بازسازی زیست بوم‌ها، معیشت و سلامت انسان‌ها را تضمین می‌کند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری: همه‌ ساکنان زمین یعنی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان برای بقای خود به اکوسیستم‌های سالم وابسته هستند.

به گزارش خبرآنلاین از چهارمحال :  هم‌زمان با روز جهانی محیط زیست در سال ۲۰۲۱، به‌دلیل اهمیت مسئله‌ی ترمیم اکوسیستم‌های آسیب‌دیده، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ده‌سالِ پیش‌رو از سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۳۰ را به‌عنوان دهه‌ی «بازسازی اکوسیستم‌ها» نامگذاری کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری ضمن تبریک روز جهانی محیط‌زیست و با اشاره به موضوع امسال روز جهانی محیط زیست «بازسازی اکوسیستم‌ها»  گفت: همه‌ی ساکنان زمین یعنی انسان‌ها، حیوانات و گیاهان برای بقای خود به اکوسیستم‌های سالم وابسته هستند و به‌همین دلیل، روز جهانی محیط‌زیست در سال جاری به موضوع بازسازی اکوسیستم‌ها تمرکز دارد.

شهرام احمدی اذعان کرد: بازسازی اکوسیستم‌ها به‌معنای بازگرداندن آن‌ها و تنوع زیستی موجود در آن اکوسیستم به وضعیت سالم و طبیعی خود است.
وی گفت: فعالیت‌های انسانی مانند؛ انواع بهره برداری‌های ناپایدار، تخریب و تغییر کاربری اراضی، ایجاد آلودگی‌ها، برداشت بی‌رویه منابع و... می تواند تنوع گونه‌ای را از بین ببرد و روند طبیعی حیات زیست‌بوم را مختل کند اما حفاظت از ساختار و کارکردهای زیست بوم برای بقاء آن ضروری است.

 احمدی بازسازی اکوسیستم‌ها را بخش مهمی از ابزار حفاظت آنها عنوان کرد و ادامه داد: اکوسیستم‌هایی که می‌بایست حفاظت یا ترمیم شوند شامل انواع اکوسیستم‌های طبیعی ازجمله دریاها، اقیانوس‌ها، کوهستان‌ها، مراتع و دشت‌ها، جنگل‌ها، تالاب‌ها و رودخانه‌ها و انواع اکوسیستم‌های ساخته بشر ازجمله شهرها، روستاها، اراضی کشاورزی و باغی و تالاب‌های مصنوعی است.
 ‏
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری بیان کرد: «بازسازی اکوسیستم‌ها» هم‌زمان به‌نفع انسان، طبیعت و تنوع‌زیستی است، چراکه تنها با اکوسیستم‌های سالم می‌توان معیشت و سلامت انسان‌ها را افزایش داد، با تغییرات آب‌وهوایی مقابله نمود و از نابودی تنوع زیستی جلوگیری کرد.
وی تصریح کرد: همه‌ی ما در بازسازی اکوسیستم ها نقش مهمی داریم و هرکدام از ما با تغییر رفتار می‌تواند تغییر ایجاد کند.

احمدی تأکید کرد: دردهه‌ی «بازسازی اکوسیستم‌ها» با برداشتن گام‌های کوچک: "مطالعه چند سطر از مطالب مربوط به حفظ محیط زیست، خاموش کردن یک لامپ اضافه، برداشتن یک زباله از روی زمین، بازنگری در نحوه مصرف مواد غذایی، پرهیز از مصرف‌زدگی و مصرف بیش از حد (انرژی، غذا، لباس و …)، کاهش هدر دادن منابع، کاهش تولید ضایعات و مدیریت صحیح پسماندها، حمایت و حفاظت از تنوع‌زیستی و زیستگاه‌های طبیعی، آموزش و ترویج روش‌های زندگی پایدار و ... " تغییرات بزرگ ایجاد کنیم.

هر سال ۵ JUNE برابر با ۱۵ خرداد در سراسر جهان با عنوان روز جهانی محیط زیست گرامی داشته می‌شود.

۴۶

کد خبر 1522713

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =