ایران - استرالیا به‌ یاد ماندنی‌ترین دیدارهای انتخابی جام جهانی در آسیا

تقابل تیم‌های ملی ایران و استرالیا در پنج بازی به‌یادماندنی انتخابی جام جهانی در قاره آسیا قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) در گزارشی، به پنج دیدار به‌یادماندنی ادوار مختلف انتخابی جام جهانی اشاره کرد که دیدار ایران و استرالیا در ۸ آذر سال ۷۶ هم در این لیست دیده می‌شود.

AFC درخصوص این دیدار نوشت: در شرایطی که ۳۱ تیم از ۳۲ تیم حاضر در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه قطعی شده بود،‌ استرالیا و ایران برای دستیابی به آخرین بلیت فرانسه به مصاف هم رفتند و دیداری کلاسیک رقم زدند. ایران به دنبال نخستین صعود به جام جهانی از سال ۱۹۷۴ بود و استرالیا که آن زمان کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه بود، در دور برگشت مسابقات در خاک خودی به میدان می‌رفت؛ پس از تساوی جذاب یک-یک مقابل بیش از ۱۲۰ هزار نفر در ورزشگاه آزادی.

هری کیول نیم‌ساعت پس از آغاز مسابقه، ورزشگاه کریکت ملبورن را به سروصدا انداخت و سپس اورلیو ویدمار، برتری استرالیا را در نیمه دوم دوبرابر کرد. به نظر می‌رسید سرنوشت بدی در انتظار ایران است، اما اتفاقی که در ادامه پیش آمد، ساکروس را غافلگیر کرد. ایران که برای صعود به دو گل نیاز داشت، با دفاع سطحی استرالیا در فاصله ۱۵ امتیاز به پایان، توسط کریم باقری به گل اول رسید. ناگهان امیدهای ایران و ترس هواداران داخل ورزشگاه افزایش یافت.

این بازگشت چهار دقیقه بعد به‌صورت ناگهانی کامل شد؛ جایی که دایی چرخید و پاس زیبایی برای خداداد عزیزی فرستاد. توپی که از مارک بوسنیچ گذشت تا صحنه‌های لذت‌بخشی در میان ایرانی‌ها ایجاد کند. گل‌های خارج از خانه، ایران را پس از ۲۰ سال به جام جهانی فرستاد و خاطرات شیرینی برای آنها از فرانسه ۹۸ ساخت. تیم ملی ایران در فرانسه توانست آمریکا را شکست دهد و نخستین پیروزی خود را در جام جهانی رقم بزند.

۲۵۶ ۲۵۱

کد خبر 1518906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =