ظرفیت پهنای باند استان یزد بیش از ۵۰ برابر شده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش ۵۰ برابری ظرفیت پهنای باند استان یزد گفت: فضای مجازی به کمک به بحران آب در یزد آمده و در شرایط کرونایی روستائیان استان محصولات خود را از طریق فضای مجازی ارائه می کنند و با راه اندازی سیستم های هوشمند آبیاری در مصرف آب صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین در یزد ؛ محمد جواد آذری جهرمی در آیین بهره برداری و جشن دسترسی تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان یزد به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات، اظهار کرد: تمام روستاهایی که به اینترنت پرسرعت مجهز شده اند زیان‌ده هستند اما دولت هزینه توسعه برقراری عدالت را در این روستاها پرداخت می کند تا بین دانش آموز روستایی و شهری تفاوتی در استفاده از امکانات ارتباطی تفاوتی وجود نداشته باشد.

 وی افزود: در سال ۹۲ پهنای باند استان یزد ۶ گیگا بیت بر ثانیه بود که تنها ۴ گیگا بیت آن استفاده می شد در حالی که هم اکنون ۳۲۰ گیگا بیت ظرفیت ایجاد شده که ۱۲۰ گیگا بیت آن استفاده می شود و رشد ۳۰ برابری را هم در این بخش شاهد هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه مردم یزد فقط استفاده کننده تکنولوژی نیستند، افزود: مردم یزد در تولید تکنولوژی نیز سهیم هستند و باید از سرمایه گذاران و توسعه دهندگان یزدی در زیرساخت های ارتباطی نیز قدردانی کرد.

وی با تایید تذکرات نماینده ولی فقیه استان درباره مرزبانی فضای مجازی، گفت: عده ای در کشور معتقد هستند که مرزبانی یعنی بستن در صورتی که این شیوه روش جاهلان صدر اسلام است. راه هدایت و ازبین بردن جهالت، ترویج و گفتن کلام حق است، همان طور که سیره نبی اکرم و امامان بوده است. اسلام برای فساد هم حدود و تعزیر تعیین کرده و اصل در دنیای امروز بستن و توسعه ندادن نیست.

آذری جهرمی با اشاره به استفاده فضای مجازی برای آموزش در سطح مدارس و دانشگاه ها، افزود: همین امروز در شرایط کرونایی روستائیان استان یزد محصولات خود را از طریق فضای مجازی ارائه می کنند و با راه اندازی سیستم های هوشمند آبیاری در مصرف آب صرفه جویی شده است.

وی با تاکید بر اینکه ما باید پیشرفت کنیم، تصریح کرد: راه مرزبانی این حوزه پیشرفت است نه عقب نشینی و در این پیشرفت عوارضی هم وجود دارد. ما به دنبال کمال هستیم نه پسرفت اما برخی که باید وظیفه خود را در تولید محتوا و ارائه خدمت انجام دهند به دنبال ایجاد دوگانه‌های بی دلیل هستند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه فضای مجازی فقط یک رسانه نیست، گفت: فضای مجازی امروز به کمک بحران آب در استان یزد آمده است، فضای مجازی اقتصاد آینده دنیاست و اگر مشکل معیشت، اشتغال، فساد و مافیاهای مختلف داریم راه حل آن کمک گرفتن از فضای مجازی است.

آذری جهرمی به پرداختن کاندیداهای ریاست جمهوری به موضوع فضای مجازی به دلیل اهمیت آن اشاره کرد و گفت: بهتر است کاندیداها به جزئیات برنامه‌های خود برای توسعه اقتصادی این فضا نیز اشاره کنند چراکه مردم هم مطالبه دارند. امیدواریم کاندیداها بعد از نشستن بر صندلی هم حرف ها و وعده های خود را فراموش نکنند و پیگیری کنند.

وزیر ارتباطات با توجه به ظرفیت این استان از راه اندازی منطقه ویژه اختصاصی توسعه ICT در استان یزد خبر داد و گفت: کارهای حقوقی راه اندازی شعبه دیگری از منطقه ویژه اقتصادی پیام در استان یزد انجام شده و امیدوارم تا پایان این دولت نیز تفاهم نامه آن به امضا برسد.

گفتنی است در این مراسم از پروژه‌های روستایی در روستای زرجوع شهرستان اردکان و روستای شادکام شهرستان بافق با دستور وزیر ارتباطات به صورت آنلاین افتتاح شد و با اتصال  ۲۰ سایت و ۳۷ روستا به شبکه ملی اطلاعات، تمام روستاهای بالای بیست خانوار استان یزد به اینترنت پرسرعت دسترسی یافتند.

46

کد خبر 1521217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =