۳ نفر
۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۴
قالب بتن چیست؟

قالب بتن به ابزارهایی گفته می شود که جهت ساخت و سازه های بتنی آن را به کار می برند. به این شکل که ابتدا ملات متشکل از سیمان تازه و آب را آماده می کنند سپس داخل قالب های فلزی یا چوبی می ریزند طوری که گنجایش قالب بتن و تمام فضا پر از ملات شود، بعد از فرایند گیرندگی و سفت شدن سیمان، بتنی با ظاهر و شکل دلخواه به دست می آید. وضعیت فرایند قالب بندی یکی از مراحل با اهمیت و اساسی در ساخت سازه بتنی است.

صفر تا صد قالب بتن

قالب بتن یا همان سازه های بتنی خاصیت و ویژگی های زیادی مانند استحکام بالا و توان مقاومتی دارند. بنابراین امروزه در ساخت ها و سازها بیشترین بهره را از بناهای بتنی می برند. در زمان ساخت و ساز به کار گیری قالب ها نقش اصلی دارند که این محصولات در اشکال و انواع متفاوتی تولید می شوند. بعد از انجام عملیات قالب بندی، بتن ریزی شروع می شود. بنابراین مجریان و مهندسان سازه های بتنی باید جهت گرفتن نتیجه مطلوب در قالب بندی از عواملی مثل اندازه تجهیزات، انواع، مشخصات کلی و روش های استفاده از آنها آگاه باشند. این محصولات در انواع مختلفی مانند چوبی و فلزی جهت ساخت و ساز یافت می شود. حال اگر قالب یا اسکلت از جنس چوب باشد، کم هزینه و مقرون به صرفه است. البته مشکلاتی از قبیل دوام پایین چوب و طولانی شدن فرایند قالب بندی گزینه مناسبی برای ساخت سازه های بزرگ نیست. در کنار این مشکلات، انعطاف پذیری چوب بسیار بالا است که می توان در کنار سایر سازه ها از آن استفاده کرد.

قیمت قالب فلزی

قیمت قالب فلزی

قیمت قالب فلزی نسبت به قالب چوبی بالا است که دلیل اصلی آن استفاده از فلز است. این قالب ها، اسکلت هایی موقت با شکل و ظاهر خاص که هدف آنها حفظ و نگهداری میلگردها همراه ملات سیمانی است. در طراحی و تولید این قالب ها اصرار بر شکاف و درز آنها دارند، طوری که این روزنه ها استحکام و دوام اسکلت را بر هم نریزند. اسکلت های تونل ها، ستون ها، بناها، پل ها و پیاده رو جزء این دسته اسکلت های فلزی به حساب می آیند. مسلما در ساخت این محصولات با تاکید بر کاربرد، نوع و جرم مواد مورد نظر از فلزات مختلفی استفاده کرد. برای مثال اسکلت متناسب پیاده رو از جنس آلومینیوم و آهن است. همچنین اگر خواهان اسکلت هایی با کیفیت بالا و مقاومت زیاد در برابر زنگ زدگی و خوردگی هستید می توانید سطح آنها را روی اندود کنید.

یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از قالب فلزی میزان توان مقاومتی بالا در مقابل فشار وارده به خاطر حجیم بودن ملات سیمانی است. اگر ملات سیمانی بیشتر از ظرفیت قالب به کار رود شاهد اتفاقاتی از قبیل بر هم خوردن توازن اسکلت ها شده و خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد. اسکلت های فلزی دارای قسمت های ثابت و پیچیده هستند که با قرارگیری در کنار هم سازه های بدون مشکل با استحکام و مقاومت بالا را به وجود می آورند که هر چه پیچیده تر و میزان فلز به کار رفته بیشتر باشد قیمت قالب فلزی بالاتر می رود.

انواع قالب بتن

قالب بتن مدولار

قالب بتن مدولار به دلیل تنوع در ابعاد، سایز و دسترسی آسان یکی از پرکاربردترین ابزارها جهت اسکلت بندی قسمت های مختلف سازه های سیمانی است. اندازه و سایز در این قالب ها استاندارد است اما در صورت سفارش مشتری می توان سایز آنها را تغییر داد. انجام فرایند ملات ریزی با استفاده از این نوع قالب کمک شایانی به ساخت سازه هایی با جلوه زیبایی، توان مقاومتی بالا و افزایش کیفیت طول عمر سازه می کند.

قالب بتن مدور

اسکلت بندی به روش مدور جهت بهره وری از منابع، یا محفظه های سیمانی و سیلورها به کار می رود. که در این روش تکیه گاه و اسکلت سیمانی به شکل پیچیده و تاب داده ساخت و به بازار عرضه می شود. هنگام قالب بندی برای قسمت هایی به شکل قوس و دایره از قالب مدولار یا کمانی استفاده می شود.

قالب بتن خاص

ساخت و ساز و دانش معماری در اکثر کشورهای دنیا در حال رشد و ترقی است. هر روزه نظاره گر ساختمان هایی با طراحی مدرن هستید که تفاوت زیادی با بناهای قدیمی دارند، آنچه باعث اختلاف بین این بناها می شوند پیشرفت ماشین آلات کارآمد و جدید و همچنین ابزارهای متفاوت همراه با قالب بتن خاص است.

آشنایی با شرکت مدرن سازان سازنده انواع قالب بتن

انواع قالب بتن

یکی از شرکت های پیشگام در صنعت طراحی و تولید اقسام قالب های بتن در اجناس متنوع و مختلف شرکت مدرن سازان است. از لحاظ قیمت و کیفیت این قالب ها و داربست های به شکل منحصر به فرد و مدولار مناسب است. این شرکت از همان اوایل تاسیس اهتمام زیادی به ارتقای کیفیت محصولات خود داده است و توانسته محصولات مشتری پسندی را به بازار عرضه کند. این شرکت دارای افراد تکنسین و نیروهای متخصص و مجرب است که با تلاش های روزمره خود قادر به ساخت انواع مختلف قالب بتن در جنس های مرغوب شده است که همراه خدمات منحصر به فرد و خاص آن را ارائه می دهد. فروش محصولات تولیدی این شرکت بر اساس مشتری مداری برنامه ریزی شده است که قیمت های مقرون به صرفه این قضیه را اثبات می کند.

قالب آرماتور بندی چیست؟

قالب آرماتور بندی به فرآیندی گویند که در آن محصولات فلزی و میلگردها با دستور خاصی جوار هم قرار می دهند سپس به وسیله بست فلزی یا جوشکاری سرد آنها را به هم متصل می کنند. جهت ساخت سازه های مدرن استفاده از قالب آرماتوربندی گزینه اصلی است که مقبولیت ساختمان را از نظر مهندسی افزایش می دهد. همچنین بتن خالی با ترکیب آرماتور نوعی سنگ مصنوعی تولید می کند که کاربردهای فراوانی در هر زمینه ساخت و ساز دارد. بتن یا ملات یک ماده خمیر شکل است که به کمک آرماتور به حالت دلخواه مهندسین جامد و مستحکم می شود. آرماتوربندی می تواند به صورت تعدادی میلگرد راست و ساده بر روی یکدیگر قرار گیرد که حاصل آن تشکیل سقف است. ویا به صورت میله های در هم تنیده و خمیده باشد که باعث ایجاد فونداسیون و ستون در ساخت و ساز می شود. آنچه در این قالب ها اهمیت دارد اصول مهندسی و اندازه میلگردها متناسب با حجم ساختمان است.

2121

کد خبر 1516279

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =