پدر بابک خرمدین اختلال سایکوپت دارد/ چرا مادر بابک خرمدین در قتل فرزندانش همراهی کرد؟

ایسنا نوشت: یک روانشناس با اشاره به اینکه پدر بابک خرمدین دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی و سایکوپت است، گفت: مهم‌ترین ویژگی این افراد خودشیفتگی بسیار بالا و پرخاشگری برآمده از آن است و جامعه و خانواده‌ها باید به این سمت پیش برود که خودشیفتگی و خودمحوری بچه‌ها را محدود سازند و کنترل کند.

مهدی خوریانیان در برنامه‌ای با عنوان «تحلیل پدیده فرزندکشی و قتل‌های خانوادگی» که به صورت پخش زنده در اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: تضمین سلامت فردی اعضاء جامعه بسیار اهمیت دارد. زمانی‌که افراد جامعه از سلامت خوبی برخوردار باشند سلامت جامعه نیز تضمین می‌شود. تصویر ذهنی که از جایگاه پدر و مادر داریم این است که آنها نزدیکترین و دلسوزترین افراد به فرزندان خود هستند و در خلوص آن هم شکی نیست ولی با این اتفاقات تناقضی بین تصویری که ما از نقش پدری و مادری داشتیم پیش آمده است. 

وی افزود: این اتفاق رعب‌آوری و غافلگیری زیادی داشت. در همان ابتدا اظهار نظری از سوی قوه قضاییه صورت گرفت که بیشتر باعث نگرانی و اضطراب در بین مردم شد. این‌که عنوان شد پدر بابک خرمدین از سلامت روان برخوردار است باعث شد خیلی از آحاد جامعه شوکه شوند که چطور چنین فردی با چنین عملی از سلامت روان برخوردار است. 

خوریانیان بیان کرد: رفتار، فکر و هیجانی را بیماری روانی می‌گویند که چهار ویژگی داشته باشد؛ یک اینکه این رفتار بدکارکردی داشته باشد. مورد دوم رنج و پریشانی روانی است؛ به عبارتی اختلال روانی برای کسی که دچار آن شده است رنج به وجود می‌آورد. فکر، رفتار و هیجان فرد مبتلا به بیماری روانی از متوسط افراد جامعه انحراف دارد. یکی دیگر از علائمی که جزو اختلال روانی می‌دانند زمانی است که رفتار، تفکر یا هیجان فرد برای خود آن شخص یا دیگری خطرناک و تهدیدکننده است.

این روانکاو با بیان اینکه از منظر فروید سلامت روان یک افسانه است، گفت: از دیدگاه فروید تمام افراد روی کره زمین تا حدی دچار اختلالات روانی هستند. فقط فروید سه شاخص کاربردی بیان می‌کند و می‌گوید افرادی که می‌توانند کار کنند، عشق بورزند و روابط صمیمانه بدون اضطراب داشته باشند و از ته دل، آزادانه و سخاوتمندانه بخندند این سه گروه از افراد از اختلال روانی خیلی کمتری برخوردارند؛ به عبارتی کسی که سه ویژگی کار کردن، ابراز صمیمیت و آزادانه خندیدن را داشته باشد از اختلال روانی کمتری برخوردار است. 

وی افزود: روانکاوی درخصوص ناخودآگاه افراد صحبت می‌کند. ناخودآگاه بخش ناهشیار مغز است که ما به آن آگاه نیستیم، حتی نحوه راه رفتن و نگاه کردن و بسیاری از رفتارهای ما برآمده از ناخودآگاه ما است. ناخودآگاه ما در هنگام تولد شکل می‌گیرد. در دوران کودکی کامل می‌شود و تاثیراتش را در تمام شئون زندگی فرد می‌گذارد. 

عدم احساس گناه و پشیمانی یکی از خصلت‌های بارز افراد سایکوپت است

خوریانیان با بیان اینکه اکبر خرمدین (پدر بابک خرمدین) دارای اختلال شخصیت ضد اجتماعی و سایکوپت است، گفت: از قاتل می‌پرسند آیا از این اتفاق پشیمان نیستی؟ آیا کابوس نمی‌بینی؟ و او پاسخ می‌دهد که «من عذاب وجدان و احساس گناه ندارم پس کابوس هم نمی‌بینم. فردی که من از بین بردم یک شخص فاسد بوده است». عدم احساس گناه و پشیمانی یکی از خصلت‌های بارز افراد سایکوپت است. این گروه افراد نارسیست و خودشیفته و خودمحور هستند. این افراد به شدت نیازهای شخصی خودشان برای‌شان مهم است و اصلا به این فکر نمی‌کنند که یک فرد دیگر می‌تواند شخصیت و هیجان متفاوتی داشته باشد. این افراد به شدت خودمحورند. 

وی افزود: افراد سایکوپت رفتارهای تکانشی دارند، بدون اینکه به عواقب کارشان فکر کنند و کاری می‌کنند بدون اینکه پیامد آن را ببینند. آنها به شدت زودرنج هستند و تاب تحمل صحبت‌های مخالف را ندارند و به شدت تحریک‌پذیرند و سریعا رفتار پرخاشگرانه و خشمگینانه دارند. اکبر خرمدین در اختلاف احتمالی که با خانواده دارد از نهادی کمک نمی‌گیرد، خودش کارش را انجام می‌دهد و کسی را که آرامش او را به هم بزند به راحتی حذف می‌کند.

این مدرس دانشگاه فردوسی عنوان کرد: بنده اصل و ملاک را اعمال این فرد و قتل‌هایی که انجام داده، اظهارات دوست آرزو و خانواده فرامرز و همینطور صحبت‌های دانشجویان آقای بابک خرمدین قرار می‌دهم و این منابع را معتبر می‌دانم و صحبت‌های من بر پایه اظهارات اکبر خرمدین نیست زیرا این شخصیت‌ها دروغگوهای قهاری هستند. افراد سایکوپت بسیار فریبکار و مکار هستند و جاذبه سطحی ایجاد می‌کنند. صحبت‌های آنها بسیار فریبنده است و با کلام‌شان دیگران را فریب می‌دهند؛ بنابراین صحبت‌های اکبر خرمدین هیچ ارزشی ندارد. 

خوریانیان ادامه داد: حال سوال اینجاست چرا مادر این فرزندان با قاتل همدست بوده است؟ افراد سایکوپت با فریب، مکر و بازی دادن احساسات طرف مقابل می‌توانند یک نفر را شریک و همراه خود سازند. این افراد می‌توانند با همین ویژگی فریبکارانه از دیگران بهره‌کشی و آنها را استثمار کنند. در مصاحبه‌ای می‌شنویم که دوست آرزو می‌گوید اکبر خرمدین دخترش را آزارجنسی می‌داده و مادر باوجود اینکه مطلع بوده آرزو را دعوت به سکوت می‌کرده است.

وی افزود: یکی از خصلت‌های اختلال شخصیت ضداجتماع این است که این افراد بسیار فریبکار هستند و دیگران را با دروغ و دغل همراه خود می‌سازند و دم به تله قانون نمی‌دهند و دیگران را مجرم می‌کنند. افراد سایکوپت از دیگران بهره‌کشی می‌کنند. ممکن است خیلی از سیاسیون انسان‌های سایکوپت باشند. در طول تاریخ افرادی مثل هیتلر کسانی که کشتار وسیع انجام می‌دهند و همینطور افرادی که بدون حد و مرز از دیگران بهره‌کشی می‌کنند نمونه بارزی از شخصیت‌های سایکوپت هستند.

خوریانیان ضمن بیان اینکه تاریخ ما ماجراهایی درباره والدکشی و فرزندکشی وجود دارد، گفت: ما در ادبیات و تاریخ، قصه و مثل و داستان درخصوص فرزندکشی و والدکشی کم نداریم. در ابتدای تاریخ که قانون و سامان اجتماعی درکار نبود این موارد را بسیار داشتیم، حتی در حیوانات نیز این مورد وجود دارد که مثلا مادری فرزند خود را می‌کشد. 

این مدرس دانشگاه افزود: همانطور که گفتیم مهم‌ترین ویژگی این افراد خودشیفتگی بسیار بالا و پرخاشگری برامده از آن است . جامعه و خانواده‌ها باید به این سمت پیش برود که خودشیفتگی و خودمحوری بچه‌ها را محدود سازد و کنترل کند. ما نیازمند آموزش مخصوصا درمورد نحوه کنترل خشم هستیم. هرچقدر خودشیفتگی بالاتر باشد، پرخاشگری نیز بیشتر می‌شود و بایستی ساختار حقوقی به سمتی برود که وخامت این عمل هرچه بیشتر مشخص شود.

۲۳۵۲۳۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 1524214

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 23
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بهرام IR ۲۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  65 14
  سلام باتشکر از صحبت های ارزشمند شماروانکاو محترم
 • الی IR ۲۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  43 20
  والا آدم میمونه چی بگه...
 • بهمن IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  82 10
  برپدرهرچی روانی دیوانه سایکوپت سادیسم مردم آزارلعنت که باعث درد ورنج دیگرانن
 • دانا IR ۲۱:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  78 11
  اون مادر چگدنه همراهی کرده.میتونیم یک خراش روی بدن بچه مون ببینیم .چطور پسرخود رو مثله کرده. وای برمن خدایا .باورش غیر ممکنه
 • شیوا DE ۲۱:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  37 12
  جالب وتقریبا واقعی
 • IR ۲۱:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  41 9
  چطور میشه انسانهای همنوع خوار رو تشخیص داد،؟؟؟؟
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  73 9
  خدا نگذره ازاین باباو مادر اینها سه تا دست گل رو تکیه تیکه کردن مخصوصا اون مادر مام مادر بودیم همه وجودمونو گذاشتیم برای اولاد
 • DE ۲۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  107 8
  اصلا چرا هنوز این پیرمرد زندس میخاین یه چن تای دیگرو هم بکشه
 • برزو IR ۲۲:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  جانعه ما به طرف افراطی شدن رفته توشهربادستفروش سیلی به صورت زن میزنن ومامورقانون دخترمردم راازروسکو به پایین پرت میکند نماینده مجلس سیلی به صورت سربازمیزنه و اسید میپاشن رومردم امام جنعه میگه هردختر توشهر دوچرخه سوار شد اسید بپاشید روش و بزنیداون روله بکنید دیگه مخوای جامعه چطورباشد
 • سروش IR ۲۲:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  51 13
  سلام بسسار متن عالی و مفیدی بوود بسیارتشکرازروانشناس محترم آقای خورانیان عزیز وسایت خوبتون یاعلی
 • مانا IR ۲۲:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  حالا روانشناسای خبره مثل گربه هی خاک بریزید روی جنایت پدرها! اگر حکم اعدام اجرا بشه دیگه غلط بکنه پدری دست به این کار بزنه! پدر من تمام عمر ۳۸ ساله ام با جاقو ما رو تهدید کرد تا آخر مرد و تا ازین کابوس نجات پیدا کردیم هیج والدینی حق فرزتد کشی ندارد مگه بچه ها حیوان اسیر دست آنها هستند؟ با این قانون های شل آبکی اکثر پدرها نقشه قتل بچه هاشونو در ذهن می پروند. بیچاره زن ها بیچاره دخترها. بیچاره پسرها!
 • بیژن IR ۲۳:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  الان ما یه برادر تو خونه داریم مصرف شدید شیشه داره و مادرم و خواهرم و من و کلا داره عذاب میده و چند بار بخاطره توهم شدید..چرت پرت گوی دعوامون شده که باعث شده مادرم چند بار تا حد سکته برسه حتی چند بار به پلیس تماس گرفتیم و مشکلاتمون و بهشون گفتم هرباره زیرشو میکشن یبارم که با سروصدا به پلیس تماس گرفتیم.. پاسگاه کناره در شهر مرودشت..لطف کردن و راهنمایم کرد که.. اقااا!!! ما نمیتونیم برای دعواهای خانوادگی اقدامی کنیم.. هرموقع برادرت مادرت یا خواهرت یا خودت و کشت یا سر برید بعد ما اقدام میکنیم. حتی مادرم راضی به شکایت کردن از برادرم شد. ولی پاسگاه کناره دوباره لطفشون و بهمون رسوندن و آب پاکی ریختن رو دستمون که برای این جور چیزای سردستی به پاسگاه مراجعه نکنید هرموقع اتفاقاتی مثله مرگ و میر و قتل و دزدی از نو قبیله پیش آمد خبرم ن کنین... اره کلانتری کناره.. برادرم ن آسایش کون و دزدیده.. اره آینده خانواده و بچهاشو کشته..اره خوابمون و ازمون گرفته.. لامصبا!!!
 • شهروند ایرانی IR ۲۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  55 15
  تا بود گفتید پدرش مشکل روانی نداره . حالا میگین فلان و مشکل شخصیتی و سایکوپت داره ؟ کشتید و . . . ولمون کنید بابا ....
 • IR ۲۳:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۱
  57 20
  زنده زنده گوششان را ببرید ودر بیابان رهایشان کنید تا طعمه کرکسها شوند
 • بهار IR ۰۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  28 15
  چگونه می توان جلوی خودشیفتگی بچه ها را گرفت؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
 • جافر IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  این روانشناس نیست نمی‌داند فرزندانی که از ماهواره تغذیه می‌کنند فیلم های غربی اععم از پورن، ترسناک وووووو چگونه باعث شخصیت متغیر فرزندان می‌شود خلاصه کلام زیاد پدرانی را می‌شناسم که می‌گویند کاش بچه نداشتیم یا کاش این بچه میمرد یا اگر ببچه ام بمیرد اشکم نمیاد، اندکی بچه های امروز بچه هایی اند که نفرت را در والدین به اوج میرسانند
 • مهربانو IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  63 27
  باباشو ول کنین بیاد این دختر دیگشم بکشه راحت شیم خانواده روانی همشون دیونن ۳ انسان کشته شدن دختر پروتراز پدرشون ادعای ابرو میکنه بی ابروها ترس تو مردم انداختن بازم رو دارن بی زندوبارها
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  72 38
  اگه پدرش مریضه مادرشم مریض بودمهرمادریش کجا بودایرانیها خودشون داعشن پس درموردداعش چیزی نبایدبگن وقتی یک مادر ایرانی مادربودن را زیرسوال میبرد از بیگانگان نبایدانتظاربیشتری داشت
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  28 10
  تاریخ خواهدوَشت
 • پریناز IR ۰۰:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  32 17
  اینادروغند برای تبریه او
 • یکی IR ۰۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  38 11
  خدا به داد ما برسد با اکبر خرمدین هایی که با این شیوه تربیتی تک فرزندی و رفاه سالاری تحویل اجتماع خواهند شد
 • سارا IR ۰۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  57 12
  تااین سن بچه ها رسیدن بعد اختلال شخصیت پیداکرده؟من همچین آدماییو نمیتونم درک کنم
 • IR ۰۱:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۲
  68 11
  لعنت ب همچین شیطان پست وپلیدی