بلینکن در واکنش به خبرسازی روزنامه واشنگتن پست درباره ایران و روسیه:هیچ مسئله یا منافع دیگری را با توافق هسته‌ای معاوضه نمی کنیم

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا در گفت‌و گویی با مطرح کردن این که پیش از دیدار رئیس جمهور این کشور با همتای روسی اش درباره موضوع فروش ماهواره پیشرفته روسی به ایران اظهار نظر نمی کند، به موضوع پیشرفت برنامه هسته ای ایران پرداخت.

به نقل شبکه سی. بی. اس، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با این شبکه در برنامه Face the nation، در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با توجه به گزارش واشنگتن پست مبنی بر این که روسیه قرار است یک سامانه پیشرفته ماهواره ای به ایران بفروشد، در روابطش با روسیه آنها را تنبیه خواهد کرد یا به همکاری آن‌ها در مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین احتیاج دارد، توضیح داد: اول از همه، وقتی بحث مذاکرات هسته ای مطرح است، ما هیچ مسئله یا منافع دیگری را با توافق هسته‌ای معاوضه نمی کنیم. مذاکرات جایگاه خودش را دارد. بنابراین شفاف خواهم گفت. دوما، من جلوتر از رئیس جمهور پیش نخواهم رفت. احتمال می دهم که او درباره این موضوع ظرف چند روز آینده با رئیس جمهور پوتین صحبت کند. دیدار رئیس جمهور با رئیس جمهور پوتین بی ارتباط با امور جاری دنیا نخواهد بود.

وی ادامه داد: رئیس جمهور از نشست G۷،  نشست ناتو و نشست رهبران اتحادیه اروپا بازخواهد گشت. جمعا، وقتی ما همه ی دموکراسی های جهان را کنار هم قرار می دهیم، یک قدرت باور نکردنی نظامی، اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک ایجاد می شود. یک نظرسنجی بزرگ نشان داد که در این کشورها اعتماد به رهبری آمریکا، یعنی رهبری رئیس جمهور بایدن ۷۵ درصد است. از ۱۷ درصد سال گذشته به این میزان رسیده است. بنابراین، ما الان در جایگاهی قرار داریم که نتیجه دوباره قدرت گرفتن رهبری آمریکا برای همکاری و متحد کردن تمامی این کشورها برای هدف مشترک است، از جمله در زمینه سر و کار داشتن با چالش هایی از جانب روسیه و چین. 

بلینکن در ادامه در پاسخ به این سوال که بازگردانی دانشی که ایران در مدت کاهش تعهدات هسته ای اش کسب کرده به حالت اولیه چطور امکان پذیر است، گفت: ایران در سطح بالاترین غنی سازی می کند. در سطحی بالاتر از آنچه در توافق مجاز است. و درست می گویید که در حال افزودن بر دانشش در این زمینه است. اگر این روند مدتی بیشتر ادامه بیابد، اگه بیشتر پیش بروند، به گفته شما، دانشی در اختیار خواهند داشت که بازگردانی اش بسیار سخت خواهد بود. فکر می کنم این مسئله در به جای خود بازگردادن مسئله هسته ای، همان طور که توافق هسته ای کرده بود، فوریت ایجاد می کند، متاسفانه ایران الان با توافق فاصله دارد که در نتیجه خروج ما از توافق بوده است. 

310 310

کد خبر 1525101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =