واکنش آمریکا به حضور ناو ایرانی در اقیانوس اطلس

ایرنا نوشت: سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در حالیکه مدعی آزادی ناوبری مبتنی بر قوانین بین‌المللی شد، گفت در صورت نقض این قوانین آماده پاسخ هستیم.

ند پرایس در نشست خبری روز پنج‌شنبه خود در پاسخ به سوالی درباره ناو ایرانی که در اقیانوس اطلس حرکت می‌کند، این ادعا را مطرح کرد.

وی افزود: ما گزارش‌های مطبوعاتی را در مورد این حرکت دیده‌ایم. آنچه که من از اینجا می‌گویم این است که ما آماده استفاده از اختیارات اجرایی خود از جمله تحریم علیه هر بازیگری هستیم که امکان ارائه مداوم سلاح توسط ایران به شرکا و نیابتی‌هایش را فراهم می‌کند. 

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: این نگرانی است که ما به طور گسترده در مورد ایران صحبت کرده‌ایم، حتی وقتی با متحدان و شرکای خود در ۱ + ۵ کار می‌کنیم تا بکوشیم برنامه هسته‌ای ایران را دوباره در یک جعبه قرار دهیم. 

پرایس اضافه کرد: در صورت تلاش برای انتقال هرگونه سلاح به شرکای خشن و نیابتی، ما فشارهای خود را ادامه خواهیم داد.

وی مدعی شد: اگر این تلاشی برای انتقال سلاح یا نقض تعهدات بین‌المللی آن باشد، ما آماده پاسخ خواهیم بود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به اینکه آیا دولت بایدن با این حضور ایران مشکلی ندارد، گفت: ما به نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین اعتقاد داریم. آزادی ناوبری چیزی است که ما برای خود و شرکای بین‌المللی از آن حمایت می‌کنیم. 

پرایس افزود: اما اگر ایران بخواهد انتقال اسلحه یا سایر مواد غیرقانونی را تحت تأثیر قرار دهد، آماده خواهیم بود که ایران را مسئول بدانیم و ما قبل از آنکه اتفاق بیفتد، آماده‌ایم آنچه را که می‌توانیم برای از بین بردن چنین فعالیتی انجام دهیم، به کار گیریم.

وی ادامه داد: نمی‌خواهم درباره اینکه مقصد این کشتی ممکن است کجا باشد، قصد آنها چه می‌تواند باشد، ایران چه چیزی در نظر دارد یا ندارد، صحبت کنم. اما اصل گسترده‌تر این است که آزادی ناوبری یک اصلی است که ما برای آن دفاع می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: این عنصری از نظم مبتنی بر قوانین است. این یک نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون است که به آن باور داریم، دفاع می‌کنیم و ارتقا می‌دهیم نه تنها برای اینکه آن برای ما مترتب است بلکه برای بقیه جهان هم صدق می‌کند.

23311
 

کد خبر 1524058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد فارغی IR ۲۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  آمریکا احساس خطر کرده از ایران ترسیده از دو کشتی ایرانی که تا کجا رفتند از این به بعد خبرهای بسیار نگران کننده برای آمریکا زیاد خواهد شد من جمله انتخابات ریاست جمهوری که خودشان مطمئن هستند وضعیت بطور کلی تغییر خواهد کرد انشاالله
 • ناشناس IR ۲۱:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  ای آمریکایی‌های غیرقابل اعتماد وبی وجدان این رابه خاطر داشته باشید اگر کوچکترین حرکت احمقانه ای داشته باشید ماهم درخلیج فارس و دریای عمان ازاختیاراتمان استفاده می کنیم وخوب بلدیم پاسخگو باشیم. پس حرافی بس دهنتون راببندید وکوچکترین حرکتی درجهت به خطر انداختن این کشتی‌های آرام وبی دردسر انجام ندهید که کارتون زار خواهد شد. به والله قسم
 • دادا عرب IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  0 0
  خاک بر سر امریکائی ها ازیک کشتی خالی ایران میترسید ان یک کشتی است حال اگر موشک مهدی بیاد بیرون سکته میکنید ترسوهای بزدل درباره کشتی های ما که در اقیانوس در حال حرکت است هیچ غلطی نمیتوانید بکنید اگر خططائی از شما سر بزنه نصف امریکا نابود شده پس مواظب باشید خطائی نکنید
 • کیوان IR ۰۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  0 0
  بی خود کرده