آقایان شورای نگهبان! کل پاسخ شما به مطالبه رهبری صدور این اطلاعیه نیم بند بود؟/ ظلم مضاعف شد

عصر ایران در یادداشتی نوشت: بعد از این سخنان، انتظار می رفت شورای نگهبان با اصلاح اشتباه و به تعبیر رهبری، "ظلم" خود، به "مطالبه" ایشان پاسخ دهد و با تایید صلاحیت لاریجانی (که درباره خانواده او گزارش های خلاف داده شده بود)، جفای صورت گرفته را "جبران" کند.

بعد از اعلام نتایج بررسی صلاحیت ها که با حذف عجیب علی لاریجانی همراه بود، این باور عمومی - درست یا غلط - شکل گرفت که جریانی در صدد است نتیجه مطلوب خود را بر انتخابات تحمیل کند. از این رو بود که دقیقاً بر خلاف همه دوره های قبلی که با نزدیک شدن به انتخابات، میزان مشارکت بالا می رفت، این بار نظرسنجی های معتبر نشان داد که بعد از اعلام صلاحیت ها، نرخ مشارکت کاهش هم پیدا کرده است!

>>>> بیشتر بخوانید؛

>>>> بیانیه شورای نگهبان بعد از تذکر رهبر انقلاب: گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورا موثر نبوده است

رهبر انقلاب امروز درباره رد صلاحیت ها اظهار داشتند: به بعضی از افرادی که صلاحیتشان احراز نشد، ظلم و جفا شد و به آنها یا خانواده‌هایشان که خانواده‌های محترم و عفیفی بودند، نسبتهای خلاف واقع داده شد که بعداً ثابت شد آن گزارشها غلط و خلاف است؛ بنابراین خواهش و مطالبه من از دستگاههای مسئول این است که مواردی را که گزارش خلاف واقع راجع به فرزند یا خانواده کسی داده شده، جبران کنند.

بعد از این سخنان، انتظار می رفت شورای نگهبان با اصلاح اشتباه و به تعبیر رهبری، "ظلم" خود، به "مطالبه" ایشان پاسخ دهد و با تایید صلاحیت لاریجانی (که درباره خانواده او گزارش های خلاف داده شده بود)، جفای صورت گرفته را "جبران" کند.

"رد صلاحیت"، گزارش خلاف، ظلم، مطالبه و جبران" ، ۵ کلیدواژه ای بودند که رهبری متعمدانه و هوشمندانه به کار بردند.

ساعاتی بعد اما شورای نگهبان یکی از عجیب ترین اطلاعیه های تاریخ خود را صادر کرد:

"در حین بررسی صلاحیت‌های داوطلبان ریاست جمهوری و پس از آن، در فضای مجازی و برخی رسانه‌ها با استناد به بعضی از گزارش‌های نادرست و غیرمستند در مورد برخی داوطلبان محترم و بستگان ایشان نسبت‌های نادرستی داده شده است.

شورای نگهبان ضمن تاکید بر حفظ حرمت اشخاص و محکوم نمودن هتک حرمت و حیثیت داوطلبان و خانواده‌های ایشان از کلیه رسانه‌ها موکدا می‌خواهد با توجه به محرمانه بودن بررسی صلاحیت‌ها در این شورا و با عنایت به اینکه در بررسی‌ها مجموعه‌ای از موضوعات، مستندات و مدارک مورد ارزیابی قرار گرفته و برخی گزارش‌های نادرست در نظریه نهایی شورای نگهبان موثر نبوده است، از گمانه‌زنی و استناد به امور غیرواقعی و نادرست اجتناب نمایند."

آقایان شورای نگهبان! کل پاسخ شما به مطالبه رهبری صدور این اطلاعیه نیم بند بود؟/ ظلم مضاعف شد

یک بار دیگر سخن رهبری و اطلاعیه شورای نگهبان را بخوانید. رهبری تصریح کردند که :

- در جریان رد صلاحیت ها، درباره برخی کاندیداها و خانواده های آنان گزارش های خلاف داده شده است.
- به برخی کاندیداها  ظلم شده است
- باید ظلم صورت گفته در رد صلاحیت ها، جبران شود.

حالا شورای نگهبان اطلاعیه داده که هیچ کسی بر اساس گزارش های خلاف رد صلاحیت نشده است. و لذا تغییری هم در نتیجه بررسی صلاحیت ها صورت نمی گیرد!

این که در پشت پرده چه می گذرد، بر ما مردمان عادی پنهان است ولی انصافاً کجای این بیانیه پاسخ به "مطالبه" صریح رهبری بود؟ وقتی رهبری تصریح می کنند به خاطر گزارش های خلاف واقع، به برخی کاندیداها ظلم شده است و باید جبران شود، پاسخش این است که خیر؛ کسی به خاطر گزارش خلاف رد صلاحیت نشده؟ 

آیا کسی هست که فارسی بداند و از این بیانیه شورای نگهبان، تمکین به دستور رهبری را متوجه شود؟ آیا کل مطالبه رهبری صدور این اطلاعیه نیم بند شورای نگهبان بود؟ آیا فقها و حقوقدانان شورای نگهبان واقعاً بر این باورند که با این اطلاعیه رفع ظلم کرده و جفای خود را "جبران" کرده اند؟!

اگر به جای اعضای کنونی شورای نگهبان، ۱۲ چهره اصلاح طلب حضور داشتند، حتماً تمکین بیشتری نسبت به مطالبه رهبری را شاهد بودیم و جای شگفتی است که مطالبه ای آن چنان آشکار که اتفاقاً از پشت بلندگو هم بود را با بیانیه دور از انتظارشان به محاق بردند.

به نظر می رسد، نه تنها رفع ظلم نشده، بلکه اتهامات مبهم بیشتری متوجه کاندیداهای مظلوم شده است چرا که اگر تا کنون افکار عمومی بر این باور بود که به خاطر سکونت فرزند در خارج کشور رد صلاحیت شده اند، اینک انواع اتهامات نامشخص و باز، متوجه آنهاست و این، یعنی ظلم مضاعف.

اینجاست که باید دردمندانه پرسید: شورای نگهبان! این تذهیون؟!

۲۷۲۱۵

کد خبر 1522086

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =