شهرک صنعتی مجازی خراسان جنوبی، راهکار برون رفت از اقتصاد دلال محور

کمک به تولید نیازمند همکاری با متخصصان و توانمندان این عرصه است، هرمقدار فاصله بین تولیدکننده و مصرف کننده کمتر شود، جریان تولید قدرت بیشتری می گیرد. راه اندازی شهرک های صنعتی مجازی برای مبارزه با دلالی و واسطه گری مخرب، از راهکارهای مفید برای کمک به تولید کننده و رضایت مصرف کننده است.

طی دهه های گذشته اقتصاد ایران در اثر تحریم ها و سوء مدیریت داخلی به شدت آسیب دیده است، یکی از مهم ترین عوارض این سوء مدیریت ها را در بروز و ظهور قشر خطرناکی به نام دلال ها می توان یافت. دلال ها عموماً فاقد مهارت های کسب و کاری بوده و از طریق واسطه گری، بیشترین سود از دسترنج تولیدکننده را به کمک شبکه مافیایی خود می بلعند.

ناکارآمد بودن سیستم نظارتی و آغشته شدن آن به فساد و رانت عامل قدرت گرفتن روز افزون دلال ها در بخش بخش اقتصاد کشور است که نمود آن را می توان در بحران هایی چون دلار، سکه، مرغ و حتی تخم مرغ دید. دلال ها در هر عرصه ای که احتمال درآمد کثیف وجود دارد، ورود می کنند، حال ممکن است بخش حیاتی چون دارو باشد که با جان مردم سرو کار دارد یا خوراک روزانه مردم را درگیر کند.

یکی از دلایل قدرت گرفتن دلال ها، عدم آشنایی تولید کنندگان با بازار و ابزارهای تبلیغاتی است. کسانی که دستی در تولید داشته اند می دانند که تولید کننده ها عموما فرصتی برای بازاریابی و فروش ندارند، مشکلات تولید در کشور آنچنان آنها را زمین گیر کرده است که هیچ زمانی برای بررسی بازار و بهینه سازی و فروش باقی نمی گذارد، از این رو تولید کننده مجبور است محصول خود را با کمترین سود ممکن و حتی با ضرر به دست دلالانی بسپارد که ممکن است با چندین برابر قیمت به مردم عرضه کنند.

برای مثال در استان خراسان جنوبی، دلال ها با توجه به وضعیت مالی که دارند، می توانند با خرید عمده زرشک به قیمت بسیار کم از کشاورزی که نیاز مضاعف به پول حاصله دارد، آن را احتکار و سپس با قیمت گزافی به مصرف کننده برسانند. در حالیکه خرید زرشک از کشاورز با حذف واسطه های متعدد می تواند قیمت بسیار بهتری برای مصرف کننده نهایی داشته باشد.

از دیگر مشکلات موجود در مسیر کمک به اقتصاد کشور، وجود مدیرانی است که سکان هدایت تولید را به دست گرفته اند، مدیرانی که هیچگاه در جریان مشکلات تولید نبوده و نخواهند بود، با این حال سیاست گذاری و برنامه ریزی آن را انجام می دهند و این موضوع سبب می شود هر از چندگاهی اقتصاد کشور دستخوش کمبود و یا مازاد یک محصول شود. فساد، بی برنامگی و سیاست زدگی مشکلات دیگری هستند که حوزه تولید با آن ها دست به گریبان است.

فضای مجازی و کمک به تولید

خوشبختانه عرصه فضای مجازی توانسته است علیرغم فبلترینگ های سلیقه ای و گسترده، تا حدی به یاری تولیدکنندگان آمده و به شناسایی فروشنده و خریدار کمک کند. امروزه به دلیل رشد روز افزون استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی بین مردم، تولید کنندگان آشنا به این سیستم، می توانند با حذف واسطه ها  سود بیشتری کسب کنند، اما با پیشرفت روش های تبلیغ و بازاریابی، رقابت برای فروش شدت گرفته است، به طوریکه تولید کنندگان به تنهایی نمی توانند بدون دانش فنی و تخصصی در این حوزه ورود کرده و یا بدون هزینه های گزاف استخدام دیجیتال مارکترها توفیق چندانی برای فروش داشته باشند. به خصوص اگر مرزهای رقابت را فراتر از ایران و در مقیاس جهانی بررسی کنیم.

شهرک صنعتی مجازی خراسان جنوبی، راهکار برون رفت از اقتصاد دلال محور

یکی از روش های حل این معضل، می تواند ایجاد شهرک های صنعتی مجازی باشد که استان خراسان جنوبی توانسته است در این مورد پیشگام باشد.

توفیق شهرک های صنعتی مجازی تابع ورود شرکت های خصوصی و دانش بنیان است که کاملا متفاوت از سیستم های فرمایشی و آمرانه دولتی عمل می کنند، وجه تمایز این شرکت ها با شرکت های دولتی در عملکرد سود و زیان آنها است، در سیستم خصوصی بقای یک مجموعه به سیاستگذاری و عملکرد درست و دقیق افراد وابسته بوده و این موضوع به هیچ عنوان در سیستم های دولتی رعایت نمی شود، جایی که مدیران و کارمندان در انتهای هر ماه فارغ از عملکرد موفق یا ناموفق خود، حقوق می گیرند و لزومی به فعالیت مفید برای سیستم در خود احساس نمی کنند.

شهرک صنعتی مجازی نوعی پلتفرم اینترنتی است که سعی می کند به صورت تخصصی به بررسی و عرضه محصولات هر استان نماید. بسیاری از افراد گمان می کنند صرف تاسیس یک وبسایت برای فروش و درآمد کافی است، درحالیکه در سطح وب تقریبا به ازای هر ۸ ایرانی یک وبسایت فارسی وجود دارد که هرگز رنگ مشتری به خود ندیده است، عمده سایت های خرید و فروش دولتی در این دسته جای می گیرند.

هر پاتفرم اینترنتی برای موفقیت خود نیازمند تخصص های گوناگونی است که جمع کردن آنها در یک نفر تقریبا محال است، این تخصص ها اکثرا در ده سال اخیر به وجود امده اند و طبیعی است که بسیاری از تولیدکنندگان ممکن است هیچ اطلاعی از آنها نداشته باشند.

برای مثال تولید کنندگان بزرگ سبزی خشک در خراسان جنوبی، ممکن است خود اقدام به طراحی ویسایت برای خرید سبزی خشک نمایند، اما بعد از مدتی متوجه می شوند در این امر توفیقی حاصل نشده است و علیرغم هزینه هایی که داشته اند، از به روز رسانی و ادامه کار دست می کشند. این موضوع بیانگر ضرب المثل قدیمی است که همه چیز را همگان دانند، مشتری که در جستجوی خرید عمده سبزی خشک است، معمولا با این روش به ندرت مستقیم به تولید کننده وصل می شود و رقبای اینترنتی قدرتمند، به تولیدکنندگان در فضای وب اجازه ظهور و بروز وسیع نمی دهند.

شهرک صنعتی مجازی خراسان جنوبی، راهکار برون رفت از اقتصاد دلال محور

یکی از پروژه های موفق اجرا شده در سطح استان خراسان جنوبی، پروژه کا اچ پرو است. کا اچ پرو به معنای تولیدات خراسان، به عنوان شهرک صنعتی مجازی خراسان جنوبی در سال ۱۳۹۸ راه اندازی شد و بعد از آن به مدت دو سال، به صورت روزانه اقدام به پایش محتوای وب، تولید منابع علمی تخصصی، بررسی دارایی های سودآور استان و ارتباط گیری با تولیدکنندگان بزرگ استانی نمود. این موضوع سبب شد بسیاری از توانمندی های استان در سطح کشور و خارج از ایران به مشتریان شناسانده شود. برای حرکت در این مسیر که با هزینه شخصی بنیانگذاران آن صورت گرفت از تخصص های زیادی استفاده شد که تا پیش از آن مغفول مانده بود. با استفاده از این پتانسیل ها و تلاش شبانه روزی همکاران کا اچ پرو، خوشبختانه امروز سفارشهایی که از این طریق به دست تولیدکنندگان استان می رسد، در یک مسیر صعودی قرار داشته و امیدواری های زیادی را برای تامین مشتریان داخلی و خارجی محصولات خراسان جنوبی اعم از زراعی و تولیدی فراهم نموده است.

از آنجا که صنعت فرآوری در استان محروم خراسان جنوبی نتوانسته حتی برای تولیدات اختصاصی همین استان هم توفیقی کسب کند، می توان امید داشت با فروش مستقیم محصولاتی مانند زعفران و کسب سود حاصله بتوان فرآوری را با ایجاد اشتغال در همین منطقه زنده و توسعه داد. این کار نیازمند توفیق بخش فروش و فراهم آوردن منابع مالی به کمک سرمایه گذاران داخلی و خارجی است.

پروژه شهرک صنعتی مجازی خراسان جنوبی می رود تا کم کم با تاسیس فروشگاه های زنجیره ای محصولات اختصاصی این استان، به رونق تولید و صنعتی شدن آن کمک کند، درباره محصولاتی که می توان از این طریق سرمایه گذاری و به فروش رساند می توان به زرشک، عناب، زعفران، خرید عمده عرقیات تولیدی استان، سبزی خشک، میوه خشک، گیاهان دارویی، روغن های گیاهی و ماساژ، شربت های گیاهی، جوانه های گیاهی و دست بافته های گیاهی مانند حوله و ... اشاره کرد.

اگر علاقمند به سرمایه گذاری هستید یا مایلید اطلاعات بیشتری کسب کنید، با شماره ۰۹۳۵۱۶۱۴۷۱۷ تماس بگیرید. ما آماده همکاری و مشاوره در مورد تامین محصول مورد نیاز شما هستیم.

۲۱۲۱

کد خبر 1517147