اقای پرینس - رئیس و بنیانگذار بلک واتر- دست کم در قتل یک نفر که اطلاعات محرمانه این شرکت را افشاکرده مباشرت داشته است

"جنگ با ترور"، لکه های ننگ زیادی بر آبروی آمریکا برجای گذاشت - سلاح های کشتار جمعی، زندان ابوغریب، خلیج گوآنتانامو- و یک ننگ آنقدر باقی می ماند تا در طول زمان سیاه تر و سیاه تر شود. این هفته، روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد که سازمان سیا زمانی شرکت بلک واتر را که یک مقاطعه کار خصوصی در بخش امنیت است به استخدام در آورده تا فعالان سازمان القاعده را ترور کنند. این آخرین نمونه از زنجیره ای از اخبار جنجالی درباره این شرکت امنیتی بود. این ماه اریک پرینس، رئیس و بنیانگذار بلک واتر به قتل و یا دست کم مباشرت در قتل متهم شد. بلک واتر اطلاعیه ای صادر کرد و این اتهامات را بی اساس و توهین آمیز خواند.

بلک واتر تنها مقاطعه کار امنیتی فعال در خاورمیانه نیست. دفتر بودجه کنگره ، برآورد می کند که آمریکا از سال 2003 تا 2007 چیزی در حدود شش تا ده میلیارد دلار برای چنین مقاطعه کارانی هزینه کرده است. اما بلک واتر معروف ترین آنها بوده است. در سال 2004 نا آرامی های شدید درفلوجه به کشته شدن چهار نفر از کارمندان آن منتهی شد، بدن دو نفر از آنها سوزانده شده بود و دو نفر دیگر از آنها نیز از پل رو گذر فرات به دار آویخته شده بودند. تصویر بدن های جزغاله شده آمریکایی ها در خانه، سرو صدا و ناآرامی های زیادی به پا کرد. تفنگداران دریایی آمریکا چند روز بعد به فلوجه یورش بردند. در سال 2007 بلک واتر مقصر شناخته شد. کارمندان این شرکت به بهانه اینکه در کمین افتاده اند، در یک میدان شلوغ در بغداد به سمت مردم آتش گشودند و 17 عراقی را کشتند. این حادثه منجر به تیره شدن روابط آمریکا و دولت عراق شد. بلک واتر نمونه بارزی شد از بسیاری از تلاش های آمریکا که به طرز وحشتناکی راه به خطا می برند.   

آخرین افشاگری ها درباره بلک واتر این است که سازمان سیا آن را در سال 2004 استخدام کرده تا در قالب یک پروژه چندین میلیون دلاری اعضای القاعده را شناسایی کرده ، موقعیت آنها را کشف و سپس به قتل برساند. در ماه ژوئن، لئون پانتا، رئیس جدید سازمان سیا هراسان و هولناک تقاضای ملاقات با اعضای کنگره آمریکا را می کند تا آنها را در جریان این طرح و برنامه که سال ها محرمانه باقی مانده بود، قرار دهد. به نوشته نیویورک تایمز بلک واتر در زمینه های آموزش و برنامه ریزی و نظارت کمک می کرده است. هنوز مشخص نیست که آیا سازمان سیا قصد داشته مستقیما از خود بلک واتر برای ترورها استفاده کند یا خیر. تا کنون هیچ تروریست مظنونی تحت این برنامه به قتل نرسیده است. اما این نقشه ، بر ظن و گمان ها نسبت به نقش شرکت های خصوصی امنیتی در جنگ و تلاش ها برای مسئولیت پذیری مقاطعه کاران می افزاید.

رسیدگی به یک پرونده در دادگاهی در واشنگتن دی سی ممکن است زوایای تاریکی از این ماجرا را روشن کند. در دسامبر سال 2008، قضات فدرال پنج نفر از کارمندان بک واتر را به اتهام قتل درحادثه تیراندازی بغداد در سال 2007 متهم شناختند. ششمین متهم این ماجرا، پیشتر گناه کار شناخته شده بود.

در همین حال، بلک واتر همچنان با برخی از جدی ترین اتهامات مواجه است. یک گروه از عراقی ها که مورد حمایت مرکز حقوق قانون اساسی که یک گروه فشار در زمینه حقوق بشر مستقر در نیویورک است، فعالیت می کند، بلک واتر را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی، کشتار بی دلیل و مواردی دیگر، تحت تعقیب قرار داده است. در یکی از شهادت ها که توسط دو نفر از کارمندان سابق بلک واتر در همان پرونده در روز سوم آگوست با ادای قسم مطرح شده آمده است که اقای پرینس - رئیس و بنیانگذار بلک واتر- دست کم در قتل یک نفر که اطلاعات محرمانه این شرکت را افشاکرده و یا در شرف افشای انها برای دولت بوده کمک کرده و مباشرت داشته است. او این ادعا را تکذیب کرده است. در همین شهادت ها آمده است که آقای پرینس به عراق سلاح قاچاق می کرده و خود را به عنوان " یک صلیبی مسیحی که ماموریت داشته مسلمانان و اعتقاد اسلامی آنها را از روی زمین محو و نابود کند " می دیده است.

با وجود چنین مواردی که در دادگاه های آمریکا در جریان است، مقاطعه کاران امنیتی همچنان به فعالیت خود در خارج ادامه می دهند. بلک واتر دیگر اجازه فعالیت در عراق را ندارد چرا که مقامات محلی از تجدید قرارداد این شرکت امتناع کردند و این شرکت به همین دلیل قرارداد هنگفتی، مربوط به حفظ امنیت دیپلمات ها را از دست داد. اما بسیاری از کارمندان سابق بلک واتر اکنون برای دارنده قرارداد جدید امنیتی که تریپل کانوپی نام گرفته کار می کنند. و بلک واتر نیز نام خود را به شرکت خدماتی ایکس ای تغییر داده است.

از سوی دیگر به همان اندازه که تعداد قراردادها در افغانستان زیاد می شود، خطاهایی از جنس آنچه در عراق روی داد نیز تکرار خواهدشد. براساس گزارشی که یک کمیسیون مستقل به نمایندگی از کنگره آمریکا درباره فعالیت های شرکت های امنیتی خصوصی در عراق و افغانستان منتشر کرده، برنامه تعلیم مقاطعه کاران امنیتی افغانستان ضعیف پیش می رود و تلاش ها برای نظارت بر آنها ابتر مانده است. چهار کارمند شرکت ایکس ایی، هم اینک به خاطر مرگ یک افغانی در ماه مه گذشته تحت بازجویی هستند. منتقدان بسیار خوشحال می شدند اگر می فهمیدند که اصلی ترین بدنه ای که قرار است بر کار مقاطعه کاران در افغانستان نظارت کند، خود نیز یک شرکت مقاطعه کار است.

اکونومیست، 21 آگوست/ترجمه: سعید احمدی

کد خبر 15259

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =