افغانستانی‌ها صد میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری کردند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان گفت: سرمایه‌گذاران افغانستانی در سال گذشته نزدیک به ۱۰۰ میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری کردند.

زهرا علی اکبری- رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان معتقد است حجم سرمایه‌گذاری افغانستانی ها در ایران رو به افزایش است و شکل  تقاضاهای ارائه شده نیز تغییری جدی را تجربه کرده است. این اتفاق در حالی می‌افتد که طی ماه‌های اخیر مهاجرت کارگران ساده افغانستانی از ایران افزایش داشته است.

حسین سلیمی در گفتگویی آنلاین با کافه خبر با خبرگزاری خبرآنلاین معتقد است دور جدیدی از همکاری‌ها در این حوزه میان افغانستان و ایران آغاز شده است. وی درباره حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته توضیح داد: نزدیک به صد مجوز سرمایه‌گذاری برای سرمایه‎گذاران افغانستان صادر شده است و حجم سرمایه‎گذاری آنها در ایران در سال گذشته به حدود هفتاد تا صد میلیون دلار می‎رسد.

 بیشتر بخوانید:

                     افزایش‌کوچ کارگران افغانستانی از ایران/ هزینه ساخت و ساز بالا می رود؟                          

 سلیمی نزدیکی ایران و افغانستان را فرصت بی‌نظیری برای این سرمایه‌گذاران خواند و گفت: تقاضا برای سرمایه‎گذاری افغانستانی‌ها در ماه‌های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است و کسانی که متقاضی سرمایه‎گذاری در ایران هستند، نسبت به قبل تغییر کرده‌اند و حتی رقم سرمایه‎گذاری‌هایشان نیز دستخوش افزایش شده است.

وی افزود: با این روند، پیش‌بینی می‌شود با این روند میزان سرمایه‌گذاری افغانستانی‌ها در سال جاری به بیش از ۱۵۰ میلیون دلار برسد.

رئیس هیات سرمایه‌گذاری‌های خارجی اتاق ایران در پاسخ به این سئوال که دلیل افزایش تقاضا برای سرمایه‌گذاری در ایران را چه بوده است؟ گفت: به نظر می‌رسد با توجه به ناآرامی‌های اخیر در افغانستان و نگرانی‌های ایجاد شده در این کشور، بسیاری از کسانی که نگران از بین رفتن اموال خود هستند ، در صدد سرمایه‌گذاری برآمده‌اند.

 وی گفت: تقاضاهای کنونی میلیون دلاری است و حتی تقاضاهایی داریم برای ساخت هتل اقامتگاه برای افغانستانی‌هایی برای کار به ایران می‌آیند.

وی در پاسخ به این سوال که افغانستانی‌ها بیشتر در چه حوزه‌هایی سرمایه‌گذاری می‌کنند؟ توضیح داد: بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری‌های افغانستانی‌ها در استان خراسان رضوی صورت می‌گیرد و آنها در حوزه تولید فرش‌ماشینی، پارچه‌بافی، تولید ترشی و مربا و همچنین سایر مواد غذایی و خوراکی نظیر رب فعالیت دارند. در عین حال برخی نیز در تولید انواع گیاهان و میوه‌های گلخانه ای فعالیت دارند اما نکته مهمی که باید بدان توجه کرد این است که سرمایه‌گذاری‌های افغانستانی‌ها با هدف تامین اقلام مورد نیاز کشورشان صورت می‌گیرد و بخش مهمی از تولیدات آنها به همین کشور صادر می‌شود.

 رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان افزود: به عبارت دیگر آنها به واسطه شناخت عمیقی که از بازار افغانستان دارند، نسبت به تولید کالاهای مورد نیاز کشورشان در ایران اقدام می‌کنند و سپس این اقلام را به بازارهای هدف صادر می‌کنند.

 وی توضیح داد: به این ترتیب سرمایه گذاران افغانستانی به هیچ‌عنوان رقبای تولیدکنندگان ایرانی نیستند و حضورشان در ایران اتفاقی بسیار خوب برای اقتصاد هر دو کشور  تلقی می‌شود.

استقبال افغانستانی‌ها از قوانین جدید دریافت اقامت در ایران

رییس اتاق بازرگانی ایران و افغانستان در پاسخ به این سئوال که استقبال افغانستانی‌ها از قوانین جدید وضع شده برای دریافت اقامت چگونه است؟ گفت: طبق قانون اگر سرمایه‌گذار خارجی ۲۵۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران انجام دهد می‌تواند اجازه اقامت دریافت کند و از این رو بسیاری از سرمایه‌گذاران کشور همسایه یعنی افغانستان متقاضی سرمایه‌گذاری به منظور دریافت اقامت نیز هستند.

وی افزود: البته همان طور که گفتید قوانین جدیدی تصویب شده است ، به عنوان مثال امکان صدور مجوز اقامت برای کسانی که در بورس سهام می‌خرند یا در بانک‌ها سپرده‌گذاری ارزی به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار افتتاح می کنند، وجود دارد. سلیمی در توضیح این مطلب ادامه داد: این دو مجوز سبب شد برخی برای دریافت سریع‌تر مجوز اقامت از این قانون استفاده کنند.

پیش از این رئیس سازمان بورس نیز اعلام کرد: طبق تصمیمات اتخاذ شده خارجی‌هایی که اقدام به خرید سهام در بازار بورس ایران می‌کنند، می‎توانند مجوز اقامت ۵ ساله بگیرند.

به گفته سلیمی ، کسانی که نسبت به سپرده‌گذاری پنج ساله در بورس ایران به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار اقدام کنند یا در بورس سهامی به این میزان خریداری کنند ، مادامی که این جا هستند نباید نسبت به صفر کردن سهام خریداری شده یا سپرده بانکی اقدام کنند. وی گفت: تا جایی که بنده اطلاع دارم، استقبال اتباع افغانستان از این قانون نیز بسیار خوب بوده است. او توضیح داد آمار سرمایه‌گذاری هفتاد تا صد میلیون دلاری افغانستانی‌ها به سرمایه‌گذاری برمی‌گردد و آمار سپرده‌گذاری و خرید سهام توسط آنان در این رقم نیست.

چرا پیمانکاران ایرانی حضور موثری در افغانستان ندارند؟

سلیمی در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاران ایرانی نیز حضور موثری در افغانستان دارند یا خیر گفت در حدود یک دهه پیش ایرانی‌ها حضوری در این کشور داشتند و پروژه‌هایی را نیز گرفتند اما متاسفانه به دلیل انواع اقسام مشکلات، تجربه خوبی در این حوزه نداریم.وی گفت:وضعیت افغانستان در حال بهبود بود اما متاسفانه شرایط مجددا دستخوش نوسان شد.

سلیمی در توضیح این مطلب اضافه کرد:به هر روی به دلیل برخی مشکلات نظیر فساد و غیره بسیاری از پیمانکاران که کارهای مناسبی را انجام داده بودند و پروژه‌های خوبی در دست داشتند، نتوانستند پول خود را دریافت کنند از این رو مشکلاتی به وجود آمد و سبب شد سرمایه‌گذاران ایرانی حضور چندانی در این کشور نداشته باشند اما تا جایی که اطلاع دارم شرایط در حال تغییر است تا حتی شنیدم که یکی از مهمترین کارخانه‌های نوشابه‌سازی جهان که فکر می‌کنم کوکاکولا یا پپسی باشد، درصدد دریافت مجوز فعالیت در افغانستان است. روی این اصل به نظر می رسد با برقرای صلح و در صورت ایجاد آرامش در این کشور فضا برای پیمانکاران ایرانی نیز آماده و مهیا شود.

قسمت دوم این گفتگو در به زودی در خبرآنلاین منتشر می‌شود.

۲۲۳۲۲۳

کد خبر 1519934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 24
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۴:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  به کجا سقوط کردیم که افغانستان در کشورمان سرمایه گذاری می کند؟!!؛
  • IR ۱۵:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   خجالت نکشیدی از نظری که گذاشتی ؟ اگر این صد میلیون دلار از سوئد می آمد خوشحال می شدی . شرم بر افکاری چون این افکار باد
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   98 57
   برای دنیای کوچکی که در ذهنت ساختی متاسفم
  • IR ۱۵:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   98 48
   شما سقوط کردی که در برابر کار نیک برادران و خواهران افغانستانی ما این حرف زشت را میزنی .برات متاسفم
  • IR ۱۵:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   94 40
   خیلی هم دستشون درد نکنه اومدن سرمایه گذاری کردند...به اون ایرانی هایی که رفتن تو کانادا سرمایه گذاری کردن بد و بیراه بگو..اون ها وطن فروشن
  • IR ۱۵:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   73 47
   دقیقا هدفت ایجاد دشمنی بین دو ملت برادره
  • یه آدم عادی IR ۱۶:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   64 36
   پول پول است،چه افغانستان چه آمریکا،بعدش افغانستان و مردمش بسیار شریف اند
  • IR ۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   از یک نکته غافل نشیم. عمده سرمایه گذاری افغان ها در صنایع غذایی صورت گرفته. یعنی صادرات آب. و این نکته جای نگرانی داره. اگر قوانینی وضع بشه که به نوعی افغان ها را متقابلا متعهد به تامین آب کنه بسیار ارزشمند خواهد بود.
 • US ۱۵:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  80 97
  دقیقا نزدیکی به افغانستان برای سرمایه گذاران افغانستانی بسیار عالیه
  • US ۱۷:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   15 24
   امیدوارم از این فرصت برای حل مناقشا آبی هم استفاده بشه
 • IR ۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  67 66
  کاش با همه همسایگان این روابط را داشتیم .
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  99 49
  چرا نرفتند ترکیه؟
  • IR ۱۵:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   44 79
   نمی دونستند شما ناراحت میشی .
  • IR ۱۹:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   22 33
   انشالله که با بهبود وضعیت اقتصاد ایران و رفع تحریم ها ایرانی ها هم نروند ترکیه
 • IR ۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  53 11
  میدونید که چقدر نظر بیخودی دارید؟
  • IR ۱۵:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
   15 39
   منظورم به ناشناس 14:02 دقیقه بود
 • IR ۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  59 99
  همزبانان ما هستند. تا پیش از استعمار روس و انگلیس مرزی بین ما نبود. نه در خراسان و آسیای میانه و نه در قفقاز و بحرین و... . ما یکی هستیم (ایران بزرگ فرهنگی هستیم)
 • IR ۱۶:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  18 77
  بسیار عالی
 • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  20 24
  ما مگه چند کشور فارسی زبان در دنیا داریم
 • IR ۱۶:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  آفرین دستشون دردر نکنه
 • US ۱۷:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  53 4
  ماجرای آب را پیگیری کنید
 • US ۱۷:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  11 3
  بهتر . امیدوارم نیروهای غیر مجاز هم به تدریج جاشون را به سرمایه گذاران بدهند
 • IR ۱۷:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  13 56
  بسیار خوبه
 • IR ۱۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۰۸
  16 36
  چه خوب . بهبود روابط انشاالله موجب حل مشکل آب هم بشه