۳ نفر
۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۱
افشای حمله اتمی آمریکا به چین

ایسنا نوشت: اسناد محرمانه‌ای که توسط یکی از تحلیل‌گران نظامی سابق منتشر شده، نشان می‌دهند، برنامه‌ریزان نظامی آمریکا در سال ۱۹۵۸ میلادی برای حملات اتمی به چین با هدف حفاظت از تایوان در برابر حمله‌ای از جانب نیروهای کمونیست فشار می‌آوردند.

 به نوشته روزنامه هندوستان تایمز، این اسناد محرمانه که توسط "دنیل الزبرگ"، تحلیل‌گر نظامی سابق به صورت آنلاین منتشر شده، نشان می‌دهند، طراحان نظامی آمریکا همچنین تصور می‌کردند که جماهیر شوروی سابق به چین کمک می‌کند و با تسلیحات اتمی تلافی خواهد کرد؛ بهایی که فرض می‌کردند ارزش پرداخت برای حفاظت از تایوان را دارد.

الزبرگ بخشی از این اسناد فوق سری درخصوص این بحران را که موقتا در سال ۱۹۷۵ از حالت طبقه‌بندی خارج شده بود، به صورت آنلاین منتشر کرد و روزنامه نیویورک تایمز برای نخستین بار آن را گزارش داد.  

الزبرگ که در حال حاضر ۹۰ سال سن دارد، به خاطر افشاگری‌اش به رسانه‌ها در سال ۱۹۷۱ میلادی درباره یکی از اسناد فوق سری پنتاگون پیرامون جنگ ویتنام موسوم به "اوراق پنتاگون" معروف است.

الزبرگ به روزنامه نیویورک تایمز گفت: اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی از اسناد فوق سری پنتاگون درباره بحران تایوان کپی گرفتم و اکنون همزمان با افزایش تنش‌ها میان آمریکا و چین درخصوص تایوان آن را منتشر می‌کنم.

نویسندگان این سند نوشته‌اند: ژنرال "ناتان تواینینگ"، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در آن زمان صریحا گفته بود که اگر حمله‌ای صورت گیرد، آمریکا از تسلیحات اتمی علیه پایگاه‌های هوایی چین استفاده می‌کند تا از یک کمپین حملات هوایی جلوگیری کند.

در این سند با نقل قول از ژنرال تواینینگ آمده است: اگر این اقدام مانع حمله نشود آن وقت گزینه دیگری جز انجام حملات اتمی به عمق چین یعنی تا شانگهای وجود ندارد.

در این رویداد، "دوایت آیزنهاور"، رئیس جمهور وقت آمریکا تصمیم گرفت تا به تسلیحات مرسوم و رایج تکیه کند.

بحران ۱۹۵۸ میلادی هنگامی که نیروهای کمونیست چین حملات توپخانه‌ای به جزایر تحت کنترل تایوان را متوقف کردند و کنترل این منطقه را به نیروهای ناسیونالیست تحت رهبری "چیانگ کای شک" محول کردند، پایان یافت.   

چین، تایوان را یکی از استان‌های شورشی خود می‌داند که یک روز حتی اگر لازم باشد با زور مجددا تحت کنترل پکن در می‌آید.

واشنگتن از سال ۱۹۷۹ میلادی پکن را به رسمیت شناخته اما روابط خود با تایپه را حفظ کرده و یکی از مهم‌ترین متحدانش محسوب می‌شود.

در ماه‌های اخیر نیروی هوایی چین حملات خود به منطقه شناسایی دفاع هوایی تایوان را افزایش داده است.

آمریکا نیز مرتبا تحت عنوان "آزادی دریانوردی" عملیات‌های خود را در راه آبی تنگه تایوان انجام می‌دهد.

انتظار می‌رود جو بایدن، رئیس جمهور امریکا به زودی استراتژی خود درخصوص چین را اعلام کند و درخواست‌ها از وی برای اعلام تعهد صریح آمریکا به دفاع نظامی از تایوان رو به افزایش است.

310 310

کد خبر 1517859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =