۹۲ درصد زاینده‌رود در استان اصفهان قرار دارد/۳۵۰ هزار اصله درخت در خطر نابودی

مهر نوشت: مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: در حالی که ۹۲ درصد زاینده رود در اصفهان قرار دارد، ۳۵۰ هزار اصله درخت در حاشیه این رودخانه به دلیل کم آبی و خشکسالی ساخته دست بشریت در حال نابودی است.

منصور شیشه فروش با بیان اینکه مطابق پژوهش‌ها تا ۴۷ مورد بحران در استان اصفهان و ۴۱ مورد در شهرستان خمینی شهر قابل وقوع است، اظهار کرد: لازم است بعد از وقوع یک بحران تمام چالش‌های آن مستند سازی شود و مسئولان دستگاه‌ها در زمینه‌های کنترل و پیشگیری و رفع بحران تجربیات خود را به آیندگان برسانند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه بحران کرونا موجب شد تهدیدها به فرصت تبدیل شود و از اتلاف وقت و انرژی جلوگیری به عمل آید، بیان داشت: امسال ۵۰ درصد کاهش بارندگی در شرق و شمال استان و بیش از چهل درصد کاهش نیز در در سرشاخه‌ها شاهد بودیم و حجم سد زاینده رود و سدهای دیگر مانند گلپایگان، تیران و کرون و سمیرم نیز نسبت به بلند مدت ۵۰ درصد کاهش داشته است.

رفع بحران آب نیازمند همت مسئولان است

وی افزود: بحران خشکسالی باید مانند کرونا مورد اهمیت همگانی باشد و مسئولان برای رفع بحران آب همت گمارند.

شیشه فروش تصریح کرد: با وجود اینکه بیش از ۹۲ درصد رودخانه زاینده رود در استان اصفهان قرار دارد اما ۱۰ ماه از خشک بودن این رودخانه می‌گذرد و بدین ترتیب در بیش از ۷۵ هزار مترمربع از اراضی حاصلخیز کشت محصول انجام نشده و ۳۵۰ هزار اصله درخت کنار زاینده رود که سن برخی به هفتاد سال می‌رسد در حال خشک شدن است.

وی توضیح داد: از وزارت نیرو انتظار می‌رود همان گونه که دریاچه ارومیه را احیا نمود، برای انتقال آب به حوضه زاینده رود و احیای تالاب گاو خونی و زاینده رود طرح و برنامه‌ریزی داشته باشد.

تأمین آب برای آبیاری باغات

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از حمایت‌های مورد نیاز برای تأمین آب برای آبیاری باغات خبر داد و گفت: ۳۷ هزار هکتار باغ در شهرستان خمینی شهر وجود دارد که باید از خشک شدن آن جلوگیری به عمل آورد.

48

کد خبر 1521384

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =