سالیوان: دیدار با پوتین را پاداش نمی‌دانیم

فارس نوشت:«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر این که بین واشنگتن و مسکو اعتماد وجود ندارد، گفت که در صورت تداوم فعالیت‌های «مضر» روسیه، ایالات متحده پاسخ خواهد داد.

 «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر این که بین واشنگتن و مسکو اعتماد وجود ندارد، گفت که در صورت تداوم فعالیت‌های «مضر» روسیه، ایالات متحده پاسخ خواهد داد.

خبرگزاری رویترز در این خصوص گزارش کرد، یکی از خبرنگاران در نشست خبری با سالیوان با اشاره به نشست آتی «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه و «جو بایدن» رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا در ژنو اشاره کرد و در خصوص اعتماد بین دو رئیس‌جمهور پرسید: «چطور رئیس‌جمهور (آمریکا) می‌تواند به هر آن چه که ولادیمیر پوتین در این نشست می‌گوید، اعتماد کند؟ شما می‌گویید که قصد دارید بفهمید که او چه تفکری دارد و قرار است چه اقداماتی را در روزهای پیش‌رو انجام دهد. با توجه به آن که ولادیمیر پوتین قبلاً نام رئیس‌جمهور (آمریکا) را لکه‌دار کرده، چطور می‌توانید اعتماد کنید؟»

سالیوان در پاسخ به این سؤال با تأکید بر این نکته که رابطه دو کشور آمریکا و روسیه بر پایه اعتماد نیست، گفت: «ارزیابی یک رئیس‌جمهور دیگر ربطی به مسئله اعتماد کردن به آن‌ها ندارد و رابطه میان ایالات متحده و روسیه بر اساس اعتماد نیست بلکه رابطه‌ای بر اساس راستی‌آزمایی است، بر اساس رابطه شفاف‌سازی در خصوص انتظاراتی است که ما داریم و این که مشخص کنیم اگر انواع خاصی از فعالیت‌های مضر همچنان رخ دهد، از سوی ایالات متحده پاسخ داده خواهد شد».

مشاور امنیت ملی کاخ سفید با کم اهمیت جلوه دادن دیدار بایدن با پوتین گفت: «ما بارها و بارها روشن کرده‌ایم و امروز نیز مجدداً تأکید می‌کنم که ما دیدار با رئیس‌جمهور روسیه را پاداش نمی‌دانیم. ما این (دیدار را) به عنوان بخشی از دفاع از منافع و ارزش‌های آمریکا می‌دانیم».

سالیوان سپس این گونه ادامه داد: « جو بایدن علی‌رغم اختلافات کشور ما (با روسیه) با ولادیمیر پوتین دیدار نمی‌کند بلکه به واسطه اختلافاتی که کشور ما (با روسیه) دارد، با وی دیدار خواهد کرد. مسائل زیادی است که باید بر روی آن کار کنیم».

این دیپلمات آمریکایی در ارتباط با هدف رئیس‌جمهور آمریکا برای دیدار با همتای روس خود گفت: «این‌که در چشمان پوتین نگاه کنیم و بگوییم که ما چه انتظاراتی داریم و مواضع و اولویت‌های آمریکا چیست در حقیقت و از نظر ما جنبه مهم دیپلماسی روسیه و آمریکا است».

سالیوان سپس ادامه داد: «به دلیل آن که رئیس‌جمهور (ولادیمیر) پوتین نوع منحصر به فردی از یک رهبر خاص است، داشتن این فرصت برای برگزاری نشست با وی، به ما اجازه می‌دهد که این رابطه را مدیریت کنیم و به کارآمدترین شکل از ارزش‌های آمریکا دفاع کنیم».

311311

کد خبر 1523097

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =