۰ نفر
۱۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۰:۰۰
بیایید از قهرمان لیگ قهرمانان اروپا الگو بگیریم

سرمربی تیم چلسی گفته که مالک این باشگاه را اولین بار در جشن قهرمانی این تیم در لیگ قهرمانان اروپا ملاقات کرده است.

چندی پیش، امیر حاج رضایی بزرگوار در گفت و گویی که با خبرآنلاین داشت، به نکته جالبی اشاره کرد. او گفت که نمی توان فوتبال ایران را با فوتبال اروپا مقایسه کرد اما می توان از بعضی نکات مثبت آن ها الگو گرفت.

همین چندشب پیش که تیم فوتبال چلسی توانست با شکست منچسترسیتی، قهرمان لیگ قهرمانان اروپا شد و توماس توخل توانست چند ماه پس از پذیرش سکان هدایت آبی های لندن، معتبرترین تورنمنت باشگاهی جهان را برای دومین بار به ویترین افتخارات چلسی اضافه کند. نکته جالب این قهرمانی در پس از جشن و صحبت های توخل اتفاق افتاد. جایی که سرمربی چلسی گفت که مالک این باشگاه یعنی رومن آبراموویچ را برای اولین بار از زمان حضورش در چلسی، در جشن قهرمانی این تیم و در چمن ورزشگاه دراگائوی پورتو ملاقات کرده است.

این سخن بدان معناست که در تمامی مراحل مربوط به اعطای پیشنهاد، مذاکره و عقد قرارداد میان باشگاه چلسی و توخل، آبراموویچ به عنوان عالی ترین مقام باشگاه حضور نداشته و این کار از طریق معاونین و وکلا و مشاورین باشگاه پیش می رفته. بازوهای اجرایی که قطعا در هماهنگی کامل با مالک و منافع باشگاه قرار دارند و آبراموویچ هم آنقدری به آن ها اعتماد دارد که لزومی نمی بیند تا در کار تخصصی آن ها دخالت کند.

نتیجه این تقسیم کار دقیق و درست که مبتنی بر شایسته سالاری و منافع جمعی است، این شده که چلسی در حال حاضر یکی از پرستاره ترین و با کیفیت ترین ترکیب های اروپا را در اختیار دارد و الان هم بر قله افتخارات این قاره ایستاده است.

حال این فضا را با آن چه که در فوتبال ایران جریان دارد مقایسه کنید. فوتبالی که مدیران باشگاه ها و اعضای هیئت مدیره، همه جا حضور دارند و هر هفته انواع مصاحبه ها و گفت و گوهای مکتوب و صوتی و تصویری را انجام می دهند و از تمرین تیم گرفته تا موقع جذب بازیکنان و سفر به شهرها و کشورهای دیگر، هیچ موقعیتی را برای مطرح شدن و حضور در مقابل دوربین ها و دخالت در امور ریز و درشت از دست نمی دهند.

شاید وقت آن رسیده است که الگوی موفق چلسی را در فوتبال داخلی خودمان پیاده کنیم و مدیران و مالکان، صرفا نقشی نظارت گر و سیاست گذار را ایفا کنند و اجرای عملی کار را به نیروهای متخصص و با تجربه ای بسپارند که در این حوزه تحصیل کرده اند و سابقه دارند. این اتفاق شاید نقش شخص اول باشگاه را در امور مختلف کاهش دهد اما در درازمدت قطعا باعث پیشرفت و موفقیت باشگاه خواهد شد.

254 251

کد خبر 1521729

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =