بیانیه نویسی باشگاه‌ها فقط برای کسب منفعت و فشار به داوران است

پیشکسوت داوری ایران با انتقاد از بیانیه نویسی باشگاه‌ها علیه داوران گفت: این قبیل کارها صرفا برای تحت فشار قراردادن و کسب منفعت صورت می‌گیرد اما باعث برهم خوردن تمرکز داوران می‌شود که در نهایت هم دامان خود تیم ها را می‌گیرد.

زاوش محمدی:در هفته اخیر اعتراض نسبت به اشتباهات داوری در لیگ برتر فوتبال به اوج خود رسید که بازی پرسپولیس – استقلال و سایپا- پیکان مهم ترین دیداری بود که داوری آن حرف و حدیث های زیادی را ایجاد کرد.

سعید مظفری زاده پیشکسوت داوری ایران در گفت وگو با خبرآنلاین، درباره شرایط داوری ایران را انجام داد.

یکی از مهم ترین بازی های هفته دربی بود که از نظر داوری جنجال زیادی به همراه داشت. قضاوت اکبریان را در این دیدار چطور ارزیابی می کنید؟

از نظر چیدمان داوری باید بگویم که انتخاب محمدرضا اکبریان برای این بازی انتخاب بدی نبود چرا که او از داوران با تجربه و با شخصیت ماست که قدرت مدیریت بالایی دارد. دو کمک بازی هم با تجربه بودند و درفصل گذشته کمترین اشتباه را داشتند. به دلیل اینکه در دقایق ابتدایی مسابقه آن اشتباه پیش آمد و یک صحنه از چشم داور دور ماند او کمی تمرکز خود را از دست داد. آن صحنه را باید به حساب بدشانسی داور بگذاریم چرا که یک خطای ظریف بود که تشخیص آن برای داور دشوار است. ما حتی  در لیگ های معتبر اروپایی دیدیم که این اتفاقات را از طریق VAR متوجه می شوند. بعد از این صحنه تا چند دقیقه اکبریان تحت تاثیر بود یعنی شک و تردیدی داشت که سبب شد تمرکز کافی در قضاوت نداشته باشد. ما در ۲۰ دقیقه نخست بازی دیدیم که او با تمرکز قضاوت نمی کرد اما هرچه از جریان بازی گذشت برآن مسلط شد و توانست نبض بازی را در اختیار بگیرد.

آیا VAR به تنهایی برای کاهش این اشتباهات کافی است؟

در مجموع فوتبال کشورمان مثل بقیه کشوهای دنیا اگر می خواهد ضریب اشتباهاتش کاهش پیدا کند باید از VAR استفاده کند وگرنه اشتباهات داوری چیزی بود که همیشه همراه فوتبال بوده، هست و خواهد بود. با سسیستم های آموزشی، تمرینات مرتب و کارهای گروهی برای داوران می توان تعداد اشتباهات را کم کرد اما اشتباه وجود دارد و حتی در بزرگترین سطح فوتبال دنیا هم اتفاق می افتد.

بازی سایپا و پیکان نیز صحنه های داوری پرحاشیه ای داشت که تعویض ششم پیکان و پنالتی که داور چهارم گرفت مهم ترین آن ها بود.

درباره دیگر بازی پرحرف و حدیث این هفته می توانم بگویم که در صحنه پنالتی به دلیل اینکه هردو بازیکن پیراهن یکدیگر را می کشیدند نمی توانست پنالتی باشد اما نکته مهم تر اینکه داوران چهارم باید توجه داشته باشند که صحنه های را می توانند ورود کنند که از آن اطمینان داشته باشند و آن اتفاق از چشم داور دور مانده باشد. وقتی داور خودش مسلط است و داور چهارم از صحنه دور است نباید قضاوت کند. متاسفانه این اتفاق افتاد و باعث شد تمرکز داور چهارم از بین برود و وظایف اصلی اش تحت تاثیر قرار بگیرد. مسئولیت تعویض برعهده کادر سرپرستی تیم هاست اما قطعا کمیته انضباطی درباره تعویض ششم پیکان تصمیم گیری خواهد کرد.

مسئولان اعلام کردند که چنین اتفاقی در قوانین پیش بینی نشده و مشخص نیست که چه رایی برای این اتفاق صادر خواهد شد. نظر شما درباره این تخلف چیست؟

من شنیدم که آقای کامرانی فر اعلام کرد که باید بررسی شود تا ببینیم بازیکن چقدر در بازی موثر بوده و من  نمی دانم با استناد به چه چیزی این را گفتند. این موارد در قوانین فیفا کاملا مشخص است و تخلف باید توسط داور فارغ از میزان دقایق و تاثیرگذاری آن بازیکن به کمیته انضباطی اعلام شود و آن ها تصمیم نهایی را بگیرند.

با این چنین اشتباهات و اتفاقاتی که در هفته های گذشته رخ داده است، وضعیت داوری ایران چطور ارزیابی می کنید؟

همان طور که اکثر اهالی فوتبال می دانند مدیریت درستی در این چند ساله اعمال نشده و داوری ایران بیشتر به شکل ملوک الطوایفی اداره شده است. واقعا این لطمه بزرگی به داوری زد و یکی از عواملی که داوری در این چند سال موفق نبود و ضریب اشتباهات بالا رفت همین سیستم بود. امیدوارم با تشکیلات جدید فدراسیون که با مسئولیت آقای افشاریان که با تجربه است شکل گرفته، بتوانند این بی نظمی و سیستم نادرست که حکمفرما بود را اصلاح کنند. درباره مسائل مختلف از جمله چیدمان داوران، گزینش داوری، ارتقای داوران، تشویق و تنبیه نیاز به بازنگری جدی وجود دارد.

به دلیل اشتباهات داوری در فصل جاری بسیاری از تیم ها قبل و بعد مسابقه بیانیه صادر می کنند و همین حواشی زیادی را سبب شده است. آیا این قبیل رفتارها از سوی باشگاه ها کمکی به بهبود کیفیت داوری ها دارد؟

این اعتراضات و بیانیه نویسی ها که تیم ها به تازگی قبل و بعد بازی انجام می دهند به این خاطر است که تلاش می کنند داور را تحت فشار قرار بدهند . کسانی که در فوتبال بودند می دانند که قصد این افراد چیزی جز فشار آوردن به داور مسابقه برای کسب منفعت نیست. کمیته انضباطی باید به این مسئله ورود کند و اجازه ندهد که جو فوتبال با این بیانیه ها برهم بخورد. تیم ها هم مطئن باشند که این کارها نه تنها منفعتی برایشان ندارد بلکه باعث برهم خوردن تمرکز داور و بالارفتن ضریب اشتباهات او می شود و درنهایت دامان خودشان را می گیرد.

خوب است که مربیان ما مسئولیتی که دارند را قبول کنند و هر شکست و اتفاقی را برگردن داوری نیندازند. فوتبال در همه جای دنیا با اشتباه همراه است و نباید با این صحبت ها فرار رو به جلو داشته باشند و قبل و بعد مسابقه ایرادات خودشان را برگردن داورها بیندازند. کمیته انضباطی باید به این مسئله ورود کند و برخورد لازم را انجام بدهد. مدیران تیم ها هم باید وارد عمل شوند و ما دیدیم تیم هایی که به اصل کار خودشان می پدازند و از چنین حواشی دوری می کنند عملکرد بهتری هم در مسابقات دارند. برای مثال محرم نوید کیا از جمله مربیانی است که تلاش کرده تیمش حاشیه نداشته باشد و امیدوارم این نمونه مربیان در لیگ بیشتر شوند و سایر مربیان و مسئولان تیم ها هم این مسیر درست را طی کنند اینکه برای کسب منفعت به داور هجمه وارد کنند بپرهیزند.

بیشتر بخوانید: عیسی آل‌کثیر و دردسری به نام شادی پس از گل!

۲۵۳ ۲۵۱

کد خبر 1516356

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علیرضا IR ۰۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۳۰
    0 0
    جناب مظفری شکی نیست اگر آرامش و پیش داوری ها نسبت به هر نوع داوری وچینش داوری ها در طول فصل صورت نگیرد,داروان محترم با شرایط روحی و روانی بهتری سوت خواهند زد.اما مکاتباتی که انجام می شود اگر صد در صد آنها درست و بر اساس آمارو اتفاقات روی داده نباشد نیم از آن درست است .مسئله در عدم پذیرش درستی بسیاری از این مسائل هست. گاهی هزینه ایی که یک باشگاه برای یک قضاوت ویا چند قضاوت مسئله دار در طول فصل پرداخت میکند با جریمه و نوع برخورد باداورانی که اینگونه اشتباهات را رقم زدند بسیار متفاوت است.در اکثر موارد حتی در صورت اشتباه محرز داور نتیجه بدون تغییر خواهد بود و جریمه و تنبیه داور بسیار دم دستی و سهل.سالها خودمون را به سکوت دعوت کردیم که داوری جزئی از فوتبال و اشتباهات آن نیز جزو آن محسوب میشود.ولی فوتبال یک اقتصاد, علم و رخدادی اجتماعی است که اتفاقات شاد و غمگین را رقم میزند.بپذیرم که با بیانیه فشار روانی به داوری وارد می شودونیز ارکان داوری کشور بپذیرند به مکاتبات عاجزانه باشگاه ها (محرمانه یا معمولی) که بدون انعکاس عمومی انجام میشود آنچنان وقعی گذاشته نمیشود و کار به بیانیه می کشدعزت زیاد