اولین واکنش روسیه به رسوایی جاسوسی آمریکا از متحدانش

ایرنا نوشت:"ماریا زاخارووا" سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سیاستمداران اروپایی حقایق در مورد جاسوسی و استراق سمع برخی سران این کشورها از سوی آمریکا را افشا نمی کنند.

زاخارووا روز سه شنبه در گفت و گو با رادیو روسی «وستی اف.ام» اظهار داشت: آنچه که در مورد استراق سمع رهبران اروپایی توسط آمریکا و دانمارک منتشر شده بخش کوچکی از کوه یخی (قطره ای از دریا) است. 

 سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه گفت: معتقدم که وضعیت واقعی برای کشورهای اروپایی و اعضای ناتو بسیار وحشتناک تر از آنچه است که در زمان حاضر اعلام کرده اند و دبیر کل ناتو و سران اتحادیه اروپا در این مورد سکوت می کنند. 

وی ادامه داد: بر این باورم که ابعاد این جاسوسی به مراتب بیشتر از آن چیزی است که در رسانه ها اعلام می کنند. 

مرکز رسانه رسمی دانمارک (DR) بامداد دوشنبه افشا کرد که آژانس امنیتی ایالات متحده از طریق کابل های ارتباطی دانمارک از مرکل صدراعظم آلمان و دیگر مقامات ارشد اروپایی جاسوسی کرده است.

به گزارش ایرنا از رویترز، براساس گزارش مرکز رسانه ای دانمارک، آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) از طریق همکاری واحد اطلاعات خارجی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد کشورهای همسایه از جمله صدراعظم آلمان استفاده کرده است.

دانمارک با استناد به ۹ منبع ناشناس که دسترسی به تحقیقات داشته اند، گزارش داد که این یافته ها نتیجه تحقیقات داخلی در سرویس اطلاعات دفاعی دانمارک از سال ۲۰۱۵ در مورد نقش آژانس امنیت ملی ایالات متحده در این مشارکت و همکاری بوده است.

ترینه برامسن وزیر دفاع دانمارک، واقعه جاسوسی در مورد مرکل و سایر سیاستمداران اروپایی را غیرقابل قبول خوانده است. 

طبق تحقیقاتی که سال های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ را تحت پوشش قرار می دهد، آژانس امنیت ملی ایالات متحده از طریق همکاری اطلاعاتی دانمارک برای جاسوسی از مقامات ارشد سوئد، نروژ، فرانسه و آلمان از جمله فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه سابق آلمان  و پیر اشتین برک رهبر مخالف سابق آلمان استفاده کرده است.

سخنگوی دفتر اجرایی صدراعظم آلمان در واکنش با افشا گری صورت گرفته توسط رسانه دانمارک گفت که به تازگی در مورد این ادعاها اطلاع یافته است و از اظهار نظر بیشتر خودداری کرد.

دانمارک متحد نزدیک ایالات متحده، میزبان چندین ایستگاه اصلی کابلهای اینترنتی زیر دریا به سوئد، نروژ، آلمان، هلند و انگلیس است.

311311

کد خبر 1521067

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =