بیانیه تروئیکای اروپایی از آخرین روند احیای برجام

ایرنا نوشت:دیپلمات‌های ارشد سه کشور اروپایی عضو برجام با صدور بیانیه‌ای در نشست شورای حکام اعلام کردند که به صورت فشرده با سایر اعضای توافق هسته‌ای ایران و آمریکا در تلاش هستند تا برجام را احیا کنند.

 در این بیانیه که از سوی کورین کیتسل سفیر و نماینده دائم انگلیس نزد سازمان‌های بین المللی مستقر در وین به نمایندگی از کشورش، آلمان و فرانسه قرائت و یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس منتشر شد به تعلل طرف‌های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی و فشار حداکثری آمریکا اشاره نشده اما از ایران خواسته شده تا از فرصت دیپلماتیک برای بازگشت به اجرای کامل این توافق در راستای احیای مزایای آن به سود همه استفاده کند.

در ادامه بیانیه تروئیکای اروپایی آمده است: ما به برنامه جامع اقدام مشترک هنگامی که به طور کامل اجرا شود و به سود منافع امنیتی همه ماست متعهد هستیم. از مذاکرات جاری وین هم با حضور تمام مشارکت کنندگان برجام و ایالات متحده آمریکا که روی تسهیل بازگشت واشنگتن به این توافق و بازگشت ایران به اجرای تعهداتش و احیای مزایای برجام متمرکز است حمایت و متعهد هستیم.

طرف‌های اروپایی نسبت به تدابیر جبرانی ایران در برجام ابراز نگرانی کرده و ادعا کردند که از ادامه عدول ایران از تعهدات هسته‌ای خود از جمله اقدامات انجام‌شده توسط این کشور از ژانویه ۲۰۲۱ نگرانند. این مسئله به گفته آنها از آن جهت تأسف‌آور است که برخی از این اقدامات زمانی انجام شده‌اند که همه طرف‌های برجام و ایالات متحده درگیر رایزنی‌های اساسی با هدف یافتن راه حلی دیپلماتیک جهت احیای برجام هستند.

در ادامه این بیانیه به تولید اورانیوم با غنای ۶۰ درصد اشاره و ادعا شده که این گام‌ها برای تولید سلاح اتمی حیاتی و منجر به کسب دانش غیر قابل بازگشت درباره تولید سلاح هسته‌ای شده است. تروئیکای اروپایی همچنین نسبت به محدودیت دسترسی بازرسان آژانس برای نظارت از برنامه صلح آمیز اتمی ایران ابراز نگرانی کرده و خواستار همکاری کامل تهران با آژانس در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت شدند.

اعضای اروپایی برجام ادعا کرده‌اند که محدود کردن دسترسی بازرسان آژانس، کار را برای اطمینان جامعه جهانی از اینکه برنامه اتمی ایران صلح آمیز بوده دشوار کرده است. در این بیانیه ادعا شده است که اعضای شورای حکام نسبت به تدابیر جبرانی ایران در برجام جداً نگران هستند.

تروئیکای اروپایی از ایران خواسته‌اند تا «ضمن توقف تمامی اقدامات مغایر با برجام و به عقب برگرداندن آنها فرصت دیپلماتیک گفت‌وگوهای وین را مغتنم شمرده و به پایبندی کامل تعهداتش در برجام بازگردد.»

311311

کد خبر 1523749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ابراهیم اعظمی مهرآباد IR ۰۲:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  7 9
  اگر واقعاً اروپای ها در صدد احیای برجام هستن چرا به کسی که از برجام خارج شده وبا زور گوی وقلدری آسایش ملت ایران را به گروگان گرفته حرفی نمی‌زنند ایران چندین بار اعلام کرده در صورت رفع کامل تحریم ها وراستی آزمایی به تعهدات خود عمل خواهد کرد چرا به ناقص برجام خرده نمیگیرد آنها نقص پیمان کردن نه ایران
 • شهنی IR ۰۳:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  5 6
  اگر این سه تا کشورمستقل بودن موقع خروج ترامپ از برجام با توجه به اینکه برجام به صورت قطعنامه شورای امنیت بوده و بقول خودشون امنیت جمعی ملل وجهان رو تامین می کرد با قطعنامه دیگری درهمین راستا ترامپ رو زمین‌گیر می کردن نه اینکه بی فتن دنبالش وازش حمایت بکردن
 • IR ۰۷:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  10 1
  تعلل هااروپا را گستاختر و طلبکار میکند
 • محمدرضاربیعی IR ۰۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  6 4
  شماحریف دغل بازیهای امریکاواروپانخواهید شداخرش کلاهی تاروی شانه های شما خواهندگذاشت
 • هادی IR ۰۷:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  7 4
  طبق چهارچوب قطعنامه آمریکا خسارت 4سال بدعهدیشوپرداخت کنه بعدآژانس توقع همکاری کنه
 • مهدی رنجبر IR ۰۸:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  6 1
  چرت گفتن این قضیه مثل چماغ هویج همه چی رومی خوان بگیرن هیچچی ندن. خودتون تحریمها را کامل بردارید به دلیل بدعهدی ایران راستی آزمایی بکنه بعد برگشت می کنه به قبل
 • مسعود بیات GB ۰۹:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  10 3
  اینهمه گفتگو باز هم از ایران خواسته شده اول شما بعد ما ،دوستان باز هم سر کاریم.
 • حسن IR ۱۰:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  8 3
  عجب نتایج مثبتی این مذاکرات برای ایران داشت و اصلا هم طولانی و فرسایشی نشد.
 • علی IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  9 1
  سلام این بیانیه دادن به درد عمه شان میخوره برگشت واجرای برجام این همه تعارف نمیخواد هیچ کدام از طرف های غربی۵+۱ اصلا به هیچ یک از مفاد برجام عمل نکردند که هیچ بلکه تحریم های جدیدی را علیه ایران وضع کردند حالا هم دست پیش میگیرند که پس نیفتند الان مشخص نیست که مسوولین ایران چرا باز به این غربی ها میخواهد اعتماد کند و ومیره تو جلسات به اسطلاح ۴+۱ شرکت کنه ایا میخواهند باز امتیاز بدند چرا از خاب غفلت مسوولین بیدار نمیشوند؟؟؟؟
 • علی IR ۱۳:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  2 12
  خجالت هم خوب چیزیه ،که اونم شماها ندارین . پدر همشونو ،باست درآریم ،که دیگه از این غلطا نکنن . فقط یه چیزی رو میدونم، و اونم : نبایستی به امریکا اعتماد کرد .
 • سید IR ۱۴:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
  6 8
  اروپا ییها غلط کرده اند و آمریکا هم هزار دفعه غلط کرده