تقلای جمهوری‌خواهان برای ممانعت از بازگشت بایدن به برجام

ایسنا نوشت: جمهوری خواهان کنگره آمریکا اصلاحیه‌ای را تنظیم کرده‌اند که با ضمیمه شدن به یکی از مصوبه های مرتبط، دولت بایدت را ملزم خواهد کرد بدون تاییدیه کنگره وارد هیچ توافقی با ایران نشده و تغییری در به کارگیری تحریم های آمریکا علیه آن ندهد.

به گزارش پایگاه خبری واشنگتن فری بیکن، طبق رونوشت اصلاحیه ای که فری بیکن آن را رویت کرده، قانونی در سنای آمریکا تصویب می شود که دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا را ملزم خواهد کرد پیش از امضای یک قرارداد با ایران، تاییدیه کنگره را داشته باشد. 

این اصلاحیه مانع چشم گیری در مسیر اجرایی شدن طرح دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته‌ای ایران خواهد بود. همگام با پیش رفت مذاکرات میان تهران و کشورهای اروپایی در وین، این اصلاحیه تحت حمایت جمهوری خواهان کنگره آمریکا، مانع دولت بایدن از امضا کردن هر گونه توافق جدید، بدون تایید کنگره خواهد شد. با وجود چند دستگی های بدنه کنگره، احتمالا این اصلاحیه به طور گسترده تحت حمایت حزب جمهوری خواه قرار گرفته و با مخالفت دموکرات ها رو به رو می شود که تا حد زیادی حامی تعلق گرفتن میلیاردها دلار پول به تهران با لغو تحریم های آن هستند. هنوز مشخص نیست که این اصلاحیه ضمیمه کدام مصوبه کنگره خواهد شد. 

سناتور رون جانسون پیشگام تنظیم و امضای این اصلاحیه بوده است که تاکنون مورد حمایت سناتورها جیمز ریچ، تد کروز، مارکو روبیو و جانسون بوراسو قرار گرفته است. تمامی آن ها مخالف دیپلماسی دولت بایدن با ایران هستند. 

این اقدام یکی از اولین اقدامات محسوس جمهوری خواهان سنای آمریکا در جهت ممانعت از دولت بایدن برای بازگشت به توافق هسته ای بوده است که دونالد ترامپ رئیس پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد. 


در حالی که احتمالش کم است دموکرات ها اقدامی بی سابقه انجام داده و از این اقدام حمایت کنند، چندین نفر از سناتورهای دموکرات از جمله بِن کاردین، جو مانچین و باب مِنِندز در سال ۲۰۱۵ دردولت اوباما با توافق هسته ای مخالفت کرده بودند. دولت اوباما در نهایت توانست با دور زدن کنگره وارد توافق هسته ای شود. جمهوری خواهان نمی خواهند دوباره شاهد این اتفاق باشند. 

این اصلاحیه علاوه بر ضروری کردن تاییدیه سنای آمریکا، مانع از لغو یک جانبه تحریم های سخت اقتصادی علیه ایران دولت بایدن خواهد شد که البته در حال حاضر اقدام به این کار کرده است. مقامات وزارت امور خارجه آمریکا ماه گذشته به فری بیکن گفته بودند که مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین تا حد زیادی بر گستره لغو تحریم ها متمرکز است. مقامات ایرانی خواستارلغو تمامی تحریم های اعمال شده تحت  «کارزار فشار حداکثری» دولت ترامپ هستند و مقامات آمریکایی نیز گفته اند که آماده قبول کردن این درخواست هستند. 

طبق رونوشتی که فری بیکن رویت کرده، در این اصلاحیه قید شده است که  «رئیس جمهور آمریکا نباید در به کارگیری تحریم ها اعمال معافیت کند، آن را لغو کند، کاهش دهد یا لغو کند یا محدود کند. 

311311

کد خبر 1519350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • منصور IR ۱۷:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 0
  بزرگان... بزرگواران.... اگر حداقل مردی در دولتمردان وجود داره ظرفیت غنی سازی 100%رو به انجام برسونه... تا هم آمریکا وهم تمام اروپا ودوول منطقه شاهد این دستیابی باشن... ومطمئن بشن که جزو چند کشور نیرووانرژی هسته‌ای هستیم... مرگ یکبار... شیون یکبار...
 • علیرصا IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 0
  این جمهوری خواهان نوادگان میراث ترامپ هستند .و به زباله دان تاریخ خواهند رفت . انشاالله.
 • دادا عرب IR ۱۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 0
  این جمهوریخواهان هوای مارا نگه میدارند ترا خدا یک کمی به بایدن فشاربیاورید ما را از تحریم درنیاره یک کار کوچلوئی مانده تمام بکنیم بعد افرین بر شما جمهوریخواهان فقط شش ماه زیاد منطزرتان نمیگذاریم این مهلت را به ما بدین تشکر
 • ناشناس IR ۲۱:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۶
  0 0
  هرچه پیش آید ان شاءالله به سود مردم شریف وستم کشیده ورنجدیده ایران باشد خدادشمنان ایران وایرانیان راازصفحه تاریخ جهان محو وناپدید کند ان شاءالله