رأی همتی بالا رفت؛ رأی رئیس ریخت /زمان انصراف کاندیداهای پوششی از زبان یک اصولگرا

برنا نوشت: یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: طبق نظرسنجی ها تا امروز آرا همتی در حال رشد و آرای رئیسی در حال ریزش است.

جواد آرین منش، فعال سیاسی اصولگرا، در رابطه با فضای انتخاباتی در جامعه پس از مناظره اول کاندیداها اظهار کرد: از ابتدا قرار بر این بود که برخی کاندیداها صرفا برای پوشش رئیسی وارد فضای انتخابات شوند.

او افزود: به عنوان مثال قاضی زاده هاشمی و سعید جلیلی هیچ بنایی برای رقابت با رئیسی و باقی ماندن در فضای انتخابات ندارند. این افراد صرفا تا زمانیکه آرای رئیسی خرد نشود در فضا باقی می مانند و اگر ضرری برای رای او ایجاد کنند به زودی انصراف می دهند.

این فعال سیاسی اصولگرا خاطرنشان کرد: طبق نظرسنجی ها تا امروز آرا همتی در حال رشد و آرای رئیسی در حال ریزش است و رقابت بین این دو تنگاتنگ شده است. اگر به این شرایط برسیم قطعا انتخابات به دور دوم کشیده خواهد شد. به نظر می رسد با افزایش رقابت میان رئیسی و همتی مشارکت هم افزایش پیدا می کند البته که فضای مشارکت تا به الان حداقلی است.

مردم با «طرح وان» می‌توانند وارد بورس شوند

فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، در رابطه با "طرح سعید جلیلی برای حامل های انرژی تحت عنوان طرح وان" گفت: این طرح حدود شش ماه قبل از سوی سعید جلیلی طی یک نامه به رئیس مجلس ارائه و پیوستی هم به کمیسیون انرژی داده شد. از قبل با طرح آشناییت داشتم و به همین دلیل در دستورکار فوری کمیسیون انرژی قرار گرفت، با توجه به آنکه مشابه طرح در کمیسیون در حال بررسی بود، به دلیل جامع تر و کامل تر بودن، طرح اقای جلیلی را پذیرفتیم.

او به برنا گفت: البته اشکالاتی بر طرح وارد است و نیاز به کارشناسی های بیشتری دارد اما اکنون طرح در کمیسیون در دست اقدام بوده و طرح جالبی است که همه حامل انرژی را در برمی گیرد و نیاز به هماهنگی دستگاه های اجرایی دارد. آقای جلیلی برای این طرح از کارگروه های مختلف در دولت سایه کمک گرفته و طی جمع بندی، آن را به مجلس ارائه داده است. 

آرا همتی بالا رفت؛ رای رئیس ریخت /زمان انصراف کاندیداهای پوششی از زبان یک اصولگرا

فریدون عباسی بیان کرد: قرار است براساس این طرح به هر نفر یا هر خانوار مقداری انرژی سهمیه داده شود حال ممکن است این انرژی در قالب بنزین، نفت سفید و یا برق باشد، یعنی هر آنچه که از حامل های انرژی مورد استفاده قرار می دهند و نحوه استفاده از این حامل ها به اختیار خود فرد است. یعنی ممکن است یک نفر برق زیاد مصرف کند وسایل منزلش برقی باشد نه گازی، خوب این فرد مقداری یارانه حامل انرژی در کشور دریافت می کند. به دنبال واقعی کردن قیمت ها هستیم و به هر فرد یا هر خانوار یک مقدار مشخص انرژی سوبسید دار داده می شود که این قابل فروش است یعنی اگر مصرف نکند، می تواند در هر دوره آن را به فروش برساند و یا وارد بورس شود. 

او در پاسخ به این سوال که چه مقدار سوخت و یاحامل انرژی برای هر خانوار در نظر گرفته شده است و آیا با اجرایی شدن این طرح شاهد تغییر قیمت در حامل های انرژی خصوصا بنزین خواهیم بود، بیان کرد: تاکنون مقدار مشخصی در نظر نگرفتیم زیرا باید جوانب مختلف طرح سنجیده شود و نظر کمیسیون اقتصادی و اجتماعی اخذ شود، این طرح همانند کارت بنزین است اما باید بیشتر مورد بررسی قرار بدهیم. در مجموع طرح خوبی است و در آن همه حامل های انرژی در نظر گرفته شده و می تواند، جلوی قاچاق و مصرف زیاد را بگیرد و قیمت ها را واقعی و درآمد عمومی دولت را هم افزایش دهد.
بیشتر بخوانید: 

او افزود: با اجرایی شدن این طرح قیمت ها به سمت واقعی شدن می رود، بنا داریم مصرف سوخت برای همه بهینه شود و آئین نامه ها و استانداردهای سوخت را به تدریج اجرایی کنیم. اگر بخواهیم به مصرف درست انرژی بپردازیم، چیزی بین 10 تا 15 سال باید کار کنیم تا درصد خوبی از این را به نتیجه برسانیم. هنوز در بحث مقدار مصرف به یک کمیت نرسیده ایم، البته شاید آقای جلیلی کار را تمام کرده باشد چون این موضوع برای 5-6 ماه قبل بوده است که ما هم روی آن کار کردیم و پاسخ هایی داده ایم که مثلا نکات باید روشن شود مطمئنا، کارگروه هایی که ایشان داشته خیلی هم فعال بودند. اگر دولت آینده آقای جلیلی باشد مطمئنا این طرح زودتر به نتیجه خواهد رسید. به دنبال واقعی شدن قیمت ها و مطابق بر سقف درآمد مردم هستیم و به مردم، یارانه تجمعی داده خواهد شد

27215

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1523046

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =