شکایت از باغ وحش صفادشت به خاطر تلفات حیوانات؛ پارسال هم یک شامپانزه تلف شد

تسنیم نوشت: محمد کرمی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران با اشاره به آخرین وضعیت بررسی علت تلف شدن این گور خر نر آفریقایی، اظهار کرد: مجموعه باغ وحش صفادشت مجوزهای لازم را به عنوان مرکز نگهداری از حیات وحش را داراست، بنابراین می‌بایست استانداردهای نگهداری از حیات وحش نیز در این مرکز رعایت شود.

وی با بیان اینکه مرکز نگهداری از حیات وحش در صفادشت، صرفا "مرکز نگهداری است" و "باغ وحش" محسوب نمی‌شود، تصریح کرد: محیط زیست برای اعطای مجوز به مراکز نگهداری از حیوانات ضوابط خاصی دارد و با توجه به اینکه در نزدیکی مرکز نگهداری از حیوانات در صفادشت، یک مرکز آموزشی نیز قرار دارد، بنابراین به این مرکز مجوز باغ وحش اعطا نشده است و این مرکز چنین مجوزی ندارد.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران همچنین به بازدید اخیر کارشناسان محیط زیست تهران از مرکز نگهداری از حیات وحش در صفادشت اشاره و تأکید کرد: در بازدیدی که از مرکز داشتیم، مطلع شدیم که وضعیت جسمی دو گورخر ماده دیگر که به همراه گورخر نر به این مرکز منتقل شده بودند، مناسب است.

کرمی با بیان اینکه طبق ضوابط محیط زیست، مراکز نگهداری و باغ‌های وحش می‌بایست در نگهداری و حفظ وضعیت سلامت جسمی حیوانات اهتمام لازم را به‌ کار بگیرند، گفت: این مراکز و باغ‌های وحش می‌بایست از نیروهای آموزش دیده در زمینه برخورد با حیوانات استفاده کنند و حیوانات نیز تحت نظر دامپزشکان مجرب و متخصص به طور دوره‌ای از نظر سلامت جسمی و سلامتی مورد آزمایش قرار گیرند.

وی همچنین به تلف شدن یک شامپانزه در مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت در سال گذشته اشاره و اظهار کرد: این مرکز در سال گذشته به دلیل تلف شدن یک شامپانزه اخطاریه‌هایی دریافت کرده بود.

رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش استان تهران ادامه داد: سازمان دامپزشکی هنوز پاسخی به استعلام‌های محیط زیست درباره علت تلف شدن این گورخر نر آفریقایی در مرکز نگهداری از حیوانات صفادشت نداده است، اما در صورت مشخص شدن هرگونه خطا و کوتاهی در جریان نقل و انتقالات این حیوانات از سوی مرکز نگهداری حیات وحش صفادشت، برخوردهای قانونی انجام می‌شود.

کرمی در پایان خاطرنشان کرد: اقدامات حقوقی و قانونی از سوی اداره کل محیط زیست شهرستان ملارد درباره علت تلف شدن این گورخر نر آفریقایی از مرکز نگهداری از حیوانات صفادشت انجام شده است و شکایت‌هایی از سوی دوستداران محیط زیست از این مرکز صورت گرفته است.

47231

کد خبر 1516168

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =