۰ نفر
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۰
دبیرکل ناتو: چین دشمن ما نیست

ایسنا نوشت:دبیرکل ناتو گفت: روابط ائتلاف با روسیه در پایین‌ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد قرار دارد. اما در حال ورود به یک جنگ سرد جدید نیستیم و چین هم دشمن ما یا مخالف ما نیست.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، انتظار میرود رهبران ناتو در نشست امروز (دوشنبه) به تصویب یک مفهوم استراتژیک جدید برای این ائتلاف نظامی تحت عنوان ناتو ۲۰۳۰ متعهد شوند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیش از آغاز نشست ائتلاف به خبرنگاران گفت: روابط ائتلاف با روسیه در پایین ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد قرار دارد. او تاکید کرد: این به دلیل اقدامات خصمانه روسیه است. اطمینان دارم که رهبران ناتو رویکرد دوسویه ما در قبال روسیه را که دفاع قدرتمند به همراه گفتگوست، تایید خواهند کرد.

استولتنبرگ همچنین گفت ناتو برای گفتگو با مسکو تلاش میکند، حقیقتی که به گفته او نشانه ضعف نیست. دبیرکل ناتو تاکید کرد: گفتگو، تا زمانی که ما متحد باشیم، تا زمانی که ما قدرتمند باشیم، در واقع نشانه قدرت است، پس ما میتوانیم با روسیه مذاکره کنیم.  

او گفت: ما شاهد الگوی رفتاری روسیه با اقدامات خصمانه علیه همسایگانش اوکراین و گرجستان هستیم. همچنین حملات سایبری، حملات هیبریدی، مسموم کردن‌ها هم هستند. البته این چیزی است که موجب وخامت روابط ناتو و روسیه شده است و روابط ما اکنون در پایین ترین سطح از زمان پایان جنگ سرد است. اما ناتو در حال تطبیق خود است، ناتو در حال واکنش است و هم اکنون ما با آمادگی بالا در جبهه شرقی بزرگترین دفاع جمعی را به نمایش گذاشتیم و از سال ۲۰۱۴ هر ساله بودجه دفاعی را افزایش دادیم.

این اخبار در شرایطی منتشر میشود که رئیس جمهوری آمریکا طی روزهای آتی قرار است با رهبر روسیه دیداری حضوری داشته باشد. این نشست اولین ملاقات جو بایدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود. پیشتر این دموکرات وعده داد تا رویکرد سختگیرانه ای در قابل ولادیمیر پوتین در پیش بگیرد.

دبیرکل ناتو همچنین از دیدار جو بایدن با پوتین در این هفته استقبال کرد. به گفته او، کنترل تسلیحات بحث مهمی است و ناتو از تمدید استارت جدید استقبال میکند و باید پیشرفت بیشتری در تلاشهای کنترل تسلیحات انجام شود. او مهمترین پیام را خطاب به روسیه دانست که بداند نمیتواند ناتو را دودسته کند. او گفت، ناتو در پیامش اتحاد دارد و به ترکیب بازدارندگی و دفاع و همچنین گفتگو معتقد است.

دبیرکل ناتو امروز همچنین گفت، انتظار میرود بعد از این نشست کشورهای عضو ائتلاف "موضع آشکاری" در قبال چین در بیانیه پایانی اتخاذ کنند. با این حال او گفت که ائتلاف ناتو پکن را دشمن خود قلمداد نمیکند.

استولتنبرگ تاکید کرد: ما در حال ورود به یک جنگ سرد جدید نیستیم و چین هم دشمن ما یا مخالف ما نیست، اما لازم است تا ما به عنوان یک ائتلاف به این چالشهایی که از جانب چین برای امنیتمان ایجاد میشود، رسیدگی کنیم.

او افزود: همچنین انتظار دارم که متحدان در مورد لحن این بیانیه به توافق برسند و شما باید به یاد داشته باشید که برای ۱۸ ماه گذشته اولین بار است که ناتو بطور متفق القول چین را خطاب قرار داده است. در مفهوم استراتژیک فعلی ما، به نام چین اشاره‌ای نشده است. در اجلاس لندن در سال ۲۰۱۹ ما یک جمله خطاب به چین داشتیم. این بار یک موضع روشن و متحد از طرف متحدان در مورد چین خواهیم داشت.

استولتنبرگ گفت امروز فصل جدیدی در روابط ترانس آتلانتیک گشوده میشود. به گفته او، رهبران طیفی از مسائل به ویژه روسیه را مورد بحث قرار میدهند. او همچنین گفت، رهبران ناتو از فرصت رایزنی با رئیس جمهوری آمریکا پیش از دیدار روز چهارشنبه او با پوتین استقبال میکنند.

او با بیان اینکه امروز در مورد چین هم بحث خواهد شد، گفت: البته فرصتهایی هست و ما باید در مسائلی نظیر تغییر اقلیمی و کنترل تسلیحاتی با چین تعامل داشته باشیم. اما تقویت نظامی چین، رشد نفوذ و رفتار ارعاب آمیز هم چالشهایی را برای امنیت ما ایجاد میکند و ما باید به اینها در ائتلاف رسیدگی کنیم. با این پیش زمینه، رهبران ناتو امروز روی یک دستورکار پیشرو تحت عنوان ناتو ۲۰۳۰ توافق خواهند کرد.

استولتنبرگ افزود: این درباره چگونگی تقویت دفاع جمعی ما، چگونگی تقویت مقاومتمان و تقویت برتری فناوری ماست. و برای اولین بار در تاریخ ناتو، مساله اقلیم و امنیت بحث مهمی در ائتلاف ما شده است. برای اجرای تمام اینها به تامین سطح بالاتر از آرمان خودمان نیاز داریم. و بنابراین ما باید بیشتر سرمایه گذاری کنیم. خوشحالم که در مسیر درستی قرار داریم. ما اکنون برای هفت سال متوالی افزایش هزینه دفاعی در سراسر ائتلاف اروپایی و کانادا داریم و این متحدان در مجموع ۲۶۰ میلیارد دلار دیگر برای امور دفاعی تخصیص داده اند.

دبیرکل ناتو گفت: بنابراین روی هم رفته کاملا مطمئن هستم که تصمیماتی که امروز خواهیم گرفت، یک پیام قوی از وحدت، عزم راسخ و اینکه ما ناتو را در عصر رقابت جهانی قویتر میکنیم، میفرستد.

استولتنبرگ در ادامه در پاسخ به سوالاتی گفت: ما در حال خاتمه دادن به ماموریت نظامی در افغانستان هستیم اما همچنان به حمایت از افغانها ادامه خواهیم داد و از نیروهای امنیتی افغان پشتیبانی به عمل می آوریم. بخشی از این کار از طریق حضور غیرنظامی خودمان انجام میشود که از آن روش ما پشتیبانی و رایزنی در اختیار نهادهای امنیتی افغان قرار میدهیم.  همچنین ما به تامین مالی برای نیروهای امنیتی افغانستان ادامه خواهیم داد. این تعهدی است که همه متحدان داده‌اند.

برخی از متحدان ناتو اکنون گفتگوهای مستقیم دارند، به ویژه ایالات متحده، ترکیه و دیگران و بحث درباره تامین امنیت فرودگاه کابل است. ما حدود ۲۰ سال آنجا بودیم و قصدی نداشتیم که تا ابد آنجا بمانیم. اما از خطراتی که تصمیم خروج نظامیان به همراه دارد، مطلع هستیم اما همزمان ما به پشتیبانی از افغان ها ادامه خواهیم داد.  

311311

وی همچنین تصریح کرد: انتظار دارم که متحدان ناتو تصمیماتی را که قبلاً گرفته‌ایم مجددا تایید و تصدیق کنند، به ویژه در اجلاس بخارست که ما به وضوح اظهار داشتیم که گرجستان به عضویت آن در خواهد آمد، اما ما هیچ تاریخی اعلام نکردیم و امروز هم هیچ تاریخی ارائه نمیدهیم. تمرکز ائتلاف روی اجرای اصلاحات داخلی هم در گرجستان و هم اوکراین است.

311311

کد خبر 1525255

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =