اردن موضع صریح اروپا را در قبال غزه می‌خواهد

ایرنا نوشت: وزیر امور خارجه اردن که برای شرکت در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به لیسبون (پرتغال) سفر کرده خواستار اتخاذ موضع روشن‌تر بروکسل درقبال بحران غزه شد.

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان پس از پایان نشست امروز به خبرنگاران گفت که «ایمان صفدی» همتhی اردنی وی در جلسه امروز تصریح کرد که اتحادیه اروپا باید در راستای حل مناقشه خاورمیانه فعال‌تر عمل کرده و موضع روشن‌تری را اتخاذ کند.

ماس با بیان اینکه اتحادیه اروپا از راه حل تشکیل دو کشور مستقل فلسطین و اسرائیل حمایت می‌کند، بر لزوم از سرگیری گفت‌وگوهای مستقیم میان دو طرف تاکید کرد.

وزرای امور خارجه کشورهای اروپایی امروز آخرین وضعیت آتش‌بس در غزه میان رژیم صهیونیستی و گروه‌های مقاومت فلسطین را بررسی کردند. آن‌ها از وزیر خارجه اردن دعوت کردند تا به این نشست ملحق شود و «آخرین وضعیت خاورمیانه به ویژه اوضاع درگیری‌ها بین اسرائیل و فلسطین را پس از آتش‌بس تشریح کند»

دیپلمات‌های ارشد کشورهای عضو اتحادیه اروپا هفته گذشته هم به منظور بررسی بحران خاورمیانه تشکیل جلسه داده اما موفق به اتخاذ موضعی روشن و صدور بیانیه‌ای مشترک در محکومیت جنایات رژیم اشغال‌گر قدس نشدند.

به گفته جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست این نشست را برعهده داشت، مخالفت یکی از اعضا باعث شد تا شرکت کنندگان درباره صدور بیانیه مشترک به اجماع نرسند. در پیش‌نویس متن بیانیه که بورل در نشست خبری قرائت کرد، آمده است که آمار بالای زخمی‌ها و تلفات در غزه که میان آن‌ها تعداد زیادی زنان و کودکان دیده می‌شود ، وضع قابل قبول نیست.

این پیش‌نویس که از سوی ۲۶ کشور مورد تائید قرار گرفت، بر لزوم حفاظت از اماکن مقدسه و حفظ حرمت نمازگزاران در مسجد الاقصی تاکید کرده و می‌افزاید که اتحادیه اروپا در چارچوب مواضعی که تاکنون اتخاذ کرده، مخالفت خود را با اخراج فلسطینیان از منطقه شیخ جراح اعلام کرد.

بر اساس پیش‌نویس یادشده صلح خاورمیانه در گرو رسیدن به یک راه حل سیاسی واقعی است. « اولویت با توقف خشونت‌ها و اجرای آتش بس است اما بعد از آن باید افق سیاسی جدیدی را باز کنیم که به احیای روند صلح خاورمیانه که برای مدت طولانی متوقف شده است، منجر شود»

با این حال حتی در متن این پیش‌نویس سخنی از محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی که علاوه بر کشتار مردم بی دفاع فلسطین، ساختمان دفاتر خبرگزاری در غزه را بمباران و تخریب کرد به میان نیامده است.

این درحالیست که پارلمان ایرلند دیشب در یک رای‌گیری تاریخی از لایحه‌ای حمایت کرد که شهرک سازی‌های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در فلسطین را اشغال‌گری نامیده است.

در این لایحه که از سوی حزب مخالف دولت (شین فین) پیشنهاد شد، حملات رژیم صهیونیستی در غزه و اخراج فلسطینیان از سرزمین‌های اشغالی محکوم و نقض قوانین بین‌الملل خوانده شد. این برای اولین بار است که یک کشور عضو اتحادیه اروپا جسارت به خرج داده و لایحه‌ای را علیه رژیم جنایتکار صهیونیستی تصویب می‌کند.

«سایمون کاوونی» وزیر امور خارجه ایرلند در این باره گفت: ما باید واقعیت را بگوییم. اندازه، سرعت و ذات اقدامات اسرائیل برای تخریب، اخراج (فلسطینی‌ها) و شهرک سازی درواقع الحاق فلسطین (به اراضی اشغالی) محسوب می‌شود. وی در توئیتی افزود: لایحه‌ای که در پارلمان تصویب شد بیانگر عمق نگرانی ما از تضعیف دورنمای رسیدن به صلح و راه حل تشکیل دو کشور فلسطین و اسرائیل است.

این تحولات پس از آن رخ می‌دهد که نظامیان اشغالگر صهیونیست از ۲۰ اردیبهشت حملات و تجاوزهای وحشیانه علیه باریکه غزه و فلسطینی‌ها را آغاز کردند که تاکنون بر اثر آن، ۲۳۰ تن از جمله ۶۵ کودک، ۳۹ زن و ۱۷سالمند شهید و یک هزار و ۷۱۹ تن زخمی شده‌اند.

اقدامات رژیم صهیونیستی برای تخریب و اشغال محله شیخ جراح در بخش شرقی قدس اشغال شده، موجب آغاز دور جدیدی از درگیری‌ها در سرزمین‌های اشغالی و ادامه این درگیری‌ها منجر به اعتراضات جهانی به جنایات صهیونیست‌ها شده است.  مقاومت فلسطین نیز در پاسخ به تجاوزهای صهیونیست‌ها و حملات به غزه، اقدام به موشک‌باران سرزمین‌های اشغالی کرده است.

کابینه رژیم صهیونیستی پس از ۱۲ روز ناتوانی در متوقف کردن حملات موشکی گروه‌های مقاومت در غزه، ۳۰ اردیبهشت ماه در یک نشست سه ساعته به طور  اجماع با آتش بس موافقت کرد؛ این آتش بس از ساعت ۲ بامداد روز جمعه ۳۱ اردیبهشت، میان گروه‌های فلسطینی و رژیم صهیونیستی برقرار شد.

311311

کد خبر 1519486

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =