۲ نفر
۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۰۲

ایرنا نوشت: گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان اعلام کرد که برسر چگونگی تشکیل دولت انتقالی، طرح واحد نشست استانبول، انتخابات و خارج کردن نام رهبران طالبان از فهرست سیاه با محمداشرف غنی رییس جمهوری به توافق رسیده است.

 حکمتیار امروز یکشنبه طی یک نشست خبری در کابل گفت که با میانجیگری حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان، همچنین درباره آزادی هفت هزار زندانی گروه طالبان و تشکیل شورای عالی دولت نیز توافق کرده اند.

وی گفت که همچنین برای ایجاد یک شورای تصمیم گیری که نمایندگان ۸ جناح از جمله طالبان نیز در آن حاضر باشند توافق کرده بودند اما شورای عالی تصمیم گیری در بین طرفداران رئیس جمهوری با مخالفت مواجه شده است.

به گفته حکمتیار در باره دیدار محرمانه با رهبران ارشد گروه طالبان و آتش بس نیز بین دو طرف توافق شده بود و اشرف غنی به وی قول داده بود که این توافقات را اجرایی می کند.

برگزاری لویه جرگه و تصمیم گیری مسائل بزرگ کشور از این طریق و انتخابی بودن اعضای لویه جرگه نیز از توافقاتی بوده است که بین حکمتیار و اشرف غنی نهایی شده بود.

حکمتیار افزود: رئیس‌جمهور پذیرفت تا این مسایل را طی ۸ روز به همه طرف ها اعلام کند اما وجود اختلاف‌ها در تیم رئیس ‌جمهور درباره صلح و شکل‌گیری شورای عالی دولت را برجسته‌ دانست.

حکمتیار در سخنان اخیر خود هشدار داد که اگر دولت موفق نشود طرح شورای عالی دولت را آن طور که با وی به توافق رسیده است، عملی کند؛ وی در آن شرکت نخواهد کرد و در نهایت مجبور خواهد شد که به تنهایی در باره مسائل آینده افغانستان تصمیم بگیرد.

311311

کد خبر 1520399

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =