اقدام آمریکا علیه لوکاشنکو و پاسخ پوتین؛درگیری تازه واشنگتن و مسکو

ایسنا نوشت: سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد، این کشور قصد دارد تا توافق ۲۰۱۹ خدمات هوایی آمریکا-بلاروس را درباره تنظیم برنامه‌های رفت و آمدهای هوایی در خطوط دو کشور و در پی فرود اجباری هواپیمای "رایان ایر" در مینسک، به حالت تعلیق دربیاورد.

 به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید گفت:‌ آمریکا این برنامه را به حالت تعلیق در می‌آورد. همچنین دولت واشنگتن در ارتباط با اتحادیه اروپا و سایر شرکا در حال بررسی یکسری تحریم‌های هدفمند علیه مقام‌های کلیدی بلاروسی در پی فرود اجباری این هواپیمای مسافربری در مینسک است.

وی افزود:‌ آمریکا در حال بررسی و تهیه یک لیست از تحریم‌ها علیه اعضای کلیدی رژیم الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس در ارتباط با نقض‌های در جریان حقوق بشری و فساد است.

سخنگوی کاخ سفید افزود: سوم ژوئن سال جاری میلادی آمریکا بار دیگر تحریم‌هایی کامل را علیه ۹ شرکت دولتی بلاروسی وضع می‌کند. در نتیجه این تحریم‌ها شهروندان آمریکایی دیگر نمی‌توانند با این شرکت‌ها تبادلات مالی داشته باشند.

تحریم‌های آمریکا علیه مقام‌های بلاروسی در پی فرود اجباری خط هوایی رایان ایر و دستگیری رومن پروتاسویچ، خبرنگار مخالف دولت بلاروس وضع می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در بیانیه‌ای از لوکاشنکو خواست تا اجازه دهد تحقیقات معتبر بین‌المللی درباره این فرود اجباری که در ۲۳ مه صورت گرفت، انجام شود.

در همین حال، دولت آمریکا روز جمعه به خطوط هوایی مسافربری توصیه کرد که وقتی دارند از فراز حریم هوایی بلاروس پرواز می‌کنند احتیاط لازم را به خرج دهند؛ توصیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا برای هواپیماهای باری نیست.

این اظهارات از سوی مقام‌های آمریکایی در حالی مطرح شده که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به همتای بلاروسی خود حمایت و پشتیبانی در بحبوحه بن بست به وجود آمده لوکاشنکو با غرب را پیشنهاد کرده است.

پوتین در جریان دیدار با لوکاشنکو در شهر سوچی واقع در جنوب روسیه از وی استقبال گرمی داشت و پیشنهاد کمک و پشتیبانی به وی ارائه داد.

رئیس جمهوری روسیه به رویداد مشاله ۲۰۱۳ اشاره کرد که طی آن هواپیمای اوو مورالس، رئیس جمهوری سابق بولیوی را در اتریش مجبور به فرود کردند چون آمریکا به دنبال ادوارد اسنودن، افشاگر اطلاعاتی آمریکا بود و ادامه داد: آنها یک بار هواپیمای رئیس جمهوری بولیوی را مجبور به فرود کردند، او را پیاده کردند و چیزی پیدا نکردند و ساکت شدند.

لوکاشنکو به پوتین گفت که به وی اسناد محرمانه‌ای درباره این فرود می‌دهد تا به وی کمک کند بفهمد اصل قضیه چه بوده است.

310 310

کد خبر 1519822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =