«احضار»، معجون نامتناسبی از مذهب، تخیل و خرافه

فرهیختگان نوشت: «احضار» ژست واقعی بودن گرفته و درنهایت هم چیز خاصی نمی‌خواهد بگوید. این واقع‌نمایی جعلی، همان ژانر ماوراء است که مخصوص ایران به‌حساب می‌آید؛ بسیار پرتناقض و نامتعادل است و تنها بر اثر دسترسی عده‌ای خاص به اجازه‌هایی که بقیه در اختیار نداشتند، ایجاد شده و بی‌اینکه از جانب مخاطبان، دلتنگی یا مطالبه‌ای نسبت‌به آن وجود داشته باشد، تلویزیون ایران در رمضان ۱۴۰۰ هم مجددا سراغش رفت.

در دنیا ژانری با عنوان ماوراء نداریم، ولی ظاهرا در ایران داریم؛ چیزی مرکب از ژانرهای وحشت و تخیلی به‌اضافه چند فاکتور بومی که خودشان معجون دلبخواهی از مذهب و خرافه و داستان‌سرایی فیلمنامه‌نویسان هستند. سریال‌هایی مثل «او یک فرشته بود»، «اغما»، «صاحبدلان» و حالا «احضار»، چند نمونه قابل‌توجه در این ژانر هستند و علیرضا افخمی، کارگردانی که روزگاری نام او بیشتر به‌عنوان ناظر کیفی در تیتراژ خیلی از سریال‌ها دیده می‌شد، شاید پدیدآورنده این ژانر و درحال حاضر تنها کسی است که هنوز از آن دل نکنده؛ ژانری که هیچ‌گاه سینمای ایران به‌طور جدی جرأت نکرد سراغ آن برود و تقریبا مطمئن بود که آورده چندانی در گیشه نخواهد داشت. برادران افخمی همیشه از اجازه‌ها و امتیازهای ویژه‌ای در کار فیلمسازی برخوردار بوده‌اند و علیرضا هم با استفاده از همین موقعیت، با «او یک فرشته بود» دنبال روایتی رفت که هرکسی امکان رفتن به سراغش را نداشت. این سریال چون با مسائل مذهبی سروکار داشت و در ساعات پس از افطار ماه رمضان پخش می‌شد، از طرف علما و کارشناسان مذهبی زیر ذره‌بین رفت و مورد انتقاداتی قرار گرفت.

بعد از افخمی کسانی مثل محمدحسین لطیفی و سیروس مقدم هم در این ژانر تجربه‌هایی کردند؛ کسانی که اصولا تکنسین هستند و در هر ژانری ممکن است کار کنند و تنها بعد از خط‌شکنی کسانی که از اجازه‌های ویژه برخوردارند، امکان ورود به هر ساحتی را خواهند داشت. آنها هرکدام یک تجربه در این وادی داشتند و بعد سراغ فضاهای دیگر رفتند، اما علیرضا افخمی باز هم سراغ ژانر ماوراء آمده؛ در سال ۱۴۰۰ و در دوره‌ای که دیگر نه آن ذوق‌زدگی اولیه در مردم بابت نخستین برخوردشان با یک مجموعه ماورایی محصول ایران وجود دارد و نه دیگر مثل گذشته‌ها مخاطبان آن‌قدر در برخورد با چنین مسائلی اهل مسامحه هستند. مخاطب سال ۱۴۰۰ بسیار سخت‌گیرتر از مخاطب یکی، دو دهه پیش است؛ اما سریال «احضار» نسبت‌به «او یک فرشته بود»، اگر عقب نرفته باشد که احتمالا رفته، قطعا جلوتر هم نرفته است. گذشته از بازی‌های بد و باسمه‌ای سریال خصوصا در دو هنرپیشه جدید آن، موقعیت‌های خرد و کلانی که غیرمنطقی و متناقض با واقعیت زندگی هستند، نورپردازی و میزانسن و دکوپاژ ضعیف کار و موارد متعدد دیگری از این دست که همه فنی به‌حساب می‌آیند، احضار یک مشکل اساسی و بزرگ دیگر هم دارد و آن معجون نامتناسبی است که از ترکیب باورهای مذهبی و تخیل فردی ساخته شده است.

۵۸۵۸

کد خبر 1517794

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 15
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • همشهری IR ۱۶:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  خبر آنلاین تو و نگاه غربیت صحبت درمورد روح و شیطان رو خرافه میدونید... برا همین هم به مذاقت خوش نیومده... اصل موضوعش کاملا درسته و حقیقت داره.. گرچه میتونستن دقیقا مثل او یک فرشته بود بهتر عمل کنن
 • IR ۱۷:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  متشکرم بابت این سریال احضار
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  با دیدن این سریال سر هم بندی شده که قراره تو قسمت آخر و در عرض نیم ساعت یا نهایتا ۴۰ دقیقه همه موضوعاتش جمع بشه هم باید تاسف عمیق خورد و هم بشدت متعجب شد از این همه پسرفت تو کارنامه آقای افخمی.
 • IR ۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 1
  سلام ،سریال خیلی مزخرفو وابتدایی وغیر حرفه ای بود،کارگردانا مجبور نیستین ماه رمضانها حتما سریالای ماورایی بسازید که اینجوری تهشو بخواین عوض کنین،خیلی سریال بیخودی بود .
 • ناهید IR ۱۷:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 0
  الان دیگ همه شیطانن نیازی نیست خرافات باشه
 • IR ۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  1 2
  سریال احضار واقعا سریال مسخره ای است که اصلا ارزش دیدن نداره با یک فیلنامه آبکی وبازی های ضعیف
 • .. IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  2 0
  انتقاد باید بدون توهین و کلمات تمسخر آمیز باشد شما به واسطه بازی با کلمات به عوامل این سریال و سریال هایی از همین دلیل توهین کردید
 • لیلا IR ۲۲:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۲
  0 1
  بتوچه نویسنده، تونگاه نکن حسودددددد
 • حسین IR ۰۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  1 0
  اصلاهم اخرش خوب نبود فرهاد بد بخت مگه چه کار کرده بود که اینجوری باید تمام می شود
 • فرزاد IR ۰۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  0 0
  چرا چرط میگی خرافات چیه تخیل چیه کافر عوضی
 • ناشناس IR ۱۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  2 0
  به نظر من، فیلم خیلی خوبیه، باعث میشه مردم از خرافه فاصله بگیرن
 • IR ۱۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  0 1
  بهش اضافه کنید دیالوگهای ضعیف بازیگران خصوصا دختر چادری که با میمیک خنثی و راکد صورتش بیشتر به بلاهت و خنگی میزد . تنها بازی قابل دفاع بازی خانم رانتده اژانس و خانم چهره ازاد بود . لطفا فیلم و سریال ابکی نسازید.پول ملت و هدر میدید مگر چندسال باید سریال بسازید تا به پختگی برسید واقعا بازیها اعصاب خوردکنه . سکانسهای کند وطولانی تفکر هر بازیگر واقعا رو اعصابه
 • taeyeon IR ۱۱:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  2 0
  این فیلم خیلی هم آموزنده بود لطفا در تیتر خبر به این فیلم توهین نکنید...
 • علی IR ۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  0 1
  یعنی آدم بزنه شبکه افغانستان تبلیغات اونا رو نگاه کنه بهتر از صدا و سیمای ایرانه
 • فاطمه IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۳
  2 0
  بامزه بود که.... من که خوشم اومد