای سگ هرگز به کار نبیریم.
  • IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
   0 0
   هیچ مصراع، جمله، ضرب المثل یا اثری در تاریخ زبان فارسی ( تا پیش از همین قرن) پیدا نمیکنید که واژه‌ی پارس را با فعل ( کردن ) آورده باشند یا چنین مفهومی را که بکاربرندگان در فرهنگ خانوادگیشان دارند را برساند. مثال مولوی «گفت از بانگ و علالای سگان. هیچ واگردد ز راهی کاروان» فعل «لاییدن» در ضرب المثل «سگ لاینده گیرنده نباشد» فعل فراموش شده آنست. ولی در لهجه‌ی خلجی که ترکی باستان گفته میشود نگاه کن را «واق» می‌گویند که در لهجه‌ی قزلباشی به «باخ» تبدیل شده است.
 • امیر قربان پور IR ۱۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  چرا در مقابل کسی که زور میگه تسلیم میشین ، اسرائیل چیه که ازش میترسین ، آمریکا با اون قدرت هسته ایش در مقابل ایران موشه
  • MD ۰۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   1 0
   شما پس قدرتتون از یه موش کمتره که تحت تحریمش هستید،موندم چرا تموم بدبختی ها رو گردن موش بیچاره میندازید؟
  • نورانی IR ۰۷:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   1 0
   لطفا یه کم هم به مردمان خودمان فکرکنید دیگه مردم بریدند ازاین همه گرونی ازمردم فلسطین و یمن سوریه بهری نیست به ایران به فکر ایران باشید
 • ناشناس IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  شایداین جنگ بخاطراین باشه که میدونن ایران خودشو وارد جنگ نمیکنه. ولی ایران باید ازجولان وجنوب لبنان چندتا موشک فاتح به اسرائیل بزنه
 • KR ۱۱:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  46 13
  الان ایران قراره درگیر جنگ غزه بشه که اینطور هول کردید؟
 • IR ۱۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  فلسطین و اسرائیل با هم سازش کردن و داشتن زندگی میکردن برخی چوب تو لونه زنبور میکنن
  • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   59 43
   خدایی تو یکی از نخبگان مملکتی ک داری حیف میشی.. خخخخ
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 0
   اره سازش کرده بودند، البته تو خیال تو و منوتو بین ها. اسراییل هی به قلمروش اضافه میکنه، شما اگه متولد اتیوپی و قرقیزستان و مغولستان باشی ولی یهودی باشی، میتونی تابعیت اسراییل رو بگیری اما فردی فلسطینی که 10 پشتش متولد اونجا هستند نه. زمین ها رو هم که نگم، طرف اسراییلیه اگه قبل از دهه 40 خونه خریده باشه میتونه پس بگیره، اما فلسطینیه نه!
  • سجاد IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 0
   الان تو کدوم نقشه دنیا شما فلسطین دیدی؟
  • IR ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   0 0
   تو برو زنبورداری کن خخخخ
 • DE ۱۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  27 88
  بعد از مذاكرات اسراييل را نابود ميكنيم ؟
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  مگه نمیگید اسرائیل باید نابود شود؟ پس چرا جنگ نمی کنید؟
  • IR ۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   43 72
   جنگ نکرده شماها قفل کردید.. جنگ بشه ک سکته رو زدید امثال تو همون اول..خخخخ
  • IR ۱۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
   54 16
   ایران جنگ کنه مهندس؟؟الان کل دنیا بر علیه اسرائیل تظاهرات کردن آیا میرن باهاش میجنگن؟؟ تو ورزشگاه ومبلی بعد قهرمانی لستر سیتی بازیکنا پرچم فلسطین گرفتن آیا باید برن فردا جنگ کنن... ی کم ب مغزت فشار بیار آکبند نمونه گلم.. حمایت فرق داره با جنگ.. برائت فرق داره با جنگ..
  • MD ۰۴:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
   1 0
   اونا که داعیه نابودی اسراییل رو نداشتن،شما داعیه ی نابودی اسراییل رو داشتی،تو همون ومبلی که میگی حرفی از نابودی اسراییل زدن؟خواهشا حرف عوض نکنید که ما حکومتش رو گفتیم و نه خود اسراییل رو،چون وقتی میگی اسراییل باید از رو نقشه محو گردد دیگه بحث حکومت و ارتش نیست
 • IR ۱۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 0
  شمام پدر ملتو دراوردید با این مذاکراتتون..8 ساله مذاکره میکنید و از اینور همه چی هرروز میره بالا... گور بابای برجام و مذاکره و اسرائیل باهم..
 • IR ۱۲:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 9
  از خوک کثیف تر اونیه ک از دیدن این ظلم ها ب کودکان فلسطینی ککش هم نگزنه و فقط بفکر جیب خودش باشه.. من هموطن و ایرانی نمیدونم اونایی رو ک طرفدار ظالمانی مثل اسرائیلی های کثیف هستند و ایشالا با نتایاهو محشور بشن.. دنیا دو روزه ی کم ازاده باشید بدبختا... توف ب شرف هرچی اسرائیلی کثیف و خونخواره و هرچی ظالم و بی شرفه عین آل سعود کودک کش و ...
  • اصالت ریشه ای ایران IR ۰۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
   0 0
   عزیز دل اولا جنگ و اول حماس شروع کرد دومن مگه اسرائیل به ما زور میگه سومن تو به من بگو ببینم اصن رئیس جمهور فلسطین کیه، وقتی از هیچی خبر نداری بهتر حرف نزنید
 • IR ۱۲:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 1
  جو گیر؟دفاع از فلسطین دفاع از ایرانه دفاع از جهانه .وقتی تو پاریس و لندن تظاهرات برای حمایت از مقاومت بر پا میشه از شما تعجب میکنم
 • فتح اله IR ۱۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  سطح کارشناس شما اصلا در حددرگیری اسراییل و فلسطین نیست!!!!در اصل اینجور میگوید؛ چون موازنه قدرت به نفع اسراییل است. فلسطینی ها هیچ بهره‌ای از این درگیری نخواهند برد؟!!!!!
 • امیرحسین IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 1
  بنظرم اینکه اونا مذاکره رو ترک میکنن چرنده دوما خب بزار ترک کنن نه که تا الان خیری برای ما داشته ثالثا به گفته خود آمریکایی ها اسرائیل نمایند اونا در خاورمیانه است و هر غلطی میخوان بکنن به این میگن انجام میده از طرفی اسرائیل دشمن ۲۵۰۰ ساله ماست (اشاره به سقوط امپراتوری هخامنشیان به دست استر مردخای) رابعا اسرائیل قبله اول مسلمانان آتش زده . حالا که دستمون رو گلوشه چرا خفه اش نکنیم؟
  • IR ۲۱:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
   0 0
   نه در تاریخ ایران هیچ وزیری به نام هامان وجود داشته و نه ملکه‌ای به نام وشتی! اگر هست یک کتاب یا کتیبه معرفی کنید. این داستان جنگ خدایان بابل با خدایان ایلام است که یهودیان هنگام اسارت در بابل شنیده بودند و به حماسه‌های خود افزوده‌اند.
 • یه آدم عادی IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  5 2
  ایران اینقدر زرنگ است که خود را مستقیم وارد این کار نکند
 • رضا بلبل پور AT ۱۳:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 2
  به اون کارشناس بگو: اتفاقاً این دامی هست که ایران برای اسرائیل پهن کرده
 • محمد حسن حاج نصیری US ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 0
  بله.نیاز به گفتن نیست.ایران هرگز بصورت مستقیم وارد جنگ با اسراییل نخواهد شد و اگر قرار بود وارد بشه تا بحال تو این چند سال شده بود
 • علی IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 1
  باز عده ای نگران اینن که بهشون بر بخوره، بساط مذاکرشون بهم بخوره؟ که مبادا ایران دخالت مستقیم کنه و اونا ناراحت بشن؟ انسانیت میدونید چیه؟ یه عده تو بدترین شرایط دارن له میشن ولی... خیلی متاسفم.
 • IR ۱۴:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 4
  حرف مفت. برجام هیچ نتیجه ایی نداره.بهتره ایران جنگ با اسراییل شروع کنه
 • ناشناس US ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 2
  سرداران عزیز سپاه لطفا هر چه سریعتر اسرائیل را نابود کنید ۲۵ سال دیگر خیلی دیر است
 • من IR ۱۴:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 0
  فقط یه نکته میگم... همین مصلحت بینی ها آتش به زندگی ما زده که کوتاه می‌آییم مقابل دشمن...طرف رو زدن زیر گوشش.... گفت جدی بود یا شوخی...؟ ضارب گفت جدی جدی... کتک خورده گفت حیف... شانس آوردی من با کسی شوخی ندارم!! خودمون رو مسخره کردیم... تاوان کوتاه اومدن همین فشار روی مردم ایرانه.... قواعد این بازی رو نمیدونید... عقب بکشی جلو میکشن! تمام
 • IR ۱۴:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 0
  آیا اسرائیل اشغالگراست!؟ طبق اسنادوباوراکثرجهانیان آری آیاایران ازابتدای به رسمیت نشناختن رژیم صهیونیستی حامی فلسطین بوده!؟ طبق اسنادودیدن شرایط وقدرت فعلی مقاومت نسبت به سابق آری آیاایران تا بحال بطور مستقیم دخالتی دراموردیگرکشورها داشته!؟ طبق اسناد وشواهدخیر خوب نتیجه گیری میشود هیچگاه نباید یک پادگان تروریستی روبعنوان کشورقبول کرد وهیچگاه نباید ازیاری مظلوم دست کشید اگرواقعاً مسلمان هستیم ودرهرشرایط وموقعیتی باید که به حق رای مردم کشورها احترام گذاشت همانطور که مسئله رفراندوم عادلانه ترین کاری است که درقبال موضوع فلسطین میبایست انجام شودتماممممم... حالا اسرائیل هرکلکی که سوار کنه نمیتونه با این سیاست قوی وپایدار ایران مقابله کنه
 • امیر IR ۱۶:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 0
  دلتون خوشِ،کدوم مذاکره،امریکاواسرائیل یعنی یه قدرت واحدوجدانشدنی،وخوداسماعیل هنیه ۳روزپیش امدجلوی دوربین اعلام وتشکرکردبابت کمکهای پولی وموشکهای ایران،برای این حرفهاخیلی دیره،ااستاددد.
 • IR ۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 2
  شتر سواری که دلا دلا نمیشه. یا رومی روم یا زنگی زنگ. تا حالا هم اشتباه کردیم در قبال جنایات اسرائیل سکوت کردیم. اگر این رژیم کودک کش نا مشروع هست باید از بین بره. اگر به خدا و روز قیامت اعتقاد داریم باید وارد جنگ بشیم.
 • دیپلمات رزمی سیاسی نیروی مقاومت اسلامی پیروز IR ۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 0
  بنظر من چنانچه این جنگ ادامه دار شود بجای انکه رژیم جعلی و قلابی و تروریستی اسراییل غزه را تصرف کند بعید نیست بدلیل گسترش درگیری و خشمگین شدن مقاومت منطقه یک مرتبه اراضی اشغال شده را با یک حملهدهمه جانبه از لوث وجود نحس صهیونیستها ازاد نمایند و انهایی که در تونل ها هستند به اسارت گرفته شده و نظامیان و سردمداران در صورت تسلیم نشدن گرفتار و محاکمه و مجازات شوند
 • مهدی IR ۱۶:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  انگار‌ با این‌ حرف‌ بگی‌ نیمه‌ جپ‌ بدنت‌ رو باید‌ نداشته‌ باشی‌ ما‌ چهل‌ سال‌ تو جنگیم‌ باور‌ کن‌ اگه‌ جونمو‌ بخان‌ در راه‌ برادران‌ اهل‌ سنتم‌ فد ا‌میکنم
 • GB ۱۶:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 0
  مظلوم مردم فقیر و تهیدست ایران هستند
 • IR ۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  2 0
  ما اصلا نیازی به دخالت نداریم الان کل جهان داره از فلسطین حمایت میکنه دخالت جمهوری اسلامی در این شرایط مارو در نقطه ضعف قرار میده ارجحیت امروز ایران برداشتن تحریم مذاکره با عربستان که اونم دلیلش جلوگیری از نفوذ ترکیه است راه ی که الان هستیم باید ادامه بدین نباید احساسی عمل کرد شرایط امروز کشور و جامعه اصلا خوب نیست اکثریت جامعه ناراضی هستن حالا اگه به شکل مستقیم هم دخالت کنیم در مسئله فلسطین مطمئنا تو این شرایط کشور با دو جنگ مواجه کردیم جنگ با اسراییل و جنگ داخلی با تمام احترام به محور مقاومت حداقل تا بیست سال آینده فقط فقط باید اولویت نگاه به داخل باشه وگرنه ایران آینده ایی نخواهد داشت
 • IR ۱۷:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  مقاومت یک موجودیت واحد دارد و تمامی جبهه مقابل آن حرفی برای گفتن ندارند و از هم اکنون قافیه را باخته اند.
 • IR ۱۷:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 1
  گور پدر مذاکره با شیطان
 • محمد IR ۱۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  3 0
  این حد انفعال ذهنی در برابر تقریباً هیچ مذاکرات وین در تاریخ قاجار هم بی سابقه است
 • محمدی IR ۱۹:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  می ترسند ایران در این جنگ دخالت کند کار اسرائیل تمام شود
 • امامیه IR ۱۹:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  درود ، هوشمندانه ترین حرکت کنونی ، ضربه زدن به مراکز اسرائیلی در منطقه ، به بهانه جو حاکم و نفرت مسلمانان ، تصرف بلندیهای جولان ،و باز پس گیری ، مناطق غصب شده جولان ، و درگیر کردن حزب الله به صورت مستقیم با اسرائیل هست ، باید از بازوان مقاومت در سوریه و لبنان استفاده بشه ، بنظر بنده با بدبخت کردن اسرائیل بیشتر میشه امتیاز گرفت تا با گفتگو
 • حسن IR ۱۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  قرار بوده اسرائیل رو نابود کنیم خوب بسم الله،بهانه اماده موشکم آماده،سپاه و حزب الله آماده بزنید دیگه.
 • IR ۲۲:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  روحانی می‌گفت ما باید برای حل مشکل آب خوردنمون هم با آمریکا مذاکره و توافق کنیم. این چند ساله در عمل هم این بلا رو بر سر کشور آورد. کم مونده که چند روز دیگه بگن حق بلند عطسه کردن هم ندارید چون به مذاکداتی که هشت ساله ثمری نداشته ضربه خواهد.
 • Saeid fani IR ۲۲:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  1 2
  علی لعنت الله قوم الظالمین بزودی نام یهودیت و صهیونیست پاک خواهیم کرد
 • IR ۲۲:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 1
  دوستی باسعودیهای یهودی تبار بی‌تفاوتی با اسرائیل بخاطربرجام بی فرجام نقشه انگلیسی وجنایت کارانه است
 • علی IR ۲۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  فقط درود بر ایران و ایران پرستی بقیه دنیا از غزه تا واشنگتن را باید رها کرد
 • IR ۲۳:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  اصلاً مذاکره با آمریکا و اروپا حماقته
 • علی IR ۲۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۷
  0 0
  به بزرگی خداوند متعال اگر روزی ازاسرائیل روبه رو شویم به طفل کوچکش هم رحم نمی کنم
 • امیر IR ۰۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  نظرت بر عکسه با تحریم و مذاکره طولانی ایران را متوقف کردن تا اسرائیل هر غلطی دلش میخواد بکند و شاید غزه را به تصرف خود در بیاورد و ایران هم که منتظر لغو تحریمها چند سالی هست که یک لنگ در هوا مانده است
 • امیر IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  ما که تو این مملکت هر روز چند بار با این کشور داریشون داریم از غم و غصه دق میکنیم حد اقل بریم بجنگیم
 • محمد IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  همه ی ما میدونیم یهود دشمنی دیرینه با ما ایرانی ها داره از زمان ملکه استر که اون همه ایرانی رو قتل و عام کردن ... حالا نمیخوام به تاریخ برگردم چون داستان زیاده ولی آقا ما یه ضرب المثل داریم که میگه مرگ یک بار شیون یک بار .. بخدا نابودی اسرائیل واسه ما مثل یک لیوان آب خوردنه ... درسته الان آمریکا و اروپائیان پشت یهودن ولی بخدا قسم آرزوی همشونه که یه روزی یهود از روی زمین محو بشه این بیانیه ها و پشت اسرائیل وایستادن های اروپا و آمریکا الان فقط جنبه های اقتصادی داره چون اقتصاد فعلا دست یهوده ولی اگر روزی برسه اسرائیل نابود بشه همشون از خوشحالی قر میدن و بشکن میزنن
 • علی قدسی IR ۰۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 2
  مسئولین دولتی ایران ازنظرخودشان برادرییشان راثابت کرده انداما آنها بانقشه های انگلیسی برجام بی فرجام رابرای بازدارندگی کمک به مردم مسلمان ومظلوم غزه وطرح روابط باصعودی یهودی تبار راجهت تنهاگذاشتن مردم یمن طراحی نموده اندتابه اهداف شومشان که نسل کشی وتصرف کامل سرزمینشان است بدون دردسروباکمترین هزینه به اهداف شومشان که تصرف کامل سرزمین‌های آنهامیباشد؛ برسندوازکجامعلوم بعدازآن هوس ایران به سرشان نزندآمریکاوصعودیهااگرواقعا صادق هستند‌؛ آمریکا غزه مظلوم وغارت شده راتروریست نخواند وآنهارابه رسمیت بشناسد زمین‌هایی راکه ازآنهاتصرف شده به آنهابرگرداندوصعودی هم زمین‌هاوخساراتی ناشی ازجنگ تحمیلی رابه یمن پرداخت نمایدبعدادعای برادری ورابطه حسنه داشته باشد
 • حمید IR ۰۵:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  4 0
  بابا تو را بخدا ول کنین این چیزا را ..بخدا ماهم دلمون میسوزه ولی شما به مردم ایران تحد دارین بخدا بعضیها دین و دنیاشون را فروختن واسه یک تیکه نون خشک یا بعضیها نان خشک سر سفره ندارن بخورن شما دلتون واسه مردم خودمون بسوزه بخدا مسعولین در حق مردم ایران کوتاهی میکنن کجاست سخنان امام که میگفت اب و برق را مجانی میکنیم شما را به درجه انسانیت میرسانیم حتی حرفای امام را از یاد بردن ای مسعولین فقط یک دقیقه خودتون را جای یکی از ما بدبختا بزارین که شب با شکم گشنه میخوابیم به امید فردا شاید بهتر شه بخدا ما مسلمانیم شما تو این کشور زندگی میکنین به این مردم تحد دارین
 • حمید IR ۰۵:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  1 0
  بعضیها فیلم زیاد نگاه کردن روانشون بهم ریخته هیچکی فکر مردم نیست همش جنگ .جنگ ..تمام دنیا دلشون برای فلسطین میسوزه مگه یارو ادم نباشه ولی همه اول به مردم خودشون کمک میکنن چون به اونا تحد دارن تو را با جان عزیزتون فکر مردم باشین بخدا این ستمه اخرتی هم هست
 • مجید IR ۰۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  احیای برجام یعنی شماهم قبول دارید که برجامی که بران قمار کردید و همه چیز را باختید مرده است.هدف از این مطلب باز هم انداختن شکستهای خود به گردن دیگران است
 • رضا IR ۰۹:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  1 0
  سلام. به نظرم این سناریو اسرائیل نیست چون اگه بود حاضر نمیشد که صلح کنه. پس باید دنبال کاوش بود که نهایتا نظر شخصی ام اینه که از چند جهت میشه تحلیل کرد یکی اینکه در این برهه انجام شد به خاطر این است که اروپا وامریکا دخالت کنه که نهایتا حالا حالا مذاکرات وین به تاخیر بیفته و به نفع دولت بعدی تموم بشه. و دیگری ایران ضرب شست به اسراییل نشون بده که به خاطر خرابکاری هایی که در ایران انجام داده بود و نهایتا دنیا سرگرم فلسطین باشه تا از مسائل وین بخصوص انتخابات ایران که قرار شده هیچ کس به انتخابات نیاید وبا حداقلی زیر بیست درصد برگزار خواهد شد، دور کنن.
 • ابی IR ۱۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  3 0
  تحلیل های الکی افراد جهت خود شیرینی اربابان قدرت ظلم به فلسطین است زمانی که از داخل خانه های مردم موشک میزنن خواه ناخواه جنگ نابرابری رخ میدهد حماس باید خارج از شهرها و خانه های مر دم با بسیج آنها در خط مقدم بجنگند والا از داخل منازل مردم جنگیدن جنایت است
 • 3501169671 IR ۱۱:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  2 0
  فعلن مملک خودمون بچسب که داغون همه بیکارو بی پول
 • علی IR ۱۲:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  1 1
  لعنت بر کسانی که با راه انداختن جنگ نمی گذارند مردم فلسطین و اسرائیل در صلح زندگی کنند.
  • ایرانی IR ۲۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۹
   0 0
   تا اسرائیل از بین نره صلح و دوستی بی صلح و دوستی
 • ... IR ۱۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  مردم درست فکر کنید. میگید که اونا دارن میمیرن به ما چه. ولی اینجوری نیست شکست فلسطین یعنی قدرتمندتر شدن دشمن اصلی ایران. شکست عراق و سوریه یعنی ما امن شدن مرزها و نزدیکی دشمن به ما و قدرت بیشتر کسب کردن در منطقه برای دشمن. در واقع ایران با حمایت‌های خودش داره از خودش محافظت میکنه
 • ... IR ۱۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 3
  باید هوشمندانه حمایت کرد از فلسطین
 • ... IR ۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۸
  0 0
  جنگ مستقیم برای ایران خوب نیست. ایران باید غیر مستقیم و هوشمندانه حمایت کنه. چون اگه حمایت نکنه با شکست فلسطین که میسر نخواهد شد قدرت دشمنان ایران در منطقه زیاد خواهد شد. ایران با حمایت خودش از عراق و سوریه تونست به خودش کمک کنه چون اگه عراق و سوریه به دست دشمنان میفتاد دشمنان ایران به مرزهای ما نزدیکتر میشدن و باعث نا امنی میشدن و قدرتشونم در منطقه به شدت زیاد میشد. ایران باید با حمایت‌های هوشمندانه جلوی قدرت گیری آمریکا و اسرائیل و بگیره