نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ + محاسبه و استعلام

برای کسانی که صاحب خودرو هستند بیمه شخص ثالث یکی از مهمترین بیمه‌هایی محسوب می‌شود که هر شخص برای خرید آن باید اقدام کند است. بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری است و نه تنها نداشتن آن شامل جریمه‌های روزانه می‌شود، بلکه عواقب آن نیز می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد.

از طرف دیگر نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث و همچنین قوانین و شرایط این بیمه هر سال شامل تغییرات متفاوتی می‌شود. در این متن سعی شده درباره تمام قوانین و همچنین چگونگی استعلام و محاسبه بیمه شخص ثالث توضیح داده شود.

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰

نرخ بیمه شخص ثالث بر اساس دیه انسان در ماه حرام محاسبه می‌شود پس یکی از شرایطی که برای این بیمه ثابت نیست، نرخ پایه بیمه شخص ثالث است که هر سال توسط بیمه مرکزی مشخص می‌شود و بر اساس آن حق بیمه شخص ثالث نیز تعیین می‌گردد. در سال ۱۴۰۰ مبلغ دیه انسان در ماه حرام حدود ۴۵% افزایش پیدا کرد یعنی ۶۴۰ میلیون تومان و در ماه غیر حرام ۴۸۰ میلیون تومان تعیین شد. به همین دلیل حق بیمه پایه هم شامل افزایشی حدود ۳۷% شده است.

قیمت بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث شامل تعهدات مالی و جانی است که قیمت آن توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود.

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث به عوامل مختلفی مثل کاربری خودرو و تعداد سیلندر (۴ سیلندر، بیشتر از ۴ سیلندر یا کمتر از آن)، درصد تخفیف های روی بیمه‌نامه از سال‌های قبل، جریمه دیرکرد تمدید بیمه‌نامه، میزان پوشش مالی بیمه‌نامه شخص ثالث و ... بستگی دارد، که در ادامه درباره هر کدام توضیحات بیشتری داده شده است.

به عنوان مثال قیمت بیمه شخص ثالث برای خودروهای سواری مانند پیکان، پراید و سپند که کمتر از ۴ سیلندر هستند حق بیمه پایه  ۲۲.۹۴۳.۰۰۰ ریال و برای سایر خودروهای ۴ سیلندر ۲۶.۹۷۱.۰۰۰ ریال و برای خودروهای بیشتر از ۴ سیلندر ۳۰.۱۸۴.۰۰۰ ریال تعیین شده است.

در جدول زیر حق بیمه پایه انواع وسیله‌های نقلیه که توسط بیمه مرکزی تعیین شده است را می‌بینید.

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ + محاسبه و استعلام

محاسبه بیمه شخص ثالث

یکی دیگر از نکاتی که در نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث می‌تواند تاثیر گذار باشد، انتخاب سطح پوشش مناسب است.

به هزینه‌ای که شرکت‌های بیمه برای خسارت‌های ناشی از تصادفات رانندگی به بیمه‌گذار می‌پردازند، سطح پوشش و حداکثر هزینه‌ای را که شرکت‌ها پرداخت می‌کنند سقف تعهد مالی می‌گویند.

در سال ۹۹  حداقل سطح پوشش تعیین شده ۱۱ میلیون تومان بود که در سال ۱۴۰۰ این مبلغ ۱۶ میلیون تومان و حداکثر ۳۲۰ میلیون تومان شده است.

از آنجایی نرخ تورم و قیمت خودرو در چند سال اخیر افزایش زیادی داشته بهتر است سطح پوششی را انتخاب کنید که در جبران خسارت‌های احتمالی تا حد زیادی کمک کننده باشد. اختلاف مبلغ حق بیمه در پوشش‌های بالاتر در مقایسه با پوشش‌های حداقلی بسیار ناچیز است؛ یعنی با پرداخت هزینه به صرفه‌ای پوشش کامل‌تری را انتخاب می‌کنید؛ چون بیمه ارزان‌تر لزوما بهتر نیست.

همچنین همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری‌ است و به ازای هر روزی که بیمه نداشته باشید مبلغ مشخصی با توجه نوع خودرو جریمه می‌شوید. این مبلغ را هر زمان که برای خرید بیمه اقدام کنید، شرکت بیمه به عنوان جریمه دیرکرد به مبلغ حق بیمه شما اضافه می‌کند.

تخفیف‌های عدم خسارت نکته مهم دیگری‌ است که در نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث تاثیرگذار است، به این شکل که به ازای هر سالی که شخص خسارتی ندیده باشد، شرکت‌های مختلف درصد مشخصی را برای تخفیف عدم خسارت اعمال می‌کنند. درصد این تخفیف‌ها هر سال به اندازه ۵ درصد افزایش می‌یابد و حداکثر آن ۷۰ درصد است.

قوانین جدید در رابطه با عدم انتقال تخفیف های بیمه شخص ثالث

در گذشته داشتن بیمه‌نامه با تخفیف‌های بالا یک امتیاز محسوب می‌شد، چون هنگام فروش این تخفیف‌ها

امکان انتقال به خریدار را داشتند؛ اما از فرودین ۱۴۰۰  تخفیف‌های بیمه شخص ثالث هنگام فروش به خریدار

منتقل نمی‌شوند و دیگر یک امتیاز برای خودرو نیست. در واقع تخفیف‌ها متعلق به پلاک خودرو هستند. البته انتقال تخفیف‌های بیمه شخص ثالث به اقوام درجه یک مثل پدر، مادر و فرزندان و همچنین به سایر خودروهای یک فرد امکان پذیر است. قانون جدید دیگری که از سال ۱۴۰۰ برای بیمه شخص ثالث اضافه شده است ثبت اطلاعات گواهی‌نامه رانندگان خودرو در مدارک بیمه‌نامه است.

هزینه بیمه شخص ثالث

داشتن بیمه شخص ثالث اجباری است به همین دلیل پیدا کردن بهترین بیمه شخص ثالث با پوشش‌ها و شرایط مناسب در بین این همه شرکت بیمه کار دشوار، زمان‌بر و مهمی محسوب می‌شود. البته در صورت بروز حادثه نداشتن بیمه شخص ثالث ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. حال که داشتن این بیمه اجباری و مهم است برای اینکه هزینه بیمه شخص ثالث برایتان به صرفه دربیاید می‌توانید به نکات زیر توجه کنید.

به عنوان مثال می‌توان از شرکت‌های بیمه‌ مختلف استعلام قیمت گرفت و با توجه به نوع  وسیله نقیله‌ بهترین گزینه را انتخاب کرد. بعضی از شرکت‌های بیمه امکان خرید به صورت اقساط را هم دارند که ممکن است در برخی موارد بسیار کمک‌کننده باشد.

همه شرکت‌های بیمه در سایت بیمه مرکزی رتبه‌ بندی معتبری دارند که شاید به انتخاب شما کمک کند، این رتبه بندی‌ها بر اساس پرداخت خسارت، خدمات پشتیبانی و پشتوانه مالی این شرکت‌ها و ... تفکیک شده‌اند.

و در آخر هم تمدید بیمه‌نامه در زمان دقیق و درست باعث می‌شود که دیگر هزینه جریمه دیرکرد نداشته باشید. نرخ جریمه دیرکرد برای خودروهای مختلف متفاوت است که در جدول زیر توضیح داده شده است.

نوع خودرو

جریمه دیرکرد روزانه (تومان)

سواری ۳ سیلندر

۵.۳۰۸

پراید، پیکان، سپند

۶.۲۸۶

سواری ۴ سیلندر

۷.۳۹۰

سواری ۶ سیلندر

۸.۲۷۰

موتور سیکلت گازی

۱.۳۱۸

موتور سیکلت دنده‌ای یک سیلندر

۱.۶۱۰

موتور سیکلت ۲ سیلندر به بالا

۱.۷۶۸

موتور سیکلت سه چرخ

۱.۹۰۲

با توجه به زمان‌بر بودن مقایسه قیمت‌ همه شرکت‌ها و ترافیک و محدودیت‌های کرونا می‌توانید از پلتفرم‌های آنلاینی که در زمینه بیمه فعالیت می‌کنند استفاده کنید این پلتفرم‌ها به شما امکان مقایسه و استعلام قیمت‌ها و حتی انتخاب سطح پوشش مناسب را به راحتی می‌دهند و همچنین بعضی از آنها زمان تمدید را به شما یادآوری می‌کنند.

نرخ و قیمت بیمه شخص ثالث ۱۴۰۰ + محاسبه و استعلام

استعلام بیمه شخص ثالث

برای استعلام نرخ  بیمه شخص ثالث و مقایسه قیمت‌های شرکت‌های مختلف می‌توانید وارد سامانه‌های آنلاینی مثل بیمیتو و ازکی که در زمینه بیمه مشغول به فعالیت هستند شوید و به راحتی نوع خودرو  و اطلاعات قبلی‌تان را وارد کنید، قیمت و شرایط همه شرکت‌های بیمه مثل بیمه ایران، پارسیان، آسیا و ...  را با هم مقایسه کنید و بدون صرف زمان، مناسب‌ترین بیمه را انتخاب کنید.

خرید آنلاین بیمه شخص ثالث

در سال‌های اخیر نیاز خرید اینترنتی و استفاده از خدمات آنلاین خیلی بیشتر از قبل شده است. در همین راستا سامانه‌های زیادی مانند سامانه بیمیتو و ازکی شکل گرفتند که در حال فعالیت در زمینه بیمه هستند. نکته جالب و مهم این سامانه‌ها این است که این پلتفرم‌ها خودشان شرکت بیمه نیستند بلکه امکان خرید بیمه مورد نظرتان را از هر شرکتی که مایل هستید فراهم می‌کنند؛ سایت ازکی و سایت بیمیتو پلتفرم‌هایی هستند که شرایط و امکانات بسیار خوبی را در اختیار مشتری قرار می‌دهند. با شرایط ترافیک و به خصوص محدودیت‌های کوید-۱۹ به راحتی و بدون نیاز به صرف زمان امکان مقایسه و استعلام بیمه شخص ثالث را به شما می‌دهند و در صورت وجود هر گونه سوالی به صورت ۲۴ ساعته پاسخ‌گوی ‌شما هستند.

۲۱۲۱

کد خبر 1518221