مناطق آزاد تسهیلگر توسعه سیستان و بلوچستان هستند

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور گفت: با توجه به زیرساخت‌های فراهم شده در سیستان و بلوچستان و تصویب منطقه آزاد سیستان و وجود منطقه آزاد چابهار، مناطق آزاد تسهیلگر توسعه این استان هستند.

به گزارش خبرآنلاین از چابهار : حمیدرضا مومنی  در حاشیه بازدید از پایانه مرزی میرجاوه  اظهارداشت: در پی تصویب منطقه آزاد سیستان در مجمع تشخیص مصلحت نظام باید یک بازدید اتفاق می‌افتد تا برای پیشرفت کار و برنامه‌های در دست اقدام کارهای مشخصی تعیین شود. 

مومنی با بیان اینکه در منطقه آزاد چابهار تجربیات خوبی داریم برای همین با هماهنگی‌های لازم در قالب یک کارگروه منطقه آزاد سیستان هر چه سریع‌تر کارهای اجراییش فراهم شود افزود: در این منطقه آزاد سیستان یکسری کارهای اولیه مثل تصویب اساسنامه، تهیه طرح جامع، بررسی‌های تامین مالی و ساختار اداری باید مشخص شود تا پایان این دولت این منطقه به عنوان اولین منطقه از هفت منطقه آزاد تصویب شده کارهای اجراییش آغاز شود. 

او با اشاره به اینکه در سیستان و بلوچستان منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه داریم که حدود ۳۸۰ هکتار مساحت دارد که طرح جامع آن در مراحل نهایی و در شرف تصویب است خاطرنشان کرد: در فاز اول طرح جامع این منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه حدود ۳۰ هکتار زمین آماده شده که بتوانند اقدامات اجرایی و عمرانی را سریع‌تر آغاز کنند.

مشاور رییس جمهور ادامه داد: اعتقاد داریم اگر طرح جامع خوبی برای میرجاوه تهیه شود با توجه به ظرفیت اقتصادی خوب در پاکستان اشتغال، توسعه روابط اقتصادی و توسعه روابط با پاکستان تاثیر خواهد گرفت. 

مومنی با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های منطقه اقتصادی میرجاوه اینست که بخش خصوصی اداره کننده آن است اظهارداشت: انتظار داریم که بخش خصوصی با ارتقاء توانمندی‌های علمی و مالی و فنی خود این مسئولیت را به عهده بگیرد. 

مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور صبح روز/ پنجشنبه/ در سفر ۲ ‌روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه بین المللی زاهدان شد.

حمیدرضا مومنی مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در سفر ۲ ‌روزه به سیستان و بلوچستان وارد فرودگاه زاهدان شد و مورد استقبال احمدعلی موهبتی استاندار این استان، عبدالرحیم کردی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار و سایر مسوولان قرار گرفت.

وی در این سفر از سایت صنعتی و محدوده منطقه آزاد سیستان واقع در شهر رامشار، پایانه مرزی میلک و محدوده منطقه آزاد سیستان در مرز جمهوری اسلامی ایران با جمهوری اسلامی افغانستان دیدن کرد و همچنین امروز جمعه از منطقه ویژه اقتصادی میرجاوه و اقداماتی که در این بخش صورت گرفته دیدن می‌کند.

۱۵ اردیبهشت امسال مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از بررسی گزارش‌های کمیسیون اقتصادی این مجمع ایجاد هفت منطقه آزاد تجاری صنعتی جدید را به تصویب رساند خبری که در جزییاتش هفت منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی مهران در استان ایلام، سیستان در استان سیستان و بلوچستان، بانه ـ مریوان در استان کردستان، بوشهر در استان بوشهر، قصرشیرین در استان کرمانشاه، اردبیل در استان اردبیل و اینچه برون در استان گلستان را به جمع مناطق آزاد معرفی کرد.

منطقه آزاد سیستان منطقه‌ای در شمال سیستان و بلوچستان شامل بخش‌هایی از شهرستان‌های زابل، هامون، زهک، هیرمند و نیمروز است که ایجاد آن سال‌ها تدبیر نظری و شعاری مسوولان سیستان و بلوچستان و کشور بود که در نهایت در دولت تدبیر و امید پس از فراز و نشیب‌ها و گذر از سه دوره تصویب در سال‌های ۹۷ و ۹۸ و رد شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام توانست تقلای تلخ سیستان را برای زیستن در جغرافیای درگیر با معضلات خشکسالی را به آینده امیدوار کند.

46

کد خبر 1525133

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =