۰ نفر
۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۵
چین پاسخ درخواست بایدن را داد

ایسنا نوشت: وزارت خارجه چین به مقاله جو بایدن که گفته بود، چین نباید در تعیین و توسعه قوانین مربوط به تکنولوژی جدید و تجارت جهانی شرکت داده شود، واکنش نشان داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در مقاله‌ای که توسط روزنامه واشنگتن پست منتشر شد، نوشت: در جریان سفر به بروکسل، با رئیس کمیسیون اروپا و رئیس شورای اروپا دیدار و درباره اینکه چطور آمریکا و اروپا می‌توانند با یکدیگر همکاری نزدیکی در زمینه چالش‌های جهانی داشته باشند، مذاکره خواهم کرد. ما تلاش می‌کنیم تا اطمینان پیدا کنیم که دموکراسی‌های بازار و نه چین یا هیچ کس دیگری، قوانین قرن بیست و یکم پیرامون تکنولوژی و تجارت را خواهند نوشت. ما هدف یک اروپای کامل، آزاد و در صلح را دنبال خواهیم کرد.

بایدن تاکید کرد: این به دموکراسی‌های پیشرو جهان بستگی دارد تا جایگزینی با استاندارد بالا را به جای چین به منظور ارتقای زیرساخت‌های طبیعی، بهداشتی و دیجیتال پیشنهاد دهند.    

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین در کنفرانس خبری طی امروز، دوشنبه گفت: چین توسعه مسالمت‌آمیز و همکاری متقابل مفید را رویکرد کلی برای کل جهان معاصر  و چشم اندازی مشترک برای تمام کشورها تلقی می‌کند. لذا تمام کشورها باید اهداف منشور سازمان ملل را تایید کرده و از سیستم جهانی به رهبری سازمان ملل و مشارکت در ایجاد روابط بین‌المللی دموکراتیک‌تر حمایت کنند.

این دیپلمات چینی اشاره کرد، رایزنی‌ها درباره امور جامعه جهانی باید با مشارکت تمام کشورها باشد و نباید فصل الخطاب منحصر به چند کشور خاص باشد.

ونبین بر لزوم ثبات جامعه جهانی در پایبندی به اصل شفافیت و شمولیت و رعایت اصل برابری در انجام رایزنی‌ها به دور از "ترسیم مرزهای ایدئولوژیک" یا دنبال کردن "سیاست توافقات" علیه کشورهای خاص یا اقدامی چند زائقه‌ای موقت تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین ابراز امیدواری کرد آمریکا با چین تعاملی بی‌طرفانه، عقلانی و به دور از مبالغه در تهدید چین و بزرگ‌نمایی آن داشته باشد و تلاش بیشتری برای ایجاد اعتماد متقابل و همکاری بین چین و آمریکا به منظور صلح،‌ ثبات و شکوفایی جهانی صورت دهد.

311311

کد خبر 1522939

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =