آمریکا دو سناریو را در رابطه با منشا ویروس کرونا اعلام کرد

ایسنا نوشت: پس از درخواست جو بایدن برای معلوم شدن منشاء پیدایش ویروس کرونا، جامعه اطلاعاتی آمریکا اعلام کرد آژانس‌هایش دو تئوری را در رابطه با منشا کرونا ویروس دارند.

 به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر این اساس دو آژانس اطلاعاتی آمریکا بر این باورند که این ویروس به صورت طبیعی از تماس انسان با حیوانات آلوده ایجاد شده و یک آژانس دیگر هم بر این باور است که این ویروس در نتیجه یک حادثه آزمایشگاهی نشت کرده است.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا با اعلام اینکه جامعه اطلاعاتی آمریکا دقیقا نمی‌داند که چطور، چگونه و از کجا ویروس کووید-۱۹ در ابتدای امر منتقل شده اما احتمالا به دو سناریو باور دارد، گفت: اکثریت بر این باورند که هیچ اطلاعات کافی درباره ارزیابی اینکه یکی از تئوری‌ها بر دیگری ارجح باشد، وجود ندارد.

در بیانیه این دفتر همچنین به هویت دو آژانس از ۱۷ آژانس اطلاعاتی که باور دارند ویروس از طریق حیوانات آلوده منتقل شده و یا اینکه کدام آژانس آن را بابت یک حادثه آزمایشگاهی می‌داند، اشاره‌ای نشده است.

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا همچنین اعلام کرد، در هر دو تئوری آژانس‌ها اطمینان کامل درباره یافته‌های خود ندارد.

یکی از منابع نزدیک به تحلیل‌های جامعه اطلاعاتی آمریکا می‌گوید، نه سیا و نه آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا هیچکدام توضیح جایگزینی درباره منشا ویروس نداده‌اند و افزود: اینها هم در میان اکثریت آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا هستند که بر این باورند اطلاعات کنونی در تعیین اینکه کدام سناریو از دیگری قابل قبول‌تر است،‌ ناکافی است.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به نهادهای اطلاعاتی کشورش دستور داد تلاش‌های خود را برای یافتن سرمنشاء شیوع ویروس کرونا "دو برابر" کنند و ظرف مدت ۹۰ روز گزارشی در این رابطه تهیه کنند.

این اقدام کاخ‌سفید در پی آن صورت گرفت که تئوری‌ و گمانه‌زنی‌ها درباره شیوع این ویروس از آزمایشگاهی در چین یک بار دیگر در رسانه‌ها شدت گرفته و با واکنش پکن هم همراه شده است.

پکن در این زمینه گفته است سیاسی کردن منشأ این ویروس می‌تواند ادامه تحقیقات را مختل کرده و تلاش‌های جهانی را برای جلوگیری از همه گیری تضعیف کند.

در حالیکه سازمان بهداشت جهانی قصد دارد مرحله دوم تحقیقات درباره منشأ ویروس کرونا را آغاز کند، پس از اتهاماتی درباره درز تصادفی ویروس SRAS-CoV-۲ از آزمایشگاه تخصصی درباره کروناویروس‌ها در شهر ووهان، چین تحت فشار قرار گرفته است تا به بازرسان در تحقیقات‌شان کمک کند.

چین به دفعات مسؤولیت این آزمایشگاه درباره خروج و انتقال تصادفی این ویروس از آزمایشگاه را تکذیب کرده است و تاکید دارد که آمریکا و کشورهای دیگر می‌خواهند با این اتهامات توجهات به شکست خود در زمینه مهار این ویروس را منحرف کنند.

سفارت چین در آمریکا اعلام کرد که از "مطالعه کامل همه موارد زودهنگام کووید-۱۹ در سراسر جهان و بررسی کامل برخی پایگاه‌های مخفی و آزمایشگاه‌های بیولوژیکی در سراسر جهان" پشتیبانی می‌کند.

310 310

کد خبر 1519537

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • RU ۱۰:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  0 1
  این ویروس دست ساز چینی است که با اهداف سیاسی و اقتصادی آن رابوجود آورده و طریقه ایجاد آن نیز با اعمال تغییرات ژنتیکی روی 2 نوع ویروس یکی سریع الانتقال مثل سرماخوردگی و دیگری ویروس کشنده ای مثل سارس در مرکز ویروس شناسی ووهان صورت گرفته و قطعا این کشور کمونیست راه درمان آن را نیز میداند که هنوز از جهان مخفی نگه داشته است
 • IR ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  0 1
  مقصرتمام این بدبختیها (کرونا ) مستقیم یا غیر مستقیم حکومت دیکتاتوری چین است
 • US ۱۲:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۷
  1 0
  اگر حقیقتاً با دلیل واسناد محکمه پسند نه چین ویا آمریکا پسند! معلوم بشه کاربشر شرور بوده مافیای دارو...سیاست محدود کردن جمعیت والبته مشغول کردن آن به مراقبت ازخود!....سیاست خبیث انحصاری کردن قدرت اول اقتصادی .یا سیاسی و...میتونه ازجمله دلایل این شرارت وجنایت توسط بی پدروماردهای بین المللی باشه!