آذری‌جهرمی: کیش مدل توسعه‌یافته کشور است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از کیش به عنوان یک مدل موفق و توسعه یافته در کشور با استفاده از دانش اشتراکی برای کاهش هزینه‌ها و بالابردن خدمات نام برد.

به گزارش خبرآنلاین از کیش: محمد جواد آذری جهرمی در نشست شورای فناوری اطلاعات سازمان منطقه آزاد کیش که  در مرکز همایش‌های بین‌المللی این منطقه آزاد برگزار شد، اظهار داشت: توسعه کیش از بعد زیرساختی بسیار مطلوب است و افتتاح سه سامانه در حوزه فناوری اطلاعات و خدماتی که از این سامانه‌ها حاصل می‌شود نشانه موفقیت کیش می‌باشد.

وی ادامه داد: مذاکرات جدی باید با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد کشور برای تبدیل کیش به محور صرافی ارز دیجیتال در منطقه داشته باشیم تا با ضوابطی بسیار آسان و ارائه تسهیلاتی ویژه مانند عدم مالیات، به عنوان یک دارایی به توسعه کیش کمک‌ کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،  با اشاره به احداث کانال‌های فیبر نوری و دکل‌های مخابراتی در کیش، عنوان کرد: مشکل تداخل (نویز) و تاثیر امواج کشورهای همسایه به دلیل رطوبت هوا بر شبکه‌های ارتباطی کیش از جمله مواردی است که باید بررسی و برطرف گردد.

به‌گفته وی، توسعه VDSI در کیش بسیار خوب اتفاق افتاده و اینترنت ۳G و۴G نیز بسیار خوب پیش رفته است و باید با سرمایه‌گذاری مشترک، نسل ۵G نیز ذذرر این جزیره به بهره‌برداری گسترده برسد.

آذری جهرمی با اشاره به این‌که متوسط سرعت تجربه‌ شده مشترکان در کیش، ۱۴ مگابایت بر ثانیه در اپراتور ایرانسل بوده است که عدد غیرقابل قبولی نیست، تصریح کرد: شهر هوشمند، نیازمند مدیریت هوشمند می‌باشد، و این که مدیریت ترافیکی و صدور مجوزها، گردشگری و نظایر آن در کیش هوشمند شده‌اند، به معنای هوشمندسازی جزیره و پنجره واحد ارائه خدمات کاری است که به‌صورت ارزنده در این منطقه اجرا شده است.

وی از خودران هوشمند هم به عنوان مقصد بعدی کیش نام برد و گفت: پهباد پستی به عنوان یکی از مصادیق خدمات هوشمند فردا در جزیره کیش به بهره‌برداری برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعت گفت: آزادسازی قوانین داخلی و رهایی از مدل جاری در داخل کشور از خصلت‌های اصلی مناطق آزاد است که مواردی چون تحریم‌های ظالمانه باعث خدشه‌دار شدن آنها و کاهش تسهیلات مردم شده است.

وی ادامه داد: زمانی تعداد صندلی‌های دانشگاه در کشور از داوطلبان کمتر بود و تحصیل در پردیس بین‌الملل کیش، انگیزه‌ای برای حضور بعضی مردم در کیش بود، اما اکنون با وجود توسعه دانشگاه‌ها در سرزمین اصلی این انگیزه تا حدودی کمرنگ شده و اکنون برند و خوش‌نامی بعضی مراکز آموزشی مثل شریف و تهران در قالب پردیس بین‌الملل هست که باید دانشجو را جذب کند که البته تحریم دانشگاه‌ها عاملی برای کاهش رغبت دانشجویان خارجی می‌شود.

به گفته آذری جهرمی، آموزش الکترونیک و مجازی به همان شکل که در تمام دنیا تجربه شده است، می‌تواند در کیش اجرا شده و به این طریق به کسب و کار و توسعه اقتصادی آموزشی بپردازد.

وی تصریح کرد: هرگونه رشد اقتصادی و آموزشی در کیش با توجه به زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، نیازمند بازنگری به اصول اولیه می‌باشد.

شایان ذکر است؛ آیین بهره‌برداری از سه فروند پهپاد پستی در کیش و رونمایی از ۴۰۰ دستگاه کامیون جدید پستی در برخی استان‌های کشور روز پنجشنبه از طریق ویدئوکنفرانس با هدف توسعه زیرساخت‌های شبکه پست کشور توسط رئیس جمهور و با حضور محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور برگزار می‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان پس از این مراسم از مجموعه‌های تله کیش و مرکز نوآوری بازدید کرده و با شرایط فعالیت شرکت‌های دانش بنیان، کارآفرینان و صاحبان استارت آپ‌ها در کیش آشنا می‌شود.

46

کد خبر 1519278

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =