اعلام رنگ‌بندی جدید شهرها/ آهن‌ربایی شدن بدن پس از واکسن صحت دارد؟

امروز وزارت بهداشت رنگبندی جدید شهرها را اعلام کرد. بخش مهمی از اخبار کرونایی هم درباره شایعات مربوط به آهنربا شدن بدن انسان پس از دریافت واکسن کرونای چینی بود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امروز رنگ و وضعیت کرونایی جدید شهرها اعلام شد. بر اساس آخرین تغییرات در نقشه رنگبندی شهرستان‌های کشور ۱۶ شهرستان قرمز، ۲۰۱ شهرستان نارنجی و ۲۳۱ شهرستان زرد هستند. تعداد شهرستان‌های آبی صفر است.

آخرین رنگ‌بندی شهرهای کشور از نظر شیوع ویروس کرونا منتشر شد و بر این اساس ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۰۱ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۲۳۱ شهرستان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند. وزارت بهداشت با اعلام وضعیت قرمز کرونا در شهرستان‌های گناباد (خراسان رضوی)، امیدیه و هندیجان (خوزستان)، ایرانشهر، چابهار و نیک‌شهر (سیستان و بلوچستان)، پاوه (کرمانشاه)، بستک، بندرلنگه، بندرعباس، پارسیان، جاسک، حاجی‌آباد، رودان، قشم و میناب (هرمزگان) اعلام کرد: رنگ‌بندی شهرستان‌ها که از شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ اعمال می‌شود در اپلیکیشن ماسک منتشر شد.

امروز همچنین اعلام شد در شبانه روز گذشته ۱۷۰بیمار کووید ۱۹ در کشور جان خود را از دست دادند و همچنین در این بازه زمانی. ۹۶۵۷ بیمار دیگر نیز شناسایی شدند. بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا کنون ۴ میلیون و ۳۵ هزار و ۳۸۸ نفر دُز اول واکسن کرونا و ۵۳۲ هزار و ۹۲۹ نفر نیز دُز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۳۱۷ دُز رسید.

اعلام رنگ‌بندی جدید شهرها/ آهن‌ربایی شدن بدن پس از واکسن صحت دارد؟

از دیروز تا امروز ۱۳ خرداد ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۹ هزار و ۶۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۴۰۰ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۹۴۵ هزار و ۱۰۰ نفر رسید. متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۷۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۰ هزار و ۶۵۸ نفر رسید.

خوشبختانه تا کنون دو میلیون ۵۰۸ هزار و ۹۰۷ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. سه هزار و ۹۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. تاکنون ۲۰ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۶۲۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در بحث واکسیناسیون امروز اعلام شد بیش از 4 و نیم میلیون ایرانی واکسن کرونا دریافت کرده اند. آمار وزارت بهداشت حاکی از آن است که بر همین اساس، ۵۳۲ هزار و ۹۲۹ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۴ میلیون و ۵۶۸ هزار و ۳۱۷ دوز رسید.

محققان با تجزیه و تحلیل اطلاعات به دست آمده از تحقیقات قبلی در خصوص اجزای مختلف ژنوم ویروس کرونا توانستند بخش‌های پروتئینی کلیدی را شناسایی کنند که موجب تحریک واکنش بسیار قوی توسط سلول‌های ایمنی T در بدن انسان می‌شوند.

این یافته می‌تواند هدف جدید برای نسل بعدی واکسن‌های کووید ۱۹ باشد. این بخش‌های پروتئینی که با عنوان پپتید شناسایی می شوند، توسط بخش‌های ناشناخته‌ای از ژنوم ویروس کرونا رمزگذاری می‌شوند.

مساله پیامدهای تزریق واکسن کرونا هم بخش دیگری از اخبار امروز در حوزه کرونا را تشکیل می داد. بیشتر عوارض جانبی ناشی از تزریق واکسن خفیف هستند. برخی افراد به هیچ وجه عوارض جانبی را تجربه نخواهند کرد.

حتی حریرچی معاون کل وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: ایجاد حالت مغناطیسی در بدن پس از تزریق واکسن کرونا مبنای علمی ندارد.

اعلام رنگ‌بندی جدید شهرها/ آهن‌ربایی شدن بدن پس از واکسن صحت دارد؟

دکتر علیرضا محمودی راد رئیس بیمارستان ولیعصر(عج) هم بیرجند اظهار کرد: ماجرای آهنربا شدن بدن پس از تزریق واکسن کرونا نیز مانند دیگر ماجراهایی که در فضای مجازی مطرح می‌شود تنها یک ماجرای کذب بوده و واقعیت ندارد.

جهانپور رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت هم گفت: بدن برخی افراد می‌تواند کم و بیش فلزات بخصوص آهن را به خود جذب کند و این موضوع هیچ ربطی به واکسن ندارد. در این رابطه واکنش دکتر محمدرضا هاشمیان پزشک مشهور بیمارستان مسیح دانشوری به این شایعه شبکه های اجتماعی درباره آهنربا شدن بدن انسانها پس از دریافت واکسن چینی هم دیدنی است.

خبر مهم دیگری که در حوزه واکسیناسیون منتشر شده است درباره ورود هشتمین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به حجم ۱۰۰ هزار دوز امروز پنجشنبه با پرواز شرکت هواپیمایی ماهان به تهران است.

اخبار دیگر مرتبط با کرونا حکایت از سفر گسترده مردم به مقاصد گردشگری دارد. با وجودی که پلیس راهور می گوید جلوی ترددها را گرفته ولی اخبار می گوید مردم خودروی شخصی خود را در جاده ها به راه انداخته اند. در این رابطه رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: ممنوعیت خروج خودروها با پلاک بومی از شهرهای گروه قرمز و نارنجی و ورود خودروهای با پلاک غیربومی به این شهرها کماکان ادامه دارد.

در این رابطه مسوول سالن عملیات مرکز مدیریت راه‌ها گفت: دوربین‌های نظارت تصویری در حال حاضر ترافیک سنگین در محور هراز مسیر جنوب به شمال محدوده مشا و ترافیک سنگین در محور فیروزکوه مسیر جنوب به شمال محدوده دماوند نشان می‌دهد.

47231

کد خبر 1521775

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =