۲ نفر
۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۵
قیمت هر شانه تخم مرغ اعلام شد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۵ هزار و ۲۰۰ تا ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان معادل شانه‌ای حداکثر ۳۱ هزار تومان است.

ناصر نبی پور با اشاره به اینکه قیمت تخم مرغ نسبت به هفته گذشته تغییری نداشته است، اظهار کرد: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۵ هزار و ۲۰۰ تا ۱۵ هزار و ۳۰۰ تومان معادل شانه ای حداکثر ۳۱ هزار تومان است.

وی با اشاره به اینکه گرانفروشی تخم مرغ در مغازه ها ارتباطی به مغازه داران ندارد، افزود: دولت قیمت مصوب تخم مرغ بر مبنای نرخ تمام شده تولید را باید محاسبه کند که متاسفانه مسئولان به رغم پیگیری های مکرر، نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند.

نبی پور از کاهش تولید تخم مرغ خبر داد و گفت: گرچه آماری و اطلاعاتی از افت تولید وجود ندارد، اما مرغدار ناگریز به کشتار مرغ با وزن بالای ۹۰ هفته است چرا که به گله با سن بالا نهاده تعلق نمی گیرد.

این مقام مسئول قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ را بالای ۱۸ هزار تومان اعلام کرد و افزود: با توجه به افزایش قیمت کارتن، شانه، ریز مغذی ها مرغداران با زیان در فروش رو به رو هستند.

وی قیمت کنونی هر کیلو ذرت در بازار سیاه را ۴ هزار و ۶۰۰ تا ۴ هزار و ۷۰۰ تومان و کنجاله سویا ۸ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در شرایط فعلی قیمت شانه و کارتن لحظه ای در حال افزایش است به طوری که قیمت کنونی یک کیلو شانه و تخم مرغ ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان است که از نرخ مصوب خود تخم مرغ بالاتراست.

قیمت هر شانه تخم مرغ اعلام شد

نبی پور تولید روزانه تخم مرغ را ۲ هزار و ۶۰۰ تا ۲ هزار و ۸۰۰ تن اعلام کرد و افزود: بنابر آمار سرانه مصرف تخم مرغ به ازای هر نفر ۱۱ کیلوست که با احتساب ۸۵ میلیون نفر جمعیت رقمی حدود ۹۰۰ هزار تن تخم مرغ در سال مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه بالای یک میلیون تن تخم مرغ در کشور تولید می شود.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ادامه داد: گر چه تولید تخم مرغ در ماه های تیر، مرداد، شهریور، مهر و آبان کم است، اما در آذر، دی، بهمن و اسفند به طور چشمگیری افزایش می یابد.

به گفته وی، علی رغم آنکه از فروردین ماه بارها به دولت، مجلس و مسئولان وزارت جهاد خواستار اصلاح قیمت مصوب شدیم، اما نرخ از آذر سال گذشته تاکنون تغییری نداشته است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار با بیان اینکه صادرات تخم مرغ کماکان در حال انجام است، گفت: بنابر آمار از ابتدای سال ۶ هزار تن تخم مرغ صادر شده است که به رغم تصویب کاهش تعرفه به ۲ هزار تومان، این موضوع محقق نشده است.

این مقام مسئول در پایان درباره آینده بازار تخم مرغ تصریح کرد: با توجه به آنکه از سیاست دولت جدید بی اطلاع هستیم، پیش بینی دقیقی راجع به بازار نمی توان داشت، هر چند با حذف ارز ترجیحی و نبود نقدینگی کافی برای مرغدار و مصرف کننده آینده روشنی پیش رو نیست، اما به طور کلی آینده بازار به سیاست و استراتژی دولت بستگی دارد.

۲۲۳۲۲۵

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1523942

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =