پشت‌صحنه مناظرات ۸۸ از زبان پورحسین/ احمدی‌نژاد و موسوی، بعد مناظره درگیری لفظی داشتند

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: با اعلام اسامی نامزد های سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری از سوی وزارت کشور عملا وارد مرحله تبلیغات شدیم، مرحله ای که نامزد ها در آن با ارائه برنامه و کارنامه اجرایی خود آمار رای های خود را افزایش می دهند.

همواره یکی از راه های تبلیغات موثر در انتخابات های ریاست جمهوری مناظره ها بوده‌اند، مناظره هایی که اولین سری آن  بین نامزدهای انتخاباتی در سال ۱۳۸۸ برگزار شد؛ امروز قرار است اولین قسمت مناظرات انتخاباتی ۱۴۰۰ به صورت زنده پخش شود، به همین دلیل گفت و گو مشروحی با رضا پور حسین مجری مناظرات انتخابات ریاست جمهوری  سال ۸۸ داشتیم.  

احمدی نژاد و موسوی بعد مناظره درگیری لفظی داشتند

رضا پورحسین مجری مناظرات انتخابات  سال ۸۸ درباره مناظرات انتخابات آن سال گفت: مناظره‌های سال ۸۸ به دو دلیل اهمیت پیدا کرد، یکی آنکه اولین مناظره در سطح نامزدهای ریاست جمهوری بود، دیگر آنکه شرایط اجتماعی سیاسی جامعه ایران به گونه‌ای بود که رویارویی فکری کاندیداها با هم دیدنی بود.

وی افزود: البته قبلاً مناظره‌ها درسطح نمایندگان کاندیداها برگزار شده بود، اما مناظره بین کاندیداها برای اولین بار در سال ۸۸ برگزار شد.

مجری مناظرات انتخابات سال ۸۸ با اشاره به پشت صحنه این مناظرات اظهار کرد: پس از مناظره‌ها کاندیداها سریعاً استودیو را ترک می‌کردند، تنها پس از مناظره میرحسین موسوی و محمود احمدی نژاد یک درگیری لفظی کوتاه بین این دو نفر اتفاق افتاد که البته زود تمام شد، قصد دارم محتوای این بگو مگوها را در کتابم بنویسم مورد دیگری در کل مناظرات سراغ ندارم.

پورحسین ادامه داد: قبل از مناظره بین کاندیداها قرعه کشی با حضور نمایندگان آن ها صورت می‌گرفت؛ این قرعه کشی جای نشستن افراد و شروع کننده بحث را مشخص می‌کرد، کسی که نفر اول صحبت می‌کرد سمت راست مجری می‌نشست و نفر بعدی تمام کننده بود؛ در نظر نامزدها نتیجه قرعه کشی خیلی مهم بود، البته من به آن‌ها حق می‌دهم، زیرا شروع کننده بحث می‌تواند زمین بازی را تعریف کند و دیگری را وادار کند در زمین نفر اول بازی کند در چند مورد این موضوع اتفاق افتاد یعنی نوع بحث شروع کننده تاثیر اساسی در روند مناظره گذاشت و نفر دوم  به انفعال کشیده می‌شد.

نمی‌توانستم در بحث مناظرات دخالت کنم

وی با اشاره به شرایط سخت مناظرات سال ۸۸ بیان کرد: وقتی عزت‌الله ضرغامی رئیس آن روزهای رسانه ملی با من صحبت کرد پیش بینی می‌کردم که شرایط سختی را پیش رو دارم، اما تا اینقدر را نه؛ شرایطی که به دلیل دو قطبی شدن جامعه اتفاق افتاده بود، این گفت‌وگوها را سخت‌تر می‌کرد، واقعاً فضای مناظرات سخت و بسیار حساس بود.

مجری مناظرات انتخابات ۸۸ سخت‌ترین مناظره را مناظره‌های احمدی‌نژاد دانست و تاکید کرد: سخت‌ترین مناظره ها، مناظره احمدی نژاد-موسوی، احمدی نژاد-کروبی و موسوی-کروبی بود؛ به نظرم اجرای من به دلیل اینکه مطابق با آیین نامه بود به خوبی صورت گرفت در این گفت‌وگوها کاندیداها در بیان خود آزاد بودند و مجری لازم نبود در بحث‌ها شرکت کند، چون ممکن بود دخالت مجری در روند بحث اختلال ایجاد کند؛ مجری علاوه بر تنظیم زمان صحبت کاندیداها تنها جایی که می‌توانست دخالت کند درباره نامزدهای غایب بود که طبق قانون باید تذکر می‌دادم و در مناظرات سال ۸۸ یک مورد اتفاق افتاد؛ البته منطق هم اقتضا می‌کند که دو نفر درباره هم و اندیشه‌های هم صحبت کنند و درباره نامزد غایب صحبتی نشود. این آیین نامه قبل از مناظره‌ها به نامزدها اطلاع داده شده بود.    

کتابم را درباره پشت صحنه مناظرات منتشر می‌کنم 

پورحسین درباره نگارش کتاب خاطراتی با محوریت مناظرات سال ۸۸ گفت: انشالله در ۱۴۰۱ کتاب خود را منتشر می‌کنم، البته شرح گفت و گوها قبلا منتشر شده است، اما قصد من تحلیل رفتار کاندیداها در قبل و حین مناظره هاست این تحلیل ناظر به روانشناسی اجتماعی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ریشه حوادث سال ۸۸ را می‌توان در مناظره‌های تلویزیونی نامزدها جستجو کردب ادامه داد: مناظره‌های سال ۸۸ تاثیر کمی در مسائل پس از انتخابات داشت، یادمان باشد که جامعه سیاسی ما قبل از مناظره‌ها به اندازه زیادی ملتهب شده بود، اتفاقاً تاثیر شرایط بیرونی بر مناظره‌ها بیشتر بود.

مجری مناظرات انتخابات ۸۸ ادامه داد: تلویزیون در مناظره‌های سال ۸۸ و ۹۲ و ۹۶ بهترین اقدام‌ها را انجام داده است، تلویزیون بهترین شکل را برای طرح آرا و اندیشه و برنامه‌های نامزدها فراهم ساخته اما نامزدها به خوبی از این فضا استفاده نکرده اند و بیشتر فضاهای هیجانی را دنبال کرده اند تا بحث های فکری ومنطقی.

اجرای حیدری برای مناظرات  ۱۴۰۰ خوب است

پورحسین رجال سیاسی ایرانی را اهل گفت و گو دانست و اظهار کرد: هوش سیاسی اجتماعی سیاسیون ما در حدی است که می‌توانند با هم بحث کنند، اما دو اشکال وجود دارد یا بهتر است بگویم دو مانع برای مناظره‌های مطلوب وجود دارد، یکی عدم رعایت آداب مناظره و گفت و گو و دوم دخالت هیجان در بحث‌های فکری سیاسی و اجتماعی؛ من فکر می‌کنم سیاسیون آداب تضارب افکار را می‌دانند اما عمل نمی‌کنند، چرا؟ چون مناظره‌ها فراوانی کمی دارد؛ نباید مناظره‌های جدی در جامعه حداقلی باشد. فضای گفت وگوهای جدید را باید گسترش داد و تعداد آن‌ها هم باید زیاد شود وقتی تعداد مناظره‌ها در سطح سیاسیون و درباره  موضوعات مختلف افزایش یابد فکر می‌کنم هیجان‌های ناشی از بحث کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا این پتانسیل وجود دارد که مناظره‌هایی به سبک مناظره‌های انتخاباتی آمریکا نظیر مناظره بایدن و ترامپ برگزار شود؟ گفت: پیشنهاد شما پیشنهاد خوبی است و قبلاً هم پیشنهاد شده است، نمی‌دانم چرا عملی نشده. این شکل حتماً لازم نیست که هر چهار سال اتفاق بیفتد؛ این مدل را در طول سال هم می‌توان اجرا کرد، من فکر می‌کنم مناظره کاندیداها در حضور طرفداران خود به شور و هیجان مثبت و نشاط سیاسی اجتماعی جامعه کمک خواهد کرد البته می‌دانید، که برگزاری چنین فضایی بسیار سخت است و به راحتی نمی‌توان آن را مدیریت نمود، اما برای جامعه ما لازم است البته این شکل در کشورهای دیگر به دلیل قوی بودن تحزب عملی می‌شود به همین دلیل اجرای آن در کشور ما سخت است.

مجری مناظرات انتخاباتی سال ۸۸ با اشاره به تفاوت مناظرات سال‌های ۹۲، ۹۶ با ۸۸،گفت: چون تعداد کاندیداها در سال ۹۲ و ۹۶ زیاد بود طبیعتا نمی‌توان با این تعداد مناظره یک به یک برگزار کرد، وقتی نامزدها نمی توانند  یک به یک با هم طرف شوند وقت زیادی برای به چالش کشیدن همدیگر ندارند، به همین دلیل مناظره‌های سال ۹۲ و ۹۶ شور و هیجان مناظره سال ۸۸ را نداشت.

پورحسین درباره مناظرات انتخاباتی پیش رو بیان کرد: قطعاً تلویزیون فضای خوبی را برای مناظره نامزدها فراهم خواهد ساخت، اما پیشنهاد می‌کنم چند برنامه درباره آداب مناظره در تلویزیون پخش شود؛ می‌توان در این برنامه‌ها نظرات و انتظارات مردم را از چگونگی مناظره‌ها مطرح کرد.

وی افزود: با توجه به شرایط اجتماعی سیاسی شخصیت مستقل و تجربه همچنان مرتضی حیدری را برای اجرای مناظره‌ها بهترین گزینه می‌دانم.

۲۳۲۳

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1522132

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 29
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۷:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  60 9
  امان از احمدی نژاد با آن دروغ هایش
 • مسعود IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  7 68
  دیگر هیچ وقت ملت رئیس جمهوری به پاکی و درستکاری و شجاع مثل آقای احمدی نژاد را نخواهند دید. این مسئله در آینده از فاکتورهای ضعیف دوران ما یاد خواهد شد همانند دکتر مصدق امیر کبیر و بسیاری از روشنفکران ما خواهد بود.
 • محمد IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  9 29
  مهر علیزاده باید رد صلاحیت شود
 • ه IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  6 4
  مجری سال ۹۶ خیلی ضعیف بود
 • IR ۰۹:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  20 3
  شما قطعا مزد زحمتی که برای دولت و رسانه آن زمان کشید گرفتید مبارکتان باشد
 • موسوی IR ۰۹:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  8 10
  کشور آمادگی آن مناظره ها را نداشت
 • ناشناس IR ۰۹:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  34 9
  مناظره باید علمی وبرنامه محور باشد . ولی مناظره های احمدی نژاد اصلاً بویی از علم واخلاق نداشت . ومتاسفانه فقط بی حیایی می کرد وتهمت می زد .و چون در اون مقطع حاکمیت هم پشتیبانی می کرد هر چه دهنش می اومد میگفت وهیچ برنامه ای نداشت .درحالی که خودش از همه بدتر بود ....
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  35 32
  شور وحال فقط با احمدی نژاد،مناظره مشارکت حداکثری،احمدی نژاد ،خادم ملت،بقیه رئیس ملت،...،
 • لامع IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  10 4
  بعضی ها انرژی منفی دارن این مجری کلا انرژی منفیه
 • شماسی IR ۱۰:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  15 4
  تمام مناظره های انتخاباتی ، کاندیدها همدیگر را یا دزد یا رانت خوار ویا خانواده همدیگر را دزد خطاب می کنند و در عجبم چرا مردم رای می دهند
 • محمدی IR ۱۰:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  39 12
  بعد از ۱۲ سال احمدی نژاد اعتراف کرد که حق با موسوی بوده ومردم هم این را میدانستند
  • رهگذر IR ۰۰:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
   1 6
   چرا چرت و پرتی میگی
 • علی IR ۱۰:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  4 9
  ... بااون مجری گری مزخرف عامل فتنه شد ..
 • محمدی IR ۱۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  9 9
  ایران از لحاظ فرهنگی اقتصادی سیاسی بسیار ضعیف تراز آمریکا است و نه جامعه کشش دارد و نه سیاسیون
  • همتی IR ۰۲:۲۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
   1 0
   متاسفم که به خاطر افکار بی ارزشت داری به کشور و مردمت توهین میکنی و میگی سطح پایین هستیم. امثال تو واسه اونور آبی ها خدمه خونشونم نمیتونین باشین چون به مملکت خودتون وفادار نیستین و قبول ندارین مردم خودتونو، به چاپلوسی و بزدلی قانعید و حتی اگه همه چی تونم بگیرن بازم کعبه آمال شما آمریکاست.
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  3 10
  واقعا ارزش مصاحبه را این آقا نداشت ...
 • یعقوبعلی رضائی IR ۱۱:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  28 2
  من در آنموقع گول لباس احمدی نژاد راخوردم بهش رای دادم.اما شهید رجائی کجا وایشان کجا وخیلی اشتباه کردم که بهش رای دادم.حضرت علی دیده راندیده گرفت.احمدی نژاد را اگر کسانی تحویل میگیرند بخاطر فقراقتصادی است .من خودم هم فقر اقتصادی دارم ولی متنفر ادبیات احمدی نژاد هستم.بخاطربه هدف رسیدن خودش به همه توهین میکند.
 • مهشید IR ۱۱:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  58 18
  زنده باد میرحسین موسوی
 • ناشناس IR ۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  9 2
  همیشه پشت صحنه فیلم ها خنده دارتره ..از تلویزیون باید بخواهیم پشت صحنه مناظره ها رو نشون بدن تا دراینروزهای تلخ وسرد و ... کمی بخندیم ...
 • ساده IR ۱۲:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  7 0
  چه سالی بود
 • Fashu Poshteh IR ۱۳:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  9 3
  1400 مناظره نداریم بلکه بهتر است بگوییم مباحثه
 • سعدی IR ۱۴:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  10 2
  آقای پورحسین شما ضعیف ترین مجری بودید که تلویزیون در عمر خودش از زمان تاسیس تاکنون داشته، شما بایستی مجری برنامه کودک یا ناشنوایان میبودی، فتنه و آشوب 88از همان مناظره شروع شد که مجریش تو بودی و صحنه گردانش ضرغامی
 • IR ۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  24 3
  احمدی نژاد یک‌ هتاک بی ادب و بد دهنه . که وقتی دهان به هتاکی وا می کنه .شخصیت بی تربیت خودشو معرفی می کنه . و ۱۰۰ در ۱۰۰ جریان فتنه ۸۸ مقصر همین احمدی نژاد بود .‌که برای رسیدن به ریاست جمهوری . دست به هر کاری زد ‌ . حتی دست گذاشتن روی عکس ناموس مردم .سرکار خانم زهرا رهنورد و با بگم بگم بچگانه . به ریاست جمهوری رسید ‌....
 • IR ۱۶:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  26 3
  رئیس جمهور انتخاب شده تمام، مناطره شو بیشتر نیس
 • IR ۱۷:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  8 3
  چرا مملکت نمیدین دس لاری جانی ایقد ناراحتین کم دزدی کردن بنده را خداها یکی میخا زیر بغلشون بگیره بلن شن
 • آسو IR ۲۳:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۵
  22 4
  یعنی مکار و حیله گر احمدی هاله است،میدونست رد صلاحیت میشه و میدونست انتخابات امسال تنور بسیار سردی خواهد داشت،اومد که رد صلاحیت بشه و تنور سرد انتخابات رو به نبودن خودش ربط بده مردم هم که آلزایمر و آی کی یو یادشان رفته چه خبر بود،
 • محسن IR ۰۱:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
  0 11
  نمی خواد سر و دست بشکنید یه روزی که می گن روز یوم الحساب همه در پیشگاه خدا حاضر می شن بعد بنالید ببینیم چی می گید فعلا تو این دنیا دیوار حاشا بلنده ببینیم اون دنیا چی در چنته دارین رو کنین شما معنی نمک خوردن و نمکدان شکستنو هم نمی دونین چه برسه بخواید در مورد دیگران اظهار نظر کنید آقای احمدی نژاد آگه بین مردم جایی نداره حداقل پیش خدا عزیزه پس تا یه روزی تو این دنیا هستین خوش بگذرونید که عقبی سختی پیش رو دارین اون دنیا همگیتون رو با چشم گریون و اشکبار رهسپار جهنم ابدی می کنن پس جمع کنین کاسه کوزه هاتون رو
 • IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
  1 0
  لطفا بین ریس جمهور های اسبق هم مناطره ب قرار کنید تا مطالب گفته شود وحقیقت را مردم بدانند که کمک زیادی می کند به رفع شبهاتی که در بین م دم ومسئولین وجود دارد
 • عبدالکریم IR ۱۴:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۶
  2 3
  این آقای احمدی نژاد با وقاحت تمام و پس از یارانه‌ی ۴۵ تومنی، گرانی و تورم رو از سالی ۱۵٪ کشوند به سالی ۱۰۰ تا ۲۰۰٪ و شد جاده صاف کن یکی مثل روحانی. در واقح ایشون قبح کار رو ریخت و نشون داد که ملت ما اگر زیربار تورم حتی کمر خم کنه، باز لام تا کام حرف نمی‌زنه و همه جور بدبختی رو به جون میخره. از حق نگذریم روحانی هم بدجور این بابارو روسفید کرد، علی برکت‌الله !!!