۲ نفر
۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۹:۴۰
طاهر صلاحوف درگذشت

ایرنا نوشت: «طاهر صلاحوف» نقاش مشهور آذربایجانی که از پیشگامان هنر مردمی و واقع‌بینانه محسوب می‌شد و سال‌ها عضو افتخاری فرهنگستان هنر ایران بود در سن ۹۲ سالگی جهان را بدرود گفت.

طاهر صلاحوف نقاش و سیاستمدار آذربایجانی که عضو فرهنگستان هنر ایران بود، در سن ۹۲ سالگی در شهر برلین پایتخت آلمان ۳۱ اردیبهشت درگذشت.

 وی ۲۹ نوامبر ۱۹۲۸ در باکو در آذربایجان قبل از فروپاشی شوروی زاده شد و پدر او یکی از قربانیان پاکسازی بزرگ ژوزف استالین در اواخر دهه ۱۹۳۰ بود، که در سال ۱۹۳۷ بازداشت و پس از مدتی کوتاه به اعدام محکوم شد. مادرش فرزندان خود را به تنهایی بزرگ و تربیت کرد و این خانواده تا مرگ استالین در سال ۱۹۵۶ در بی‌خبری از سرنوشت مرد خانواده به سر برد.

 نقاشی های وی بیشتر با رنگ‌های سرخ، مشکی، خاکستری روشن و تیره شکل می گرفت و تأثیرات سبک و سیاق‌های شرقی بر آن‌ها هوایدا بود و  در برخی آثارش ترکیب و رنگ آمیزی از ریتم‌های جاری مینیاتورهای قرون وسطایی شرقی پیروی بسیار مشهود است.

بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، به همراه اعضای پیوسته این فرهنگستان، درگذشت طاهر صلاحوف، عضو افتخاری فرهنگستان هنر را تسلیت گفتند.

در پیام آنها آمده است: درگذشت آقای طاهر صلاحوف، نقاش و طراح مشهور آذربایجانی و عضو محترم افتخاری فرهنگستان هنر اندوه و تألم خاطر هنرمندان را به همراه داشته است. از درگاه خداوند رحمان برای این هنرمند فقید، رحمت واسعه و علو درجات و برای بازماندگان صبر و شکیبایی خواستاریم.

طاهر صلاحوف اولین دبیر اتحادیه نقاشان شوروی و قائم‌مقام آکادمی امپریال هنر روسیه و همچنین عضو بیش از ۲۰ آکادمی هنر کشورهای جهان بود.

۵۸۵۸

کد خبر 1518798

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =