روحانی: توافق اصلی انجام شده است /کمر کرونا و تحریم را می‌شکنیم

رئیس‌جمهور گفت: علی رغم تحریم‌ها و جنگ اقتصادی دشمن علیه کشورمان، ما از پا نیفتادیم و توانستیم به پیروزی‌های بسیار زیادی برسیم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز(پنج شنبه) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های وزارت نفت، گفت: یکی از مسائل مهم برای ما تحرک و پیشرفت زیاد در صنعت پتروشیمی است، به گونه‌ای که پتروشیمی ما در این هشت سال تقریبا به دو برابر رسیده است.

وی بیان کرد: نکته مهمی که وزیر نفت به آن اشاره کرد، این بود که اگر ترامپ، تحریم و جنایت علیه ایران نبود و اگر گذاشته بودند دولت دوازدهم در ادامه مسیر دولت یازدهم حرکت کند، آنچه مردم شاهد هستند، دو برابر می شد و این مسئله بسیار مهمی است.

رئیس‌ جمهور تصریح کرد: در عین حال مهم است که ما از پا نیفتادیم، روحیه خود را از دست ندادیم و در جنگ اقتصادی توانستیم به پیروزی های بسیار زیادی برسیم.

روحانی گفت: بسیار حائز اهمیت است در شرایط تحریم و کرونا می توانیم افتتاح های بسیار مهمی را انجام دهیم.

اهم اظهارات وی را در ادامه به نقل از مهر و تسنیم و فارس بخوانید؛ 

* روز گذشته سالگرد انتخابات ۹۶ بود و مردم پای صندوق های رأی آمدند و دولت دوازدهم را انتخاب کردند. هیچ فردی نمی‌دانست در دولت دوازدهم چه بار سنگینی روی دوش دولت قرار می گیرد و کسی فکر نمی کرد که ما در این چهار سال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و بیماری کرونا به وجود آید که در طول قرن بی سابقه بوده است.

* ما در سخت ترین شرایط یکسال گذشته و با هدایت های مقام معظم رهبری و همچنین حمایت، حضور و صبوری مردم توانستیم به موفقیت های زیادی دست یابیم و افتتاح هایی که ما در روزهای ۵ شنبه انجام می دهیم، یک تو دهنی به آمریکا است و به دنیا نشان داد که ملت ایران مانند یک سرو بلند مقاوم است و مسیر خود را ادامه می دهد.

* ما با قدرت برنامه‌ها را در جنگ اقتصادی ادامه دایم و  به قولی که در آغاز سال 99 به مردم دادیم و وزارت نفت اعلام کرد 17 طرح پتروشیمی را افتتاح می‌کنیم، امروز به این 17 طرح رسیدیم و این در تاریخ صنعت پتروشیمی کشور بی‌نظیر است.

* کسی اگر این برنامه‌های افتتاح را ندیده باشد و به او بگوییم، می‌گوید شما واقعا ۱۷ پروژه پتروشیمی را در شرایط تحریم و کرونا به نتیجه رساندید؟

* دولت قادر بوده است که در یک سال طلایی جهش تولید در پتروشیمی را محقق کند. این کارِ بسیار بزرگ است.

*  از سال ۹۲ یعنی ابتدای دولت یازدهم تا به امروز تقریباً ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر رساندیم. به گونه ای که ظرفیت پتروشیمی از ۵۰ میلیون تن تا پایان امسال به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.

* دولت با این اقدام نشان داد که قادر است ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر برساند، اظهار داشت: در هر سال حدود سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش شده است. این نشان می دهد که وزارت نفت، بخش خصوصی، شرکت ها، مهندسان و کارگران، کار بسیار مهمی را انجام داده اند.

* امروز در کشور ما همه به این مسئله رسیده اند که ایران نیاز به توسعه دارد و روی این موضوع به اتفاق نظر رسیده اند. بنابراین ما باید تولید را رونق دهیم و همه یکپارچه هستند که اقتصاد کشور باید به حرکت درآید.

*  مقام معظم رهبری طی سال‌های اخیر و به صورت مرتب بحث حمایت از تولید را مورد تأکید قرار دادند و به این معناست که گفتمان اصلی در کشور ما رشد و توسعه است.

*  اگر همه ما درباره این موضوع به اتفاق نظر برسیم، قطعاً کشور به رشد و توسعه دست خواهد یافت. البته اقلیتی هستند که ممکن است هنوز این موضوع را نپذیرفته باشند اما بدانند که ملت، این مسئله مهم را پذیرفته اند.

* ملت ایران در طول 42 سال از همه سیاسیون و احزاب جلوتر بودند و آنچه ملت فهمیدند بهتر بوده است.حتی در گفتمان و نحوه تعامل با دنیا و حتی در نحوه تعامل با کشورهای منطقه ملت بهتر می‌فهمند.

* وزارت نفت یکی از وزارتخانه های بسیار پیشتاز از ابتدای دولت در زمینه توسعه بوده است. ما امروز در بنزین، گازوئیل و گاز خودکفا و صادر کننده هستیم در حالی که قبل از دولت یازدهم، این محصولات را از خارج از کشور واردمی کردیم و در فصل سرما نمی‌توانستیم روی پای خودمان بایستیم.

* اگر پتروشیمی نبود، شاید در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی ما به زحمت می افتادیم، افزود: ۳۴ درصد صادرات غیرنفتی ما متعلق به بخش پتروشیمی است. به این معنا که پتروشیمی، فولاد و صادرات غیر نفتی جای نفت را گرفتند.

*علت اینکه ترامپ، بولتن و پمپئو شکست خوردند و ما دنیا را به حیرت واداشتیم این بود که ملت ایران با همه توان به صحنه آمدند، از جنگ نترسیدند و با دشمنان مقابله کردند.

*{ با اشاره به موانع دشمنان برای صادرات نفت کشور} ما سریعاً به جای صادرات نفت، صادرات غیرنفتی را جایگزین کردیم.

* در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم در مقایسه با دولت قبل، ۱۳۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی ما اضافه شده است. تقریبا ۵۹ درصد افزایش صادرات غیرنفتی در این سالها داشته ایم و افتخار ماست.

* با صادرات غیرنفتی تلاش و حرکتی که بخش های مختلف داشته اند، امروز ما به مرحله ای رسیده ایم که هر پنجشنبه و با وجود تحریم و کرونا، افتتاح های بسیار عظیمی را انجام می دهیم.

* ۲۹ هزار میلیارد تومان امروز فقط افتتاح کردیم و نشان می دهد که ما مسیر درستی را انتخاب کرده ایم.

* این اتفاقات باعث شد که طرف های مقابل به وین بیایند و اینکه امروز می بینید در وین با ما مذاکره می کنند و قبول دارند که تمام تحریم های اصلی را بردارند، به دلیل توانمندی های کشورمان است.

 * {با اشاره به مذاکرات وین} همه طرف‌های مذاکره قبول کرده‌اند که تمام تحریم‌های اصلی نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه، بانک مرکزی و چه و چه را بردارند.

* گام اصلی را برداشته‌ایم و بحث بر روی جزئیات است. توافق اصلی انجام شده است. مواردی هست که بحث می‌کنیم که به توافق نهایی برسیم.

* ذهنم مشغول بود که آیا می‌توانیم؟ دو تا بیل می‌خواستیم یکی به کمر کرونا و دیگری را به هم کمر تحریم بزنیم و این دو تا بیل را پیدا  کردیم و به کمر هر دو زدیم. 

* کمر کرونا شکسته است و با همین واکسن‌هایی که وارد می شود و واکسن داخلی هم ساخته می‌شود، تا پایان دولت اطمینان نسبی از کرونا خواهیم داشت، البته باید پروتکل‌ها همچنان رعایت کنیم و کمر کرونا و تحریم را تا پایان دولت می‌شکنیم و این افتخاری برای ملت ایران است.

* همچنین کمر تحریم را تا پایان دولت می شکنیم و امروز هم شکسته ایم. این افتخار برای ملت و صبوری آنان است و هر چه داریم از ملت ایران و هدایت های مقام معظم رهبری داریم و ان شاءالله خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما می کند.

2727

کد خبر 1516969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =