۰ نفر
۱۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۷
بیانیه تند تایوان علیه چین

ایسنا نوشت:دولت تایوان امروز (پنجشنبه) از چین خواست تا "قدرت را به مردم بازگردانده" و به جای خودداری از مواجهه با "معترضان دموکراسی‌خواه" در پکن بابت سرکوب خونبار ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آنمن، دست به "اصلاحات سیاسی واقعی" بزند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز جمعه سی و دومین سالروز مداخله نیروهای چینی برای خاتمه دادن به ناآرامی تحت رهبری دانشجویان در داخل و اطراف میدان تیان‌آنمن است. مقام‌های چین برگزاری هرگونه مراسم عمومی را منع کرده‌اند.

دولت تایوان در آستانه ناآرامی تیان‌آنمن در بیانیه‌ای گفت: پکن از ابراز تاسف از آنچه رخ داده یا تامل کردن در اشتباهاتش خودداری کرده است.

در این بیانیه‌ آمده است: ما ابراز تأسف کرده و طرف مقابل را به اجرای اصلاحات سیاسی مردم‌مدار، توقف سرکوب خواسته‌های دموکراتیک مردم و بازگشت قدرت به مردم در اسرع وقت دعوت می‌کنیم.

دولت تایوان با توصیف حزب کمونیست حاکم چین به عنوان "دیکتاتوری تک‌حزبی" اعلام کرد: سرکوب پکن در داخل و در هنگ‌کنگ مغایر با ارزش‌های جهانی و قوانین بین‌المللی است. آنها نه تنها تعارضات اجتماعی عمیق جامعه خود را عمیق‌تر می‌کنند و به دشواری اصلاح سیستماتیک می‌افزایند، بلکه خطر تعارض را ایجاد می‌کنند و بر امنیت و ثبات منطقه تأثیر می‌گذارند.   

دفتر امور تایوان در چین هنوز اظهارنظری نکرده است. تایوان معمولا در سالروز اتفاقات میدان تیان‌آنمن برای انتقاد از دولت چین استفاده کرده و از آن می‌خواهد تا با آنچه انجام داده، روبرو شود. روز جمعه، فعالان در تایپه مراسمی به مناسبت سرکوب تیان‌آنمن برگزار می‌کنند که بابت پاندمی کرونا بسیار کوچکتر از سال‌های پیش خواهد بود.

311311

کد خبر 1521690

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =