میرکریمی: آن‌ها که ما را مسخره می‌کردند، ببینند که جشنواره جهانی فجر، به فهرست فیاپف پیوست

سیدرضا میرکریمی، کارگردان سینما، راه یافتن جشنواره جهانی فیلم فجر به جمع ۱۵ فستیوال برتر رقابتی دنیا را یک رویداد فرخنده و خوشحال کننده دانست که نگهداری این جایگاه، به برنامه‌ریزی و کار سخت نیاز دارد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سیدرضا میرکریمی، دبیر سابق جشنواره جهانی فیلم فجر، درباره اهمیت ثبت این رویداد در فهرست جشنواره‌های فیاپف، توضیحاتی را ارائه کرد.

میرکریمی که در دومین روز از برگزاری سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، در پردیس سینمایی چهارسو حضور یافته بود، درباره پیوستن جشنواره جهانی فیلم فجر به فیاپف گفت: «این خبر بسیار خوشحال کننده بود. من چند سال برای این جشنواره زحمت کشیدم و از همان روز اول معتقد بودم، ما می‌توانیم یکی از معدود فستیوال‌های استاندارد، برتر و رقابتی دنیا باشیم. برخلاف همه مخالفت‌هایی که می‌شد و برخی این باور و ایده را مسخره و فکر می‌کردند ما رویاپردازی می‌کنیم، این اتفاق افتاد. این خبر خیلی خوشحال‌کننده است که ما یکی از ۱۵ فستیوال برتر رقابتی دنیا هستیم.»

او ادامه داد: «برای کسانی که با این حوزه آشنا نیستند، می‌گویم که قریب به ده هزار جشنواره در دنیا وجود دارد. پس وقتی صحبت از حضور «فجر» در جمع ۱۵جشنواره برتر می‌کنیم، یعنی این‌که از هفت خان سخت سنجش در طی چند سال رد شده‌ایم تا به این نقطه برسیم و این اتفاق فرخنده مسئولیت ما را برای نگه داشتن این استاندارد و استمرار آن سنگین‌تر می‌کند که من این موضوع را به جامعه سینمایی تبریک می‌گویم.»

این کارگردان سینما افزود: «پیوستن به فیاپف یک فرآیند زمان‌بَر بود. من سه سال نماینده فیاپف را با رایزنی این‌جا آوردم، او همه ارزیابی‌ها را انجام داد که البته همه آن‌ها مثبت بود. ما فقط اختلاف دیدگاهی درباره زمان برگزاری داشتیم که حالا با تغییر زمان برگزاری، این موضوع مرتفع شد و جشنواره به ثبت رسید، خیلی از دوستان منتقد به صحبت‌های من، مدعی بودند که این یک خیال‌پردازی است، اتفاق نخواهد افتاد و این موضوع که مشکل ما تنها زمان برگزاری است، یک بهانه بیشتر نیست ولی در عمل ثابت شده که حرف‌هایی که می‌زدیم، درست بوده است.»

میرکریمی در پایان گفت: «واقعا برای این جشنواره خوشحالم، چون وقتی یک رویداد فرهنگی به‌شکل متناوب و مستمر بیش از ۳۰ سال برگزار می‌شود، دیگر تبدیل به یک میراث فرهنگی و آیینی می‌شود و باید از آن حراست کرد چون دیگر متعلق به یک نسل نیست. این‌که حالا ما جزو آن ۱۵ جشنواره برتر دنیا شده‌ایم، باید حرف جدی داشته باشیم و این موضوع کارمان را برای آینده سخت می‌کند.»

سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران، در حال برگزاری است.

۵۷۵۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1519583

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =