۰ نفر
۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۰
واکنش پکن به طرح ضدچینی سنای آمریکا

فارس نوشت:کنگره ملی خلق چین ضمن مخالفت با اقدام مجلس سنای آمریکا در تصویب لایحه‌ای برای مقابله با آنچه «تهدید فناوری چین» خوانده، آن را نمایانگر توهم واشنگتن و ذهنیت جنگ سرد توصیف کرد.

کنگره ملی خلق چین امروز (چهارشنبه) خشم و مخالفت قاطع خود را با لایحه ضد چینی سنای آمریکا برای مقابله با آنچه تهدید فناوری چین خوانده شده، ابراز کرد.

پکن در واکنش به این اقدام، واشنگتن را دچار اختلال توهم توصیف و اعلام کرد این لایحه نشان می‌دهد که توهم پارانوئید خودپرستی آمریکا هدف اصلی نوآوری و رقابت را مخدوش کرده است.

به گزارش خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، کمیته امور خارجی پارلمان چین در بیانیه‌ای اعلام کرد این لایحه ذهنیت جنگ سرد را برجسته و مداخله در امور داخلی چین است. اعضای این کمیته همچنین از این لایحه ضد چینی به دلیل مخدوش کردن سیاست‌های داخلی و خارجی پکن انتقاد کردند.

هشتم ژوئن (دیروز) سنای آمریکا با ۶۸ رای مثبت به ۳۲ رای منفی، بسته قانونی را تصویب کرد که هدف از آن تقویت قابلیت این کشور برای رقابت با چین در حوزه فناوری اعلام شده و مجوز معادل تقریباً ۱۹۰ میلیارد دلار بودجه را برای تقویت فناوری و تحقیقات آمریکا تایید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تمایل برای اتخاذ موضعی سخت در مقابل چین یکی از معدود تمایلات مورد حمایت دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات در کنگره عمیقاً دوپارچه آمریکاست که با اختلاف بسیار کم تحت کنترل دموکرات‌ها قرار دارد.

این لایحه باید به تصویب مجلس نمایندگان آمریکا و سپس به دست جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برسد تا با امضای وی به قانون تبدیل شود.

دولت آمریکا همچنین اخیراً ۲۸ شرکت چینی را به فهرست سیاه سرمایه‌گذاران آمریکایی اضافه کرد. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با صدور دستوری اجرایی، این شرکت‌ها را به بهانه ارتباط با ارتش چین در فهرست سیاه قرار داد و با این دستور، شرکت‌های آمریکایی از مراودات تجاری با شرکت‌های مذکور منع می‌شوند.

در حال حاضر تنش میان آمریکا و چین به شدیدترین سطح خود از زمان عادی سازی روابط میان دو کشور در سال ۱۹۷۹ رسیده است. بخش عمده این افزایش تنش به دلیل اعمال تعرفه‌های سنگین بر روی کالاهای چینی است که از سوی دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا انجام شد و دو کشور را وارد جنگ تجاری کرد. علاوه بر این، با شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، ترامپ مدعی شد چین مقصر اصلی این اتفاق است.

ترامپ در راستای افزایش تخاصم علیه چین، مجموعاََ ۳۱ شرکت چینی از جمله «شرکت بین‌المللی تولید نیمه‌رسانا» موسوم به SMIC که بزرگترین تولیدکننده تراشه‌های الکترونیکی در جهان است را در فهرست سیاه آمریکا قرار داد. بر اثر این تحریم‌ها، این ۵۹ شرکت شرکت چینی دیگر نمی‌توانند به بازار تجهیزات و فناوری‌های امنیتی ایالات متحده دسترسی داشته باشند.

310 310

کد خبر 1523551

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =