واکسیناسیون دانشجویان تا انتهای پاییز/ روند کرونا در کشور نزولی است

علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا امروز با اشاره به اینکه روند کلی شیوع کرونا در کشور از نظر موج بیماری نزولی است،گفته کسانی که نوبت دز دوم واکسن آنها رسیده است نگران نباشند؛ چرا که تا آخر این هفته یا تا هفته آینده واکسیناسیون دز دوم را انجام می‌دهیم.

به گزارش خبرآنلاین، آنطور که روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرده، طی شبانه روز گذشته در کشور ۷هزار و ۴۴۴ بیمار کووید ۱۹ شناسایی شدند و متاسفانه ۱۱۵ بیمار نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست دادند.

این آمار درحالی امروز اعلام شد که با توجه به انتخابات پیش رو و نگرانی‌هایی که درباره کرونا وجود دارد، ستاد انتخابات کشور با همکاری وزارت بهداشت پروتکل های بهداشتی برای برگزاری انتخابات در شرایط وجود بیماری کرونا را تهیه کرده است تا سلامت رای دهندگان و مجریان انتخابات حفظ شود.

اما علیرضا رییسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه روند کلی شیوع کرونا در کشور از نظر موج بیماری نزولی است،گفته کسانی که نوبت دز دوم واکسن آنها رسیده است نگران نباشند؛ چرا که تا آخر این هفته یا تا هفته آینده واکسیناسیون دز دوم را انجام می‌دهیم. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به روند واکسیناسیون در کشور افزود: فاز اول واکسیناسیون شامل کادر بهداشت و درمان انجام شده ضمن اینکه واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال، ۷۵ سال و ۷۰ سال صورت گرفته است؛ همچنین بدعهدی برای دریافت واکسن داشته‌ایم؛ به طوری که قرار بود ۳ میلیون دز واکسن دو هفته پیش به دست  ما برسد که نرسیده اما به احتمال زیاد در این هفته خواهد رسید.

او همچنین با تاکید بر این‌که ما باید اصل را بر آغاز آموزش حضوری بگذاریم و در مسیر تهیه ابزار، در خصوص واکسن نیز شرایط خود را مورد بررسی قرار دهیم، خاطر نشان کرد: در خصوص واکسیناسیون دانشگاهیان، ما می‌توانیم در مردادماه جاری ۲۰۰ هزار نفر یعنی مجموع اساتید، اعضای هیأت علمی و کارکنان دانشگاه‌های وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد را واکسینه کرده و در ادامه در شهریور ماه جاری ۵۰۰ هزار نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان داشت: این تعداد در حوزه دانشجویان در مهرماه به یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت و در آبان ماه نیز یک میلیون نفر دانشجو را واکسینه خواهیم کرد. در ادامه از تعداد مجموع دانشجویان، هر تعداد که واکسینه نشده بودند، در آذر ماه واکسینه خواهند شد. برنامه‌ریزی و اولویت‌بندی دانشگاه‌های کشور در خصوص بازگشایی باید بر اساس اعداد اعلامی باشد که در نهایت تا انتهای فصل پاییز واکسیناسیون کلیه دانشجویان در کشور را خواهیم داشت.

واکسیناسیون دانشجویان تا انتهای فصل پاییز/ روند کرونا در کشور نزولی است

شیوع کرونا درحالی ادامه دارد که یک کارشناس ترافیک و معاون پیشین پلیس راهور تهران بزرگ به تشریح اولویت‌های ضروری برای دولت و مدیریت شهری آینده در حوزه ترافیک و ایمنی حمل و نقل پرداخت و تاکید کرد که با پایان کرونا، شهرها با معضل جدی ترافیک روبه‌رو خواهند بود. جبارزاده چالش دیگر را مدیریت تقاضای سفر دانست و گفت: یکی از چالش‌ها و مشکلاتی که امروزه با آن مواجه هستیم، افزایش تقاضای سفر در کل کشور به ویژه کلان شهرها است. تقاضایی که منجر به ایجاد ترافیک سنگین در برخی از ساعات و معابر می‌شود. این مساله همیشه دغدغه مدیران بوده اما تا کنون هیچ اقدام علمی در خصوص کاهش تقاضا صورت نپذیرفته است. آمارها حاکی از آن است که روند تقاضای حمل و نقل رو به فزونی بوده و اگر اقدام موثری در این خصوص به عمل نیاید به زودی و به ویژه با حل مشکل کووید ۱۹ ، معابر شهری ما تبدیل به پارکینگی از خودروها شده و علاوه بر افزایش نارضایتی شهروندان، افزایش آلودگی هوا و صوتی را نیز در پی خواهد داشت.

اما آنطور که جانشین پلیس راهور ناجا خبر داده، محدودیت تردد شبانه فارغ از رنگ بندی در تمام شهرها اعمال می‌شود.  سردار حسینی اعلام کرد: ممنوعیت سفر به استان‌های شمالی کشور اعم از گلستان، گیلان و مازندران فارغ از رنگبندی کرونایی اعمال می شود. او گفت: ممنوعیت خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به این دسته از شهرها اعمال شده و متخلفان جریمه یک میلیون تومانی تردد به شهر قرمز و ۵۰۰ هزار تومانی سفر به شهر نارنجی را دریافت خواهند کرد.

در آخر، بنابر اعلام روابط عمومی سازمان انتقال خون، تزریق واکسن کووید ۱۹ هم بسته به نوع آن می تواند با دوره معافیت از اهدای خون همراه باشد. افرادی که تحت واکسیناسیون کووید ۱۹ از نوع آسترازنکا و یا اسپوتنیک قرار گرفته‌اند، می توانند ۲۸ روز پس از دریافت واکسن جهت اهدای خون مراجعه کنند و این در حالی است که تزریق سایر انواع واکسن کووید ۱۹ از جمله بهارات، سینوواک، سینوفارم، فایزر، مدرنا و برکت منعی برای اهدای خون ندارد و داوطلبین اهدای خون می توانند پس از بهبودی واکنش های اولیه به واکسن از جمله تب، درد عضلانی ضعف و بیحالی، جهت اهدای خون به مراکز اهدای خون سازمان انتقال خون ایران مراجعه کنند.

۲۳۵۲۳۵

کد خبر 1524605

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =